LR vyriausybė dar lapkričio mėnesį apie „Pfizer & BioNTech“ vakciną nuo koronaviruso yra paskelbusi: „Tikėtina, kad vakcina bus gana saugi“.
Tąkart Vyriausybė paviešino ir kelis vakcinos trūkumus, tarp jų:
naujo tipo vakcinos platforma, iki šiol nenaudota nei medicinoje, nei veterinarijoje;
nestabili mRNR molekulė – reikalingas gilus šaldymas (-75 °C (+/- 15 °C));
sudėtingas vakcinos transportavimas sausame lede;
nedaug duomenų apie antikūnų atsaką ir t.t.
Ekspertai.eu primena, kad įvairių firmų vakcinų Lietuvos valzdžia paskelbė užpirksianti kelis kartus daugiau, negu reikia šalies gyventojams, o perteklių nukreips į Rytų partnerystės valstybes (Baltarusiją, Ukrainą, Moldovą, Sakartvelą, Armeniją, Azerbaidžaną) ir Afriką.
Tad Lietuvoje nekantriai laukiant atvykstant įvairių gamintojų, tame tarpe ir firmos „Pfizer“, vakcinų nuo pasaulinės koronaviruso pandemijos,, „Pfizer-BioNTech“ vakcinos nuo koronaviruso bandymų rezultatai paskelbti mokslo medicinos žurnale „New England Journal of Medicine“.
„Bandymų rezultatai pakankamai įspūdingi, kad būtų keliami kaip bet kurios įsivaizduojamos analizės pavyzdys. Tai yra triumfas“, - straipsnį cituoja ir portalai tv3.lt, 15min.lt, valstybinis transliuotojas bei visos kitos nepriklausomos užsakomosios žiniasklaidos priemonės.
Skelbiama, kad vakcinos bandymuose dalyvavo beveik 44 tūkst. savanorių – keliais tūkstančiai daugiau negu buvo skelbiama ankstesnėse analizėse. Apie pusė jų gavo vakcinos, o likusieji – placebo.
Straipsnyje patvirtinama, kad sušvirkštus dvi vakcinos BNT162b2 dozes 95 proc. tiriamų asmenų įgijo atsparumą koronavirusui.
Bandymų metu buvo užfiksuota 10 atvejų, kai dalyviai po pirmosios injekcijos susirgo sunkios formos COVID-19. Devyni iš šių žmonių buvo gavę placebo, vienas – vakcinos.
Informuojama, kad kartu su studija paskelbtame vedamajame straipsnyje buvo paminėta kai kurių „nedidelių problemų“.
„Sunkių COVID-19 atvejų skaičius (vienas – vakcinuotųjų ir devyni – placebo grupėje) yra per mažas, kad būtų galima daryti kokias nors išvadas, ar reti atvejai, kai užsikrečia vakcinos gavę asmenys, iš tikrųjų būna sunkesni“, – pažymėjo autoriai.
Keliamas klausimas – ar gali iškilti kokių nors dar nenustatytų saugumo problemų, kai šia vakcina bus paskiepyta milijonai arba galbūt milijardai žmonių.
Taip pat nežinoma, ar daugiau pašalinio poveikio atvejų išryškės per tolesnius bandymų dalyvių stebėjimus. Kol kas neaišku, kiek išsilaiko vakcinos apsauginis poveikis, ar ji sumažins koronaviruso užkrečiamumą, taip pat kaip ji veikia vaikus, besilaukiančias moteris ir pacientus, kurių imuninė sistema smarkiai nusilpusi.
Ekspertai.eu primena, kad farmacijos gigantė „Pfizer“ 2009 m. buvo nubausta nubausta už sukčiavimą – JAV vyriausybės jai pateikė kriminalinius kaltinimus ir firma dėl jos netinkamai pardavinėtų vaistų turėjo sumokėti 2,3 milijardus dolerių baudų ir kompensacijų. Vien tik bauda sudarė 1,3 milijardus dolerių – tai yra visų didžiausia bauda, skirta JAV farmacijos bendrovei.
Šių metų gruodžio 10 buvo pranešta, kad kibernerinės atakos metu buvo įsilaužta į Europos vaistų agentūros serverius ir pagrobti „Pfizer“ dokumentai susiję su BioNTech Covid-19 vakcina. Apie tai skelbė bbc.com, reuters.com, independent.co.uk bei kiti šaltiniai.
Šaltinis: nejm.org
Susiję:
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]