Nuotr. prezidentas.lt |
Koronaviruso pandemija tapo puikiu metu, kai mažai kontroliuojami ilgapirščiai galėjo puikiai pasipelnyti iš valstybės biudžeto.
Todėl prezidentas Gitanas Nausėda, rugpjūčio 4 d. susitikęs su Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT), Valstybės kontrolės (VK) ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovais, aptarė, kaip panaudojamos valstybės lėšos, skirtos suvaldyti koronaviruso pandemijos (COVID-19) sukeltai ekstremaliai situacijai, kokių galimų piktnaudžiavimų rizikų nustatyta ir kaip jų galima būtų išvengti ateityje.
Pasak šalies vadovo, „artėjant galimai antrai COVID-19 bangai, svarbu rimtai įvertinti anksčiau gautas pamokas ir iš jų pasimokyti“.
„Pandemijos pradžioje buvo aišku, kad viešuosius pirkimus turėsime vykdyti greitai, bet užtikrindami kuo didesnį skaidrumą ir veiksmingą korupcijos prevenciją. Todėl visiškai netoleruotina, kad dalis perkančiųjų organizacijų iki šiol neteikia duomenų apie įvykdytus pirkimus“, - atskleidė G. Nausėda.
Informuojama, kad apie 15 proc. ekstremalios situacijos metu sudarytų pirkimų iki šiol nėra paviešinti.
„Susirūpinimą kelia ir tai, kad, skaičiuojant pagal vertę, net 92,03 proc. (54,8 mln. eurų) asmens apsaugos ir dezinfekcinių priemonių pirkimų vyko neskelbiamų derybų būdu“, - informuojama Prezidentūros pranešime visuomenei.
Nurodoma, kad „Viešųjų pirkimų naujokams teko apie 41 proc. Lietuvoje registruotų įmonių sudarytų sutarčių pirkimų vertės“.
Skelbiama, kad „trys iš keturių viešųjų pirkimų naujokų sutartis sudarė tik su viena perkančiąja organizacija“.
Susitikime su G. Nausėda ir jo patarėjais dalyvavo STT direktorius Žydrūnas Bartkus, VPT direktoriaus pavaduotojas Arūnas Siniauskas ir valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Živilė Simonaitytė. Visi susirinkę nutarė, kad viešuosiouose pirkimuose reikalingas didesnis skaidrumas, negu yra dabar.
Apie visus G. Nausėdos nuveiktus darbus siekiant Gerovės valstybės visada rasite skiltyje „Kuriant G. Nausėdos gerovės valstybę“.
Šaltinis: prezidentas.lt