Europos komisija (EK) kartu su Europos centriniu banku (ECB) ir Tarptautiniu valiutos fondu (vadinamąja „Troika“) pradėjo spausti Graikiją, Portugaliją ir kitas šalis siekdamos privatizuoti visuomeninių paslaugų, įskaitant ir vandens tiekimą, sektorius.
EK atstovai prasitarė, kad vandens tiekimo privatizavimas galimai bus viena iš sąlygų, jei šalys narės prašys gauti ES finansinės paramos ar subsidijų.
Kai kurie ekspertai bei komentatoriai tai vadina kapitalo šantažu, kuris - šalia pasikėsinimo į prigimtines žmogaus teises - dar reiškia, kad ateityje daugeliui europiečių už vandens tiekimą gali tekti mokėti brangiau.
Pagrindinis pasipriešinimo akcijos organizatorius yra Europos visuomeninių paslaugų profesinių sąjungų federacija (European Federation of Public Service Unions - EPSU). Jos iniciatyva Europoje renkami parašai po peticijos „VANDUO yra žmogaus teisė“ (WATER is a human right) projektu.
Lietuvoje akciją „Vanduo yra žmogaus teisė" organizuoja LPSK narė - Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija, kurios vadovas Juozas Neverauskas paskirtas akcijos koordinatoriumi.
Akcijos ambasadoriumi sutiko būti LTV laidos „Labas rytas Lietuva“ vedėjas Ignas Krupavičius.
Akcija truks iki 2013 metų lapkričio 1 dienos. Siekiama surinkti per 1 milijoną Europos piliečių parašų. Peticija prieš vandens tiekimo privatizavimą bus įteikta EK.
Peticijoje kreipiamasi į EK siūlant parengti įstatymą, kuris garantuotų, kad aprūpinimas vandeniu bei sanitarinių paslaugų tiekimas būtų laikomi būtiniausiomis visuotinėmis viešosiomis paslaugomis.
„ES įstatymas turi įpareigoti vyriausybes užtikrinti pakankamą visų gyventojų aprūpinimą švariu geriamu vandeniu bei sanitarinių paslaugų tiekimą jiems“, „vanduo yra ne prekė, o visuomeninė gėrybė“, - teigiama peticijoje.
„VANDUO yra žmogaus teisė“ peticiją gali pasirašyti kiekvienas pilnametis ES pilietis (Lietuvoje – 18 metų sulaukęs ir asmens tapatybės dokumentą turintis asmuo).
Akcijos atstovo teigimu, privatizavus geriamojo vandens tiekimą, visuomenės ir kiekvieno žmogaus teisė į vandenį būtų pažeista.
Vistik po Europos valdžios koridorius pradėjo vaikščioti lobistai ir spausti Europos valdininkus, sako jis.
Pasak akcijos atstovo, teiginys, kad privatininkai geriau pasirūpintų vandens kokybe, yra absurdiškas – Lietuvoje vanduo ir taip yra vienas švariausių pasaulyje.
“Žinių radijo” | lprofsajungos.lt | ekspertai.eu
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]