Robertas F. Kenedis (Robert F. Kennedy) jaunesnysis. |
Leiskite man jums pasakyti pradžią, pasakyti, kas nutiko karo Ukrainoje pradžioje. Mums buvo pameluota, nes mums buvo sakoma, jog tai baisusis Putinas bando užimti Europą ir tai yra pirmas jo žingsnis siekiant atkurti sovietinę imperiją.
Ir ar tai yra melas?
Tokį patį komišką situacijos apibūdinimą mums davė ir pasakodami apie Sadamą Husseiną Irake, kuomet mes melu buvome priversti eiti į karą. Tai buvo tiesiog didžiulis melas, jog jis – Husseinas – panaudojo masinio naikinimo ginklus! Žinoma, kad jis to nepadarė, jis niekaip nebuvo susijęs su terorizmu ir jis valdė pačią progresyviausią šalį Vidurio Rytuose. Tai buvo sekuliarizuota šalis, tai nebuvo teokratija.
Aš galiu sutikti, jog žiūrint į tai dabar, tai buvo klaida.
O dabar leiskite man pasakyti kas nutiko, tikrą istoriją, kas įvyko Ukrainoje. Leiskite man sugrįžti į 1992 metus, nes 1992 metais sienos yra nugriaunamos, Berlyno siena yra nugriaunama ir M.Gorbačiovas padaro kai ką labai drąsaus – jis ateina pas Tony Blairą ir Džordžą Bušą ir sako – aš jums leisiu padaryti tai, ko joks sveiko proto žmogus nedarytų. Aš patrauksiu 450 tūkstančių rusų karių iš Rytų Vokietijos ir leisiu jums pasinaudojant NATO suvienyti Rytų Vokietiją, kurioje dabar yra priešiška kariuomenė, bet aš noriu gauti iš jūsų vieną pasižadėjimą – jūs niekada nejudinsite NATO toliau į Rytus. Džeimsas Bakeris, kuris tuo metu buvo JAV valstybės sekretorius, atsakingai pasakė jam, kad JAV nejudins NATO nė vienu coliu į Rytus. Po penkerių metų, 1997-aisiais, Zbignevas Brzezinskis, kuris buvo vienas iš pirmųjų neo-komunistų, ateina ir pasiūlo priartinti NATO prie pat Rusijos sienų. Tuo metu svarbiausi diplomatai Amerikos istorijoje buvo Džordžas Kanonas, kuris buvo susilaikymo politikos architektas Šaltojo karo metu. Ir jis sakė, kad tai yra neįtikėtina, kvaila, juk Rusija ką tik pralaimėjo Šaltąjį karą, mes turėtume jiems pasiūlyti Maršalo planą ir integruoti juos į civilizuotą visuomenę, vakarų visuomenę. Neverskime jų mūsų priešais, nežvelkime į juos kaip į priešus, tai išprovokuos stiprų karinį Rusijos atsaką, jei tai bus padaryta. Bilas Piersas, kuris tuo metu buvo JAV gynybos serkretorius, grasino Bilui Clintonui, kad jis atsistatydins, jei toks planas bus įvykdytas, nes jis buvo labai neapgalvotas. Bilas Piersas šiuo metu yra JAV nacionalinės saugumo agentūros vadovas. Bilas Perry, kuris tuo metu buvo JAV ambasadorius Rusijoje, sakė tą patį dalyką – kodėl jūs tai darote, tai neįtikėtina! Taigi nuo tada iki dabar mes perkėlėme NATO dar į 14 šalių. Kodėl gi mes į tas šalis įvedame NATO? Nes jei šalis įstoja į NATO, ji turi pasirašyti sutartį, kuri pažymi, jog visi ginklų pirkimai turi atitikti NATO specifikacijas. O tai reiškia, jog yra privaloma pirkti ginklus iš didžiųjų JAV karo pramonės įmonių, kurios pelnosi iš karo. Tuo pat metu mes – Jungtinės Amerikos Valstijos – vienašališkai pasitraukėme iš dviejų atominių ginklų sutarčių su Rusija. Rusija nori šių sutarčių, nes mūsų pasitraukimas iš susitarimų neleisti raketų į Rusiją destabilizuoja Europą. Ir mes Rumunijoje ir Lenkijoje pastatome savo “Aegis” raketų sistemas, kurios gali paleisti branduolinį ginklą.
Jūs žinote detales ir aš nenoriu pasirinkti jokios pusės, bet Donaldas Trumpas, ar būdamas Rusijos lėle ar ne, galimai šiek tiek normalizavo santykius su Rusija, kažkiek tapdamas šiokiu tokiu Putino draugu ir tuo metu nebuvo jokios NATO plėtros į Rytus.
Vėliau mes – Jungtinės Amerikos Valstijos — pašalinome Ukrainos valdžią. 2014 metais mes pašalinome tuometinę teisėtą Ukrainos valdžią. JAV nacionalinio saugumo pareigūnai tam išleido 5 milijardus dolerių. Jie ten nuvyko ir pradėjo revoliuciją, vadinamąją Maidano revoliuciją, kuomet vyko įvairūs protestai pasibaigę išrinktos valdžios nušalinimu, valdžios, kuri norėjo išlaikyti Ukrainą neutralią. Janukovyčius norėjo išlaikyti neutralią politiką NATO atžvilgiu, o mes norėjome JAV palankios valdžios, taigi 2014 metais mes ten įsikišome, pašalinome valdžią. Beje, likus mėnesiui iki nušalinimo, mes dabar turime įrašus, kurių galima pasiklausyti internete. Tuose įrašuose Victoria Nuland, kuri yra valstybės saugumo departamento direktorė, vienasmeniškai išrenka naująjį Ukrainos ministrų kabinetą, kuris galiausiai bus pastatytas vietoj tuometinės valdžios, o tuomet iki to dar buvo likęs vienas mėnuo. Ji žinojo, kad tai įvyks jau mėnesiu anksčiau.
O kas ji tokia yra mums?
Ji yra valstybės departamento vadovė, trečias žmogus tame departamente, bet ji ten dirba jau ilgai. Ji tarsi vadovauja programai, pasirenkančiai nuolatinius karus. Taigi ji ten nuvyksta, tuomet yra išrenkama nauja valdžia. Nauja valdžia pradeda dirbti ir iškart pradeda atakuoti Donbaso ir Lukhansko gyventojus, kurie kalba rusų kalba, kurie yra etniniai rusai. Jie uždraudžia rusų kalbą, o tuo metu Ukrainoje buvo dvi oficialios kalbos, iškart iškyla konfliktai ir tarsi prasideda pilietinis karas. Ir iš tikrųjų šis karas prasidėjo 2014 metais, yra nužudomi 14 tūkstančių etninių rusų. Putinas nuolat sakė — “jūs žudote mūsų žmones”, jis bandė pasirašyti taikos sutartį. Pagaliau buvo susitarta dėl taikos sutarties, pavadintos Minsko susitarimu, kurį pasirašė Vokietija, Prancūzija, Anglija ir Rusija.
2019 metais V. Zelenskis kandidatuoja į Ukrainos prezidento postą. Jis turi vieną problemą — jis yra komikas ir aktorius.
Ar kažkas dėl to yra blogai?
Ne, mano žmona taip pat yra viena iš jų. Bet jis niekada neturėjo jokios politinės patirties ir laimėjo su 70% balsų. Kodėl? Nes jis pasirinko taikos kryptį, teigė, jog pasirašys taikos susitarimą. Iškart po to, kai jis yra išrenkamas, Victoria Niuland ir jos ultra nacionalistai – taip galima gražiai apibūdinti tuos žmones, kurie dabar valdo tą vyriausybę pasako V. Zelenskiui, kad jis negali to padaryti, jis negali pasirašyti. Putinas tuomet susiduria su šia problema – JAV valdžia dabar valdo Ukrainos valdžią ir jis yra mirtinai išsigandęs, jog JAV laivynas ateis iki pietinio Rusijos uosto, kuris yra vienintelis Rusijos turimas šilto vandens uostas paskutiniuosius 347 metus. Tuomet jis eina tiesiai į Krymą ir užima Krymą nepaleisdamas nė vieno šūvio, nenužudo nė vieno žmogaus, nes Krymo žmonės yra etniniai rusai, jie nori kad jis sugrįžtų, kad jis valdytų. Donbasas ir Luhanskas tuomet referendume prabalsuoja santykiu 90 prieš 10 už prisijungimą prie Rusijos. Putinas tuomet sako — ne, aš jūsų nenoriu, aš noriu, kad Ukraina būtų funkcionuojanti valstybė, kviečiu jus, pasirašykime susitarimą, bet Ukraina jo nepasirašo. Tuomet jis atsiunčia 40 tūkstančių karių. Tai nėra žingsnis, siekiant užkariauti Ukrainą, tai yra šalis su 44 milijonais gyventojų, viskas, ko jis norėjo, tai tiesiog sugrąžinti abi šalis prie derybų stalo. Mes nepadėjome Zelenskiui derėtis, todėl jis nuvyko į Izraelį ir Turkiją, gauna pritarimą deryboms ir suderina taikos sutartį ir ją pasirašo 2022 metų balandį. Putinas remdamasis šia taikos sutartimi jau pradeda atitraukti savo karius. Bidenas atsiunčia Tony Blairą ir pasako Zelenskiui suplėšyti taikos sutartį. Ir iš kur mes tai žinome? Visi derybų dalyviai dabar šneka, įskaitant ir Naftali Bennettą – jūs galite tai pamatyti internete. Pažiūrėkite į jo kalbą, kurioje jis pasako, kas nutiko. Pagrindinis Ukrainos derybininkas šią savaitę irgi atsivėrė ir pasakė – “Taip, štai kas nutiko.” Į Rusiją per Ukrainą buvo įsiveržta jau 3 kartus.
Taigi, ar jums atrodo, kad Rusija yra geroji pusė?
Ne, tai ką Rusija padarė yra nelegalu, bet mes turime suprasti, kad rusai nenori šio karo, tai mes – amerikiečiai – norėjome šio karo.
Dažniausiai Lietuvoje nepageidaujama ar, neretai, tiesiog draudžiama publicistika ir dokumentika – kiekvieną dieną rodoma „ekspertai.LIVE“ kanale.
Keli susiję:
Draudžiama Lietuvoje nuomonė: kas iš tikrųjų pelnosi iš karo Ukrainoje?
Lietuvoje apie tai jums jokios nausėdos ir šimonytės nepapasakos, ką jūs kramsnojate