Valstybės kontrolė praneša atlikę auditą, kurio metu analizavo, ar Lietuvoje vaikų globa organizuojama efektyviai. Anot pranešimo, Lietuvoje yra 10,6 tūkstančio globojamų vaikų ir tai esą sudaro 2 proc. visų šalies vaikų, o tėvų globos kasmet netenka apie 2,1 tūkstančio vaikų.
„Tenka apgailestauti, kad šiuo metu veikianti vaikų globos sistema nėra efektyvi ir ne visada užtikrina, kad vaikų interesai būtų ginami, o poreikiai tenkinami tinkamai“, – apibendrindama audito rezultatus sakė valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė. Esą tyrimai rodo, kad globa stacionariose globos įstaigose lemia žemesnę gyvenimo kokybę nei šeimos aplinkoje ir dažnai – net socialinę atskirtį visam gyvenimui.
„Daugelyje Europos Sąjungos šalių vaikų globos sistemos pertvarkytos daugiau nei prieš 10 metų, dėl to gerokai sumažėjo globos įstaigose augančių vaikų skaičius“, – teigiama pranešime.
Lietuvoje šios sistemos reforma esą buvo pradėta 2007 metais, tačiau dėl tinkamai nesuplanuotų ir nevykdytų priemonių dauguma rezultatų liko nepasiekti, o reformos įgyvendinimo terminas atidėtas dar keliolikai metų.
Valstybės kontrolės teigimu, stacionariose globos įstaigose globojamų vaikų skaičius daugelį metų nemažėja (apie 4 tūkstančius). Auditoriai konstatavo, kad esama sistema neskatina vaiko globos šeimoje. Esą ji nemotyvuoja globėjų, vaikus globojančioms šeimoms trūksta socialinių paslaugų.
„Pasekmė – kasmet parengiama beveik 7 kartus mažiau naujų globėjų nei atsiranda vaikų, kuriems reikalinga globa. Vaiko globos išmokos dydis (520 litų) nesikeitė beveik 15 metų, o pati išmoka nėra diferencijuojama pagal vaiko poreikius (amžių ir sveikatos būklę). Be to, skiriasi vidutinė vieno vaiko globos kaina per mėnesį: vaikų globos įstaigoje – 2 530 litų, šeimynoje – 1 040 litų, o šeimoje – 520 litų“, – teigiama pranešime.
Auditoriai mano, kad vaiko globėjų atrankos procesas turi didelių spragų. Pavyzdžiui, nenumatyta prievolė atsižvelgti į tai, ar globėjų šeima nėra įtraukta į socialinės rizikos šeimų sąrašą, vertinti visus su vaiku gyvensiančius asmenis. Be to, savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojams esą tenka patiems vertinti tokius duomenis, kaip globėjo pajamos.
Dar viena Valstybės kontrolės įvardinta problema – netikrinama artimų giminaičių motyvacija ir pasiruošimas globoti vaiką.
„vkontrole.lt“, „ekspertai.eu“ inf.