2024 m. lapkričio 14 d.

 

Sustiprėjo Lietuvos oro erdvės gynyba: kariuomenei perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS

6
Paskelbta: 2020-10-30 15:04 Autorius: ekspertai.eu
Nuotr. aut. vyr. eil Orinta Jadzevičiūtė / KOP OGB.
Nuotr. aut. vyr. eil Orinta Jadzevičiūtė / KOP OGB.

Lietuvos kariuomenei oficialiai perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS. Po sėkmingo sistemos testavimo tai patvirtinantį dokumentą  Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione spalio 30 d. pasirašė Krašto apsaugos ministerijos ir NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos „Kongsberg“ atstovai. Nuo to momento Lietuva tapo visateise šios sistemos  savininke. Ši sistema į Lietuvos kariuomenės Oro gynybos batalioną  iš Norvegijos buvo atgabenta šią vasarą.

„Oro erdvės apsauga yra vienas svarbiausių dalykų, leidžiančių užtikrinti sąjungininkų atėjimą į regioną, jei tam iškiltų poreikis, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. – Su NASAMS mes įsigijome sukomplektuotą ir integruotą vidutinio nuotolio oro gynybos pajėgumą, kurio trūko ir kurio iki šiol neturėjome. Taip iš dalies užpildome vieną didžiausių šalies gynybos spragų – oro erdvės apsaugą.

Ministras taip pat pabrėžia puikią sinergiją tarp Lietuvos ir Norvegijos krašto apsaugos ministerijų, Lietuvos kariuomenės Karinių pajėgų ir kompanijos  „Kongsberg“, kurios dėka šis svarbus projektas įvykdytas laiku neviršijant suplanuoto finansavimo.

„Su šios sistemos atėjimu sustiprėjo Lietuvos oro erdvės gynyba, toliau yra stiprinamas atgrasymas. Apjungiant visus bendros gynybos sistemos komponentus į vieną visumą, mes galime pasiekti gerą rezultatą, kuris privers potencialius priešininkus permąstyti savo ketinimus, o mums tai suteiks daugiau saugumo bei veiksmų laisvės”, – pabrėžia Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.

NASAMS – plačiausiai naudojama vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NATO valstybėse. Lietuvos kariuomenės įsigyta sistema yra pati naujausia –  trečiosios kartos NASAMS (NASAMS 3) naudotojos  šiuo metu yra tik Lietuvos ir sistemos gamintojų – Norvegijos – kariuomenės.

Įsigytąją sistemą sudaro  šie komponentai – ugnies valdymo centrai, raketsvaidžiai, ryšio įranga ir kt. Perkant šią sistemą modernizuota ir šiuo metu Lietuvos kariuomenėje naudojama artimojo nuotolio oro gynybos sistema RBS-70 – abi sistemos bus integruotos į bendrą Lietuvos oro gynybos skydą.

Specialistų rengimas darbui su naująja sistema pagal Norvegijos kariuomenės ir „Kongsberg Defence & Aerospace“ gamyklos sudarytą metodiką ir programas  buvo pradėtas  dar 2019 m. pabaigoje Norvegijoje. Vėliau rengimas persikėlė į Lietuvą, kur norvegų specialistai su Lietuvos kariais tęsė darbą pačiame Oro gynybos batalione. Planuojama, kad iki 2021 m. bus baigtas personalo rengimas ir pradėta ginkluotės integracija į vieningą NATO oro gynybos sistemą.

Vykdydama NASAMS projektą, Krašto apsaugos ministerijos darbo grupė analizavo rinkoje esančias vidutinio nuotolio oro gynybos sistemas. Potencialios sistemos buvo vertinamos atsižvelgiant į tokius kriterijus, kaip sistemos efektyvumas, integralumas su sąjungininkų sistemomis, išlaikymo ir remonto sąnaudos, pristatymo laikai ir kt. NASAMS buvo pasirinkta, nes geriausiai atitiko iškeltus reikalavimus ir suformuotus kriterijus.

Vidutinio nuotolio oro gynybos sistemą NASAMS Lietuvos kariuomenei  nupirkta  pagal Krašto apsaugos ministerijos ir NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos „Kongsberg“ 2017 m. spalio 26 d. pasirašytą pirkimo sutartį. Ši sutartis taip pat sustiprino Lietuvos ir Norvegijos bendradarbiavimą, kuris dabartiniame geopolitiniame kontekste yra itin svarbus viso Baltijos jūros regiono šalių saugumui užtikrinti.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. U-2
(2020-10-31 21:42:29)
(185.220.101.200) Parašė:

Oro erdvės apsauga yra kompleksine, arba ne. Karoblio atveju kompleksine ji nera ir buti negali. Apibendrinus, valstieciu ministras uz Lietuvos mokesciu moketoju pinigus atsinaujino savo komufliazinius ir labai prabangius stringus.



5. idomu
(2020-10-31 09:36:16)
(77.90.66.54) Parašė:

kiek tas koroblis mate ir dalyvavo koviniuose veiksmuose,tau korobli aklam ir kurciam dar karta sakau,kad jeigu bus kas su rusais nato negine ir negins juo labiau jankiai,taip pasisako nato virsunes mokykis nors skaityti neveksla



4. Kiek?
(2020-10-31 09:33:43)
(185.220.101.205) Parašė:

Pasistojo klausimas. O kiek lietuva turi padvodkių? Žinau tik, kad viena geltona čia pastoviai sukiojasi, o kiek dar turi?



3. An
(2020-10-31 02:36:15)
(78.63.229.198) Parašė:

Kas ta NASAMS? Ne NASA? Jeigu, visi kariunai itemtu siknos raumenis, o po to staigiai atpalaiduotu ir pirsteltu ultragarsu, tai butu PIRSNASAMS....



2. Nelaime
(2020-10-30 18:37:34)
(107.77.173.26) Parašė:

Nacems sumokejo pensinikai.



1. Romas
(2020-10-30 17:49:40)
(77.111.246.37) Parašė:

Nemanau kad latviai nutars uzpulti ir bombarduoti Lietuva. Jiems tai nereikalinga, savo ubagyno pakanka.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras