Osle susitikę Šiaurės ir Baltijos šalių gynybos ministrai sutarė stiprinti strateginės komunikacijos komunikaciją apie regione vykstančias karines pratybas – taip siekiama mažinti Rusijos galimybes propagandoje naudoti NATO, kaip karinio agresoriaus, įvaizdį.
Susitikimo diskusijose akcentuota, jog Rusija savo priešiškai propagandai išnaudoja bet kokias NATO narių ir partnerių vykdomas pratybas, todėl būtina proaktyviau veikti viešinant šalyse vykdomas karines pratybas, stiprinančias gynybinius pajėgumus, taip dekonstruojant Rusijos skleidžiamą melą.
„Mūsų regione vykdomos pratybos yra vienas svarbiausių atgrasymo elementų, demonstruojančių NATO vienybę ir pasirengimą ginti Baltijos šalis agresijos atveju, todėl geresnė tarpusavio komunikacija apie planuojamas ir vykdomas pratybas sustiprintų vieningą mūsų atsaką ir mažintų Rusijos galimybes skleisti dezinformaciją“, - pabrėžė susitikime dalyvavęs krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
Rusija ir jos auganti karinė galia vieningai įvardinta kaip didžiausia grėsmė regione, kuriai reikalingas vieningas atsakas. R. Karoblis akcentavo, jog siekiant mažinti Rusijos grėsmę, būtina tęsti sankcijų taikymą, stiprinti savo karinius pajėgumus ir užtikrinti efektyvų krizių valdymą.Ministrams taip pat surengtos sprendimų priėmimo pratybos, kurių metu jie treniravosi, kaip šalys yra pasirengusios priimti didelio masto pajėgų dislokavimą į regioną krizės ar karinės agresijos atveju. Ypatingas dėmesys skirtas karinių pajėgų judėjimą reglamentuojančioms procedūroms, infrastruktūros ir transporto pajėgumams, reikalingiems į regioną atvykstančioms pajėgoms priimti. Supaprastinto sąjungininkų judėjimas tarp NATO ir ES šalių yra vienas svarbiausių klausimų NATO ir ES darbotvarkėje: siekiama supaprastinti per ilgas ir biurokratizuotas karinių pajėgų judėjimą reglamentuojančias procedūras, siekiant maksimaliai greito jų atvykimo krizės atveju.
„Lietuva supaprastino procedūras ir yra pasirengusi išduoti leidimus atvykstančioms pajėgoms per itin trumpą laiką. Ypač svarbu, kad tai padarytų visos šalys, kurios yra svarbios priimant pajėgas atvykstančias į regioną. Esame pasirengę pasidalinti savo patirtimi šiame darbe”, – sakė R. Karoblis. Ministras taip pat pabrėžė, jog svarbu ne tik supaprastinti procedūras, bet ir patikrinti jas praktikoje pratybų metu, taip pat kaip ir turimus infrastruktūros bei transportavimo pajėgumus.
Lapkričio 13-14 d. vykusiuose Šiaurės-Baltijos ir Šiaurės grupės gynybos ministrų susitikimuose taip pat aptartos ką tik įvykusios NATO karinės pratybos „Trident Juncture 2018“ („Trišakė jungtis 2018“), Šiaurės-Rytų regiono saugumo, Rusijos keliamų iššūkių, Europos saugumo iniciatyvų bei bendradarbiavimo stiprinant Rytų partnerių gebėjimus saugumo srityje klausimai.
Šiaurės grupės ministrų susitikime tradiciškai dalyvauja Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Norvegijos, Nyderlandų, Suomijos ir Švedijos ir Islandijos gynybos vadovai. Šie susitikimai yra efektyvi šalių bendradarbiavimo gynybos srityje platforma, kurioje Lietuva turi galimybę dalytis savo įžvalgomis gynybos ir saugumo tarptautinės darbotvarkės klausimais, įvertinti partnerių perspektyvą bei iškelti naujas, regiono saugumą stiprinančias iniciatyvas.
Iš Oslo R. Karoblis vyksta į Kanadą, kur lapkričio 16-18 d. dalyvaus tarptautiniame saugumo forume Halifakse.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]