Birželio 14 d. Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų renginiuose, skirtuose tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti, Lietuvos gyventojų masinių žudynių ir trėmimo aukų pagerbimui, dalyvaus Krašto apsaugos sistemos vadovybė ir kariai.
„Išsivadavome iš okupacijos, tačiau didysis kaimynas ir toliau atvirai siekia įtakos mūsų valstybėje. Esu tikras, kad 1940-ųjų birželis niekada nepasikartos: dar niekada nebuvome tokie saugūs ir dar niekada neturėjome tiek sąjungininkų,“ – sako krašto apsaugos ministras Raimondas Karoblis.
Ministras R. Karoblis, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, kiti Krašto apsaugos sistemos atstovai birželio 14 d. dalyvaus iškilmingame minėjime Seimo Kovo 11-osios Akto salėje ir Nepriklausomybės aikštėje vyksiančioje Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonijoje. Jos metu pagerbiant okupacijų aukas, tragiškas netektis, visus, nebegrįžusius Tėvynėn, žuvusius už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, skambant Lietuvos kariuomenės orkestro atliekamam Lietuvos himnui, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai Valstybės vėliavą nuleis trečdalį stiebo.
Taip pat visi žuvę už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę bus pagerbti visuotine tylos minute bei nuaidės trys pagarbos salvės Lietuvos okupacijos, trėmimų ir genocido aukų atminimui.
Vėliau, pagerbimo ceremonija persikels prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, Vilniuje. Čia vyks ir „Misija Sibiras“ istorinės atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“, kai nepertraukiamai skaitomos ištremtųjų pavardės, taip pat ir naktį iki birželio 15 d. 12 val.
Atminimo valanda vyks ir prie Naujosios Vilnios geležinkelio memorialo, pradžia birželio 14 d. 14 val. Šv. Mišios už okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukas bus laikomos Vilniaus arkikatedroje bazilikoje 17.30 val.
Birželio 15 d. prie Lietuvos kariuomenės karių kapų memorialo žuvusiems už tėvynę Antakalnio kapinėse vyks gėlių padėjimo ceremonija, bus skaitomos eilės. Čia 2015 m. birželio 15-ąją Antakalnio kapinių kalnelis pasipildė dar vienu paminklu, skirtu priminti gūdžiuosius Lietuvos okupacijos metus ir įprasminti visų žuvusiųjų ir nukankintų tolimose tremties vietose po 1940 m. birželio 15-osios, dienos, kai sovietai okupavo Lietuvą, atminimą.
Taip pat birželio 15 d. vyks atminimo ceremonija 77-osioms Lietuvos okupacijos ir pirmosios sovietinės invazijos aukos – Ūtos pasienio baro viršininko Aleksandro Barausko žūties atminimo pagerbimo Varėnos raj. Ūtos kaime. Čia aidės atminimo salvės, bus padedamos gėlės, skaitiniais primenama prieš 77 metus šioje vietoje įvykusi tragedija. Taip pat finišuos estafetinio pagarbos bėgimo nuo valstybės sienos iki renginio vietos dalyviai (12,5 km). Gros Vidaus reikalų ministerijos pučiamųjų orkestras, folkloro ansamblis.
1941 m. birželio 14 d., 3 val. ryto, sovietų represinės struktūros pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į atokias šiaurines teritorijas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per keletą dienų į gyvulinius vagonus buvo sugrūsta ir iš Tėvynės išvežta apie 18 tūkst. Lietuvos gyventojų. 1952 m. buvo vykdomi masiniai partizanų ir jų šeimų, rėmėjų trėmimai siekiant suduoti galutinį smūgį partizaniniam pasipriešinimui Lietuvoje.
Pagrindinis pirmojo trėmimo tikslas buvo akivaizdus – pašalinti iš Lietuvos gyventojus, pasižyminčius aktyvia tautine savimone. Tremtis neaplenkė nė vieno Lietuvos gyventojų sluoksnio, bet labiausiai nukentėjo inteligentija.
1940 m. birželio 15 d. Sovietų sąjunga okupavo Lietuvą – Okupacijos ir genocido diena.
Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimo renginiai vyks visoje Lietuvoje.
Lietuvos gyventojų netektys okupacijų metais:
1940 m. birželio 15 – 1941 m. birželio 22 dienomis:
Įkalinta, nužudyta ir ištremta 23 tūkstančiai Lietuvos gyventojų;
1944-1953 metais:
Suimta ir įkalinta 186 tūkstančiai Lietuvos žmonių;
Ištremta 118 tūkstančių;
Žuvo 20 500 partizanų ir jų rėmėjų;
Lageriuose ir kalėjimuose žuvo apie 25 tūkstančiai;
Tremtyje žuvo 28 tūkstančiai žmonių;
1954–1986 metais:
Suimta ir įkalinta dėl politinių motyvų tūkstantis žmonių;
Nacių Vokietijos okupacijos metais: 1941 birželio 22-1944 metų liepą:
Įkalinta, išvežta į koncentracijos stovyklas - 29 tūkstančiai 500 žmonių;
Nužudyta 240 tūkstančių, iš jų apie 200 tūkstančių žydų tautybės žmonių;
Išvežta priverstiniams darbams į Vokietiją 60 tūkstančių žmonių;
1940–1941, 1944–1947 ir 1957–1960 metais buvo priversti išvykti ir repatrijuoti:
496 tūkstančiai lietuvių, lenkų, vokiečių ir Klaipėdos krašto žmonių.
1991 metais ginant Lietuvos nepriklausomybę žuvo:
Sausio 13-ąją prie Televizijos bokšto, Krakūnų, Medininkų pasienio postuose ir prie Aukščiausiosios Tarybos – 23 žmonės;
Sužeista ar kitaip nukentėjo 900 asmenų.
RENGINIŲ, SKIRTŲ GEDULO IR VILTIES, OKUPACIJOS IR GENOCIDO DIENŲ TRAGIŠKOMS NETEKTIMS IR PASIPRIEŠINIMUI ATMINTI, PROGRAMA
Birželio 14 d., trečiadienis
10 val.
Minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti, Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje*
* Įėjimas su kvietimais
11.59 val.
Tylos minutė – pilietinė akcija okupacijos aukoms atminti
12 val.
Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje, Vilniuje
12.30 val.
Okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, Vilniuje
13.15 val.
„Misijos Sibiras“ istorinės atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ Aukų gatvėje, Vilniuje
Akcijos pabaiga – birželio 15 d. 10 val.
14 val.
Atminimo valanda prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo
16 val.
Atminimo valanda-koncertas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme, Vilniuje (Didžioji g. 17)
17.30 val.
Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje
Birželio 15 d., ketvirtadienis
9 val.
Gėlių padėjimo ceremonija prie paminklo žuvusiems už Tėvynę Lietuvos kariuomenės karių kapų memoriale Antakalnio kapinėse
Rengėjai – Krašto apsaugos ministerija, Lietuvos kariuomenė.
11 val.
Šv. Mišios Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje
12.30 val.
Pirmosios sovietų okupacijos aukos pasieniečio Aleksandro Barausko atminimo pagerbimo ceremonija jo žūties vietoje Ūtos kaime, Varėnos rajone.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]