2024 m. lapkričio 25 d.

 

T. V. Raskevičius: ar dviguba pilietybė yra žmogaus teisė ar privilegija?

11
Paskelbta: 2022-04-25 09:34 Autorius: ekspertai.eu
Seimo narys liberalas T. V. Raskevičius mėgsta save visuomeniniuose tinkluose žymėti įvairiais populiariais Lietuvoje ženklais ir šūkiais.


Balandžio 22 d. posėdžiavusi Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija aptarė referendumo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo ir grįžimo gyventi į Lietuvą iš emigracijos klausimus bei priėmė dvi rezoliucijas:

„Dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo teisinių sprendimų referendumu ir kitais būdais“;

„Dėl grįžimo į Lietuvą skatinimo ir veiksmingesnės paramos grįžtantiesiems“.

„Referendumas įvyks ir įvyks 2024 metais!“, - pasakė Komisijos pirmininkė Seimo narė Dalia Asanavičiūtė, pabrėždama, kad „jau prasidėję pasiruošimo darbai tiek Seime, tiek Vyriausybėje indikuoja sėkmingą pradėtą pasiruošimą“.

Komisijos narys Gediminas Ramanauskas pristatė pasaulio lietuvių siūlymus spręsti Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo klausimus.

Lietuvos teisininkų draugijos pirmininkė doc. dr. Vigita Vėbraitė atkreipė dėmesį, kad dėl pandemijos ir karo Ukrainoje gimimu įgytos pilietybės išsaugojimo klausimai pamiršti, nevyksta diskusijos, nors iki numatomo referendumo liko tik du metai. Ji akcentavo, kad būtina įvairiais lygiais apie tai kalbėti, organizuoti diskusijas regionuose, o Lietuvos teisininkų draugijos regioniniai skyriai prie visų šių diskusijų mielai prisidės.

Savo pasisakymą, užduodamas intriguojantį klausimą: „Ar dviguba pilietybė yra žmogaus teisė ar privilegija?“, pradėjo Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius.

Jis pažvelgė į dvigubos pilietybės problemą platesniu aspektu. Parlamentaras atkreipė dėmesį, kad pasaulyje dvigubą pilietybę turi imigrantais turtingos šalys, o pastaruoju metu pati Lietuva atsidūrė imigracijos epicentre, kai per trumpą laiką į Lietuvą atvyko daugiau nei 40 tūkstančių  Ukrainos piliečių – karo pabėgėlių. „Žinoma, kai kurie iš jų čia ir pasiliks“, – neabejojo Seimo narys T. V. Raskevičius pabrėždamas, kad „dvigubos pilietybės kontekstas dėl to tapo svarbus platesniu požiūriu“.

Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė informavo apie Vyriausybės darbus rengiantis numatomam referendumui dėl gimimu įgytos pilietybės išsaugojimo. „Ši Vyriausybė tikrai sieks padaryti viską, kad bendromis pastangomis šį kartą geriau pasirengtume referendumui dėl Konstitucijos pakeitimo, o tai leistų išsaugoti pilietybę“, - atskleidė G. Balčytytė.

Mykolo Romerio universiteto garbės profesorius Vytautas Sinkevičius paskaitė pranešimą apie privalomus atlikti darbus, rengiantis numatomam referendumui dėl gimimu įgytos pilietybės išsaugojimo, pristatė formuluotės, teikiamos referendumui, reikalavimus. Jis pabrėžė, kad tikrai reikia reaguoti į pasikeitusią situaciją Lietuvoje, nes per daug žmonių išvyko iš Lietuvos, o pasaulis tapo globalus, ir nebėra skirtumo, ar gyvenama Lietuvoje, ar užsienyje.

 „Daugybinė pilietybė tokiai diasporinei valstybei kaip Lietuva yra labai svarbi“, - teigė komisijos kopirmininkas Jonas Bružas iš Čikagos, pabrėždamas, kad „esame labai moderni valstybė, daug kur rodome pavyzdį Europai ir pasauliui“, todėl pakvietė rasti būdą pagaliau išspęsti šį klausimą lietuviams, kurie daug daro savo gimtai šaliai.

Komisijos narys Rytis Virbalis informavo komisiją apie grįžtančiųjų iš užsienio gyventi į Lietuvą problemas.

Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius pristatė „vieno langelio“ principu teikiamas paslaugas lietuviams, grįžtantiems gyventi į Lietuvą iš užsienio, ir skatinimo grįžti priemones.

Viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ ekspertas Paulius Žeimys pristatė lietuvių talentų, gyvenančių užsienyje, paieškas ir skatinimo grįžti gyventi į Lietuvą priemones.

Užimtumo tarnybos Tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėja Indrė Laučienė pristatė Užimtumo tarnybos teikiamas paslaugas užsienio lietuviams, grįžtantiems gyventi į Lietuvą, šios tarnybos vykdomą projektą „Gal į Lietuvą?“ ir artimiausius planus dėl skatinimo priemonių didinimo.

Užsienio reikalų ministerijos Globalios Lietuvos departamento direktorė Lina Žukauskaitė pristatė Lietuvių, gyvenančių užsienyje, apklausos apie grįžimą į Lietuvą rezultatus ir skatinimo grįžti priemones.

Komisijos posėdyje taip pat dalyvavo Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henkė, Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkas Rimvydas Rubavičius, Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovė Lietuvoje Vida Bandis.

Kitas komisijos posėdis numatytas gegužės 13 d.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
11. DVIGUBA pilietybė?
(2022-06-05 11:53:05)
(78.63.105.127) Parašė:

Tai yra, du kartus registruojiesi, kaip TOS PAČIOS valstybės pilietis? Imk, registruokis - negaila. O štai dėl DVEJOPOS pilietybės (= dviveidės - į vieną pusę vienoks, į kitą - kitoks veidas atsuktas), kai turi dvi SKIRTINGŲ valstybių pilietybes, - tik patys Lietuvą SAUGOTI ir ją GYVĄ išlaikyti ČIA pasilikę piliečiai turi teisę spręsti. Iš tolo į Lietuvą žiūrintiems viskas jau kitaip atrodo - kaip kad Merkel ar Makronui atrodo Ukrainos reikalai: na, atiduokit Rusijai tą gabalą ,,dėl taikos"...



10. U-2
(2022-04-26 12:05:30)
(83.137.158.4) Parašė:

TS-LGBTpistas Vazelinas Raskevičius yra neytiketinas linksmuolis. Vienok, klausimas is kokios savo nuodemingo kunelio vietos, burnos ar subines jis istrauke ta linksmakoty kurio link siuncia rusu laiva, lieka atviras...



9. Vytas
(2022-04-25 16:15:38)
(62.80.225.75) Parašė:

Manau, kad dvi pilietybės vienam asmeniui - nonsonsas, nenormalus dalykas. Dar galima būtų suprasti, jei kitoje valstybėje gyvenantis, tos valstybės pilietis, lietuvis mokėtų bent tam tikrą "antros pilietybės" mokestį į Lietuvos biudžetą. Dabar jam to nereikia, bet suteikiama teisė dalyvauti Lietuvos politiniame gyvenime, t.y. dalyvauti rinkimuose. Kategoriškai prieš tokio "piliečio" teisę man, gyvenančiam Lietuvoje, rinkti valdžią. "Šlepečių teisė" neturi teisės egzistuoti.



8. O jis, ne kvailas
(2022-04-25 16:07:48)
(78.56.75.110) Parašė:

sugalvojo, kaip būti išreklamuotam. Kada nors bolotiruosis į prezidentus.



7. Anupras
(2022-04-25 14:46:59)
(90.138.105.190) Parašė:

Vargšas šlepetinis prezidentas, turėjo išmesti savo mėlynà pasà, kad užimti postà, o dabar jau bus galima postauti ir su dviem



6. O Raškevičių
(2022-04-25 14:05:13)
(188.69.193.119) Parašė:

siūlau pasiųsti į tą pačią vietą, kaip ir rusų laivą, nes supratau, kad keikiasi ne laiku ir ne vietoje, ir ne lietuviškai, o tai labai 'nekošerna"...



5. To 1 Darijus
(2022-04-25 13:59:47)
(188.69.193.119) Parašė:

"Dviguba pilietybė", beje, kaip ir "triguba", ar keliaguba yra lingvistinis nonsensas. Dvigubai ko nors, ar keliagubai, yra dvigubai, ar keliagubai daugiau ko nors to paties. Taigi ir "dviguba pilietybė yra du Jonai, ar du Petrai viename asmenyje. Siūlyčiau "dvejopą pilietybę", taip būtų logiška: vienas asmuo turi dvi skirtingas pilietybes, ir jos nesusilieja į vieną. O "dviguba pilietybė" šis terminas yra vertinys iš rusiško "dvojinoje graždanstvo", prigijęs tikriausiai dėl mūsų didelės meilės rusų tautai ir rusų kalbai, todėl jo įsikibus laikomasi. Tebūnie, - man tas pats...



4. lojalumas Lietuvos žmonėms.
(2022-04-25 11:57:28)
(78.58.203.16) Parašė:

Kiekvienas žmogus, kuris sakosi esąs lietuvis, bet ir kažkas kita, nėra lietuvis. Mes turime vietos tik vienai vėliavai, Lietuvos vėliavai... Čia turime vietos tik vienai kalbai, tai yra lietuvių kalbai. Ir turime vietos tik vienam lojalumui, tai yra lojalumas Lietuvos žmonėms. Turime teisę reikalauti, kad mūsų seimūnaii ir valstybės pareigūnai būtų visiškai lojalūs mokesčių mokėtojų interesams ir kad jų nepaveiktų jokie užsienio santykiai ar dviguba pilietybė. Kam tarnauja Zingeris, visokios Abramikienės ir ttt?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras