Užsakytų žmogžudysčių, kurios dažniausiai susijusios su politika, istorija ilga kaip ir žmonija, kurios istorija, sakoma, yra karų (išdavysčių, perversmų) istorija. Vien Europoje įvykdytų užsakytų politinių žmogžudysčių sąrašas yra milžiniškas, bet čia jo publikuoti nėra prasmės. Prasmė – pagerbiant 2016 m. 6 mėnesio (birželio) 16 d. (kas tiki šėtono skaičiaus 666 galia, tam ši data gali pasirodyti svarbi) – netikėtai nužudytą 41 metų (vos po kelių dienų, prieš pat „Brexit“ referendumą, jai būtų sukakę 42-eji) britų parlamentarę Helen Džoan „Džo“ Koks (Helen Joanne „Jo“ Cox, mergautinė pavardė Lidbiter, Leadbeater) pabandyti įžvelgti šioje žmogžudystėje užsakytų žmogžudysčių esmę.
Kas buvo H. Dž. Koks? Kuo ji tokia ypatinga, kad ją reikėjo žudyti? (Beje, nespėjo moters palaidoti, o jos pavardė jau yra politinių žmogžudysčių saraše vikipedijoje; kaip greitai nuspręsta, be teismo ir tyrimo.)
H. Dž. Koks ypatinga tuo, kad, būdama itin populiari ir aktyvi politikė, formavo ne visų britų mėgstamo Džeremio Korbino (Jeremy Corbyn) vadovaujamos Leiboristų partijos veidą. Manoma, kad tai ji turėjo perimti šios partijos vairą. Gerai pasikausčiusi Kembridže bestudijuodama politologiją ir sociologiją (tapo mokslų daktare) ir politikoje, dviejų vaikų mama sugebėjo nuveikti labai daug: vos baigusi mokslus 1995 m. ji tapo įvairių parlamentarų patarėja, prisijungė prie „Oxfam“, dirbo ES biure, užsiėmė humanitarine kampanija, vadovavo Motinų mirtingumo kampanijai, įkūrė „UK Women“, dirbo „Save The Children“, o labiausiai išgarsėjo kritikuodama britų užsienio politiką Sirijoje. Ji manė, kad civilių apsaugoti bombomis, kurias ketino mėtyti britai, nepavyks. Politikė priklausė „Sirijos draugų“ organizacijai, ji palaikė ir Palestinos laisvę.
Parlamentarės žudikas, teigiama, šaukė „Svarbiausia – Britanija“. Tai davė Jungtinei Karalystei teisę gedėti turint mintyje, kad išstojimas iš ES – labai pavojingas ir nesaugus dalykas.
Beje, iki šios žmogžudystės parlamentaras paskutinį kartą Jungtinėje Karalystėje buvo nužudytas senokai – 1990 m. liepos 30 d. airių teroristai automobilyje susprogdino Ajaną Gou (Ian Gow). Prieš 6 metus parlamentarą iš Leiboristų partijos Stiveną Timsą (Stephen Timms) bandė nužudyti 21 metų indų studentas.
H. Dž. Koks žudikas Tomas Meiras (Thomas Mair) – ne koks nors „rembo“ kaip Orlando žudikas apsaugininkas, o kvanktelėjęs 52 metų vyras, ginkluotas senoviniu šautuvu ir peiliu. Šovė tris kartus, kelis kartus badė. Iš karto buvo pripažinta, kad jis psichiškai nesveikas, o ne teroristas, vyras suimtas ir nuvežtas, kur reikia. Parlamentarė po išpuolio gyveno neilgai – gal pusvalandį.
Tiesa, vėliau paskelbta, kad žudikas priklausė kraštutinei dešinei, jo namuose rasta ekstremistinės literatūros. Kraštutinė dešinė nuo žudiko griežtai atsiribojo.
Atšaukęs vizitą vis dar britų Gibraltare, premjeras Deividas Kameronas (David Cameron) po žmogžudystės grįžo į Londoną ir pareiškė: „Mes netekome didelės žvaigždės.“
O įdomiausias dalykas sekė iš karto po šio premjero pareiškimo: visa birželio 23 d. referendumo kampanija suspenduota. „Gerai, kad kampanija sustabdyta po siaubingos atakos prieš Džo Koks“, – neslėpė džiaugsmo D. Kameronas savo „Twitter“ paskyroje.
Sąmokslo teorijų šalininkai nedelsiant paskelbė, kad tai esanti politinė žmogžudystė. Jie remiasi vienu faktu, kuris oficialioje biografijoje nutylimas. JAV prezidento Barako Obamos (Barack Obama) administracija ne veltui pareiškė, kad dėl žmogžudystės yra „šokiruota“. H. Dž. Koks mėgo B. Obamą, 2008 m. jo rinkimų kampanijoje ji suvaidino nemenką vaidmenį kaip patarėja. Apie tai pranešė ir Izraelio dienraštis „Haaretz“.
H. Dž. Koks dalyvavo kampanijoje „Likime Europoje“. Tad jos žmogžudystė tarsi simbolizuoja mitinės Europos pagrobimą iš graikų mitų, kur jauna moteris, vardu Helen, tapo įnoringo Dzeuso, pasivertusio buliumi, auka.
Ir apklausos, ir neoficialūs pokalbiai liudija, kad Jungtinei Karalystei jau atėjo laikas palikti ES, nes taip sutarta, tačiau paprasti britai nebenori likti eurokolūkyje.
Ar Diana Nr. 2, kuri, kaip ir pirmoji, manoma, buvo nužudyta dėl politinių priežasčių, tapo auka, kuri padės britams likti ES?