Iš savo varpinės
Mes esame tokie pat, kaip ir mūsų protėviai gyvenę 2 milijonus metų atgal. Mes esame sutverti greičiau reaguoti į tai kas gali kelti mums pavojų. Štai sėdi sau gauruotas HomoErectus kažką skanaus savo varganu įrankiu bando iš žemės iškasti. Ir štai staiga pasigirsta triukšmas krūmuose. Be abejo visas dėmesys nukreipiamas te, nes triukšmo šaltiniu gali būti koks tigras ar leopardas ir jau gauruotasis protėvis pats rizikuoja tapti skaniais pietumis. Tokia toji mūsų biologija ir jai pakeisti tikrai nepakako kelių civilizuoto gyvenimo tūkstantmečių. Mes esame labai bailūs ir atsargūs primatai, ir būtent tai mums ir leido išgyventi ir vystytis kaip rūšiai.
Iš čia ir kyla pirmoji naujienų laidų taisyklė – auditorijos pritraukimui reikia sukurti tariamo pavojaus jausmą. Iš tikro, brangus draugai, mums nėra jokio pavojaus dėl kur Havajuose išsiveržusio ugnikalnio ar ciklono Ramiajame vandenyne, tačiau šios naujienos žiūrimos geriau. Pačioje primityviausioje versijoje labiausiai mėgstamoje interneto medijų bet kokia net ir menkiausia buitinė naujiena apipavidalinama kaip „Moteris atėjo į parduotuvę ir pašiurpo“, „Grįžusios dukros laukė kraupus radinys“. Jus jau įsivaizduojate siaubo filmo vertus tekstus, tačiau pirmuoju atveju moteris pamatė lentynoje baronką graužiančią pelę, antruoju moteris rado numirusį savo tėvą-girtuoklį. Abi naujienos yra bevertės, tačiau antraščių dėka jos pritraukia lankytojus ir ...reklamą. Žiniasklaidos priemones savininkui pinigai – jums stresas dėl tariamo pavojaus. Tad proto higienai palaikyti geriau iš viso tokio šlamšto neatidarinėti. Arba dar geriau pamiršti tokius interneto adresus kaip pvz. lrytas.lt ir pan.
Juokingiausiai yra tai, kad galiausiai blogos naujienos tampa būtinu dirgikliu ir jei žinių laida be kriminalo ar skandalo, o portale nėra kruvinų vaizdu daug kas jaučiasi, kaip suvalgę buritą be čili pipirų. Mažą to jei medijos pradėjo nagrinėti kokį kraupų įvykį, tuomet pati auditorija nori vis naujų detalių ir galiausiai jas gauna pvz. Kokio straipsnio „Žudikas būdamas šešerių šlapindavosi į kelnes“ . Nieko bendro su įvykių neturinti, o tuo labiau mums skaitantiems jokios prasmingos informacijos nenešanti rašliava ir vėl leidžia užsidirbti . Tad čia jau antroji proto higienos taisyklė – neskaitykite aftreparty laikotarpio naujienų juose kaip taisyklė nėra nieko naujo ar naudingo , palaukite jus dominančios istorijos atomazgos ir sužinosite viską kas buvo svarbu.
Mes mėgstame žiūrėti naujienas apie žmogžudystes? O ar gali būti , kad pačios žinios tampa žudikėmis? 1974 JAV sociologas Devidas Filipsas. Jis išanalizavo JAV savižudybių statistiką ir nustatė, kad 2 mėnesių laikotarpių po didelį atgarsį spaudoje turėjusios savižudybės savižudžių būdavo vidutiniškai 58 daugiau. T.y. viena ištransliota žinia užmušdavo dar 58 žmonės Šitas fenomenas gavo Verterio efekto pavadinimą.
Lygiai tokiu pat principu veikia trumpos naujienų žinutės apie narkotikus arba kitas socialines ydas. Publicistiniai analitiniai straipsniai leidžia atskleisti problematiką, tačiau žinių naujienos yra emociniai pliūpsniai, kurių dėka smegenyse išlieka „o kažkas naujo to dar nepatyriau“. Galite pagalvoti, kad jūsų ištikimas tarnas išsikraustė iš proto ir užsimanė cenzūros kaip TSRS kur „nebuvo“ nei savižudžių nei narkotikų. Anaiptol kaip tik reikia tikrų išsamių gal sudėtingų tiems , kas daugiau 200 žodžių nesuvokia, bet žinių. Beje 200 žodžių paminėjau neatsitiktinai nes būtent tokios apimties tekstą tesuvokia didžioji dalis dabartinių skaitytojų. Ilgesni tekstai jiems darosi tiesiog per sudėtingi.
Na o pabaigai tai ką šiandien vadiname fake news, o mūsų protėviai gandais. Kaip tik puiki iliustracija to ką ankščiau pasakiau. Olandijoje studentus pradėjo mokyti rašyti nebūtas naujienas. Janin Terlou sukūrė žaidimą „Blogos naujienos“, kurių dėka galima išmokti tapti tobulu tinklaraštininku. Be abejo buvo galima naudoti ir fake news ir paprašė studentus ne tik tai padaryti, tačiau jas išplatinti ir fiksuoti skaitytojų reakciją išsiaiškinant kiek žmonių tuo patikėjo. Buvo galima naudoti netikras žymių žmonių citatas, arba koliažus pvz. MH117 katastrofos fake versijas. Žaidime laimėdavo tas, kas surinkdavo daugiausiai prenumeratorių . Taip geriausi studentai žaidimų sesijos metų tokių lengvatikių surinkdavo po kelis tūkstančius. Taigi dabar šis žaidimas yra viešai prieinamas ir jei mokate olandiškai galite ir patys pažaisti.
Na o kas norite tapti tikru feikeriu , tuomet yra kur kas paprastesnių būdų. Štai thefakenewsgenerator.com kurio pagalba aš šiandien ryte „atstatydinau“ Grybauskaitę. Aišku čia tik žaidimas, tačiau tinkamai surašius „aktualų“ tekstą ir šiam per n-kartų nukeliavus iš šaltinio į šaltinį galite tikėtis vieną rytą savo laisvą kūrybą surasti tame pačiame lrytas.lt, kur jau senai pastebėta tendencija ieškotis „karštų naujienų“ nors ir pramoginiuose puslapiuose.
Ir pabaigai dar kartą noriu paraginti: mastykite savo galva, laikykitės proto higienos ir neleiskite savimi manipuliuoti ar save mulkinti.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]