Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas mano, kad reikia supaprastinti referendumų organizavimo tvarką.
"Taip, sąlygos referendumui yra per griežtos, ir mes norime tai šiek tiek supaprastinti. (...) Referendumą įvykdyti ir gauti teigiamus rezultatus yra gana sudėtinga, dažniausiai visi referendumai žlunga", - interviu "Lietuvos radijui" kalbėjo V. Gedvilas.
Referendumas gali būti skelbiamas įstatymų numatytais atvejais Seime ir jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę.
Kad referendumas būtų laikomas įvykusiu, reikia, jog savo nuomonę pareikštų daugiau nei pusė rinkimų teisę turinčių ir į rinkimų sąrašus įrašytų asmenų.
ELTA | ekspertai.eu inf.
Tikrai sudėtinga itin sudėtingą dalyką paversti paprastu. Ypač kai paprastas dalykas paverčiamas sudėtingu.
Juk visiems aišku, kad Referendumo įstatymo nuostatos yra kuo tikriausias barjeras piliečiams pareikšti savo valią.
Pavyzdžiui, vien reikalavimas norint sušaukti referendumą surinkti per tris mėnesius tris šimtus tūkstančių parašų, ribojant galimybes iniciatoriams juos rinkti, kur jie nori, pačią referendumo iniciatyvą daro praktiškai neįgyvendinamu dalyku.
Ką kalbėti apie galutinį rezultatą, kai referendumo sėkmė priklauso nuo to, ar atėjusieji balsuos beveik vieningai, nes kažkas liko sėdėti namie, pabūgęs blogo oro ar norėdamas sekmadienį žiūrėti televizorių.
Visiškai suprantama, kodėl viskas taip sudėtinga. Jei sudėtingi politikai pasitikėtų paprastais piliečiais, tiesos valstybei svarbiais klausimais ieškotų ne Konstitucinio Teismo klube (galima sakyti, senate, kurio nenumato Lietuvos Konstitucija) ar užkulisiniuose pasikuždėjimuose, bet klaustų piliečių nuomonės referendumais ir plebiscitais.
Tačiau politikų elitui sudėtingus dalykus paversti paprastais nėra naudinga.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]