Karybos specialistas A. Matonis. |
Baltijos šalyse JAV karių kuopos buvo rotuotos nuo 2014 metų reaguojant į Rusijos agresiją Ukrainoje. Tąkart buvo teigiama, kad JAV kariai čia bus tiek, kiek reikės sustabdyti Rusijos agresiją.
Tačiau nors Rusijos agresyvėjimas vis augo, 2017 m. rudenį JAV staiga be jokių komentarų nutraukė nuolatinį sausumos pajėgų karių tris metus vykusį rotavimą Lietuvoje.
Kodėl JAV žengė tokį žingsnį, kai buvo ką tik nugriaudėjusios puolamojo pobūdžio pratybos ZAPAD, kurios dar kartą įrodė, kad su kiekviena diena vis didėja tikimybė, kad Rusija puls Europos Sąjungos (ES) ir NATO valstybę Lietuvą, tąkart nebuvo pranešama.
Nieko apie tai negalėjo pasakyti ir Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovai. KAM Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento direktore Rūta Apeikyte, paprašyta pakomentuoti, kodėl JAV kariai Lietuvoje nesirotuos, labai nustebo.
Po 2018 m. pavasarį istorinio urmu įvykusio Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentų susitikimo Vašingtone su Jungtinių Valstijų vadovu Donaldu Trampu (Donald Trump) šalies vadovė Dalia Grybauskaitė pasakė, kad „net ir vienas JAV karys Lietuvoje yra labai daug“.
„Čia ne tiek svarbu kiek, o svarbu kad būtų nuolatiniu pagrindu, rotaciniu pagrindu visose Baltijos šalyse“, - pabrėžė šalies vadovė.
Tačiau kaip ten bebūtų, vienas JAV karys daug ar nedaug, iki šios dienos, nors vis labiau agresyvėjanti Rusija jau pačioje Vakarų Europoje pradėjo vykdyti chemines atakas, Jungtinių valstijų kariai Lietuvoje ir visos Baltijos šalyse nebesirotuoja, o oficialūs mūsų šalies vadovai taip ir nepaaiškino tokio nesirotavimo priežasčių.
Buvo spėliojama, kad Lietuva apmovė amerikiečius ir nesutvarkė teisinės bazės. Todėl pastarieji supratę negražiai apgauti nutarė, kad nebesirotuos ir pasitraukė. Nes LR Konstitucijos 137 straipsnis skelbia: „Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti masinio naikinimo ginklų ir užsienio valstybių karinių bazių.“ Norint, kad būtų svetimos valstybės karinės bazės su bent vienu kariu, tereikėjo pataisyti LR Konstitucijos 137 straipsnį, kuriame turi būti parašyta – Lietuvos Respublikos teritorijoje gali būti užsienio valstybių karinės bazės.
Tačiau 2018 m. rugpjūčio 20 d. LRTDELFI laida „Savaitė“ pagaliau informavo, kodėl JAV kariai nebesirotuoja.
Karybos specialistas Aleksandras Matonis, atsakydamas į žurnalistės klausimą, – „bet kodėl tie amerikiečių kariai vis dėlto išvyko, juk grėsmių tai nesumažėjo?“ – atskleidė elementarią šio nesirotavimo priežastį.
„Jų pasitraukimas įvyko dėl to, kad amerikiečiams paprasčiausiai čia nėra kur mankštintis, nėra žaidimų aikštelės. Mūsų poligonai netgi po tos dvejopos plėtros – dabar tiek Ruklos, tiek Pabradės poligonai yra plečiami beveik dvigubai, didinamos ir karinio mokymo teritorijos, ir poligonai, kur gali būti atliekami šaudymai – net ir tada didžiausias Pabradės poligonas galės sau leisti „žaisti“ bataliono dydžio koviniam vienetui. O amerikiečiams tam, kad jų buvimas čia būtų didesnis, jiems reikia daugiau erdvės“, - išaiškino A. Matonis.
Karybos žinovas taip pat nurodė, kad „jeigu kalbėtume apie oro policijos misijos sustiprinimą, būtent Baltijos šalys pasižymi pakankamai neapkrauta oro erdve“.
„Čia yra vietos lakstyti naikintuvams, viršyti garso greitį, mankštintis žymiai daugiau, negu jie tai gali padaryti tradicinėse savo vietose virš Šiaurės jūros, virš Jungtinės Karalystės, virš Vakarų Europos, kur yra labai riboti laikai, oro eismas nepaprastai intensyvus. Čia jie gali daryti ką nori ir mes tam neprieštaraujame“, - informavo A. Matonis.
Visą LRTDELFI laidą, kurioje reikšmingiausiu savaitės įvykiu valstybėje buvo pristatytas nedidelis aktorių chuliganizmas, įgyvendinant vieno kino režisieriaus sumanytą reklaminę vieno renginio kampaniją, vienoje mūsų šalies gyvenvietės bažnyčioje, žiūrėkite čia:
Keli susiję:
Ruošiantis būsimai Rusijos karinei intervencijai, būtina apginkluoti kuo daugiau Lietuvos piliečių
Labai apmaudu, kad net ir šioje srityje Lietuva kažkokia antrarūšė. Bet nepraraskime vilties
Nors agresyvi teroristinė Rusija ir kenčia, Lietuva su ja vis labiau didina ekonominį bendradarbiavimą