2024 m. lapkričio 19 d.

 

Advokatė: apie vaikų atėmimą Norvegijoje

21
Paskelbta: 2015-03-23 11:27 Autorius: Ieva Zigurė Risė | diena.lv
Norvegijos sostinė Oslas. Nuotr. drivved.no
Norvegijos sostinė Oslas. Nuotr. drivved.no

Esu latvė ir dirbu advokate Norvegijoje, padedu tėvams bendrauti su Norvegijos vaikų inspekcijomis ir teismais. Ir juristės, ir socialinės darbuotojos išsilavinimą įgijau Norvegijoje. Mano sociainės darbuotojos išsilavinimas yra toks pat kaip Norvegijos vaikų inspekcijos darbuotojų. Diskutuojama, ar vaikų atėmimas užsienyje, taip pat ir Norvegijoje, yra pagrįstas ar ne. Daugeliui atrodo, kad nėra dūmų be ugnies, ir manoma, kad vaikus atima iš asocialių šeimų. Deja, mano praktikoje taip yra tik retais atvejais.

Dažnai pastebiu, kad Norvegijos vaikų inspekcija, susidūrusi su latvių ar rusakalbių šeimomis, patiria daug bendravimo sunkumų ir dėl kalbos, ir dėl kultūrų suvokimo. Taip pat yra prietarų ir nulis žinių apie Rytų europiečius. Svarbiausia yra tai, kad Norvegijos vaikų apsaugos sistema turi trūkumų. Norvegijos vaikų apsaugos įstatymas paremtas tuo, kad vaikų inspekcijos darbuotojai, vertindami šeimas ir priimdami sprendimus, remiasi tuo, kas įstatyme vadinama „profesionaliu vertinimu“. Problema yra ta, kad šie darbuotojai turi vos trejų metų išsilavinimą aukštojoje mokykloje, į kurią galima lengvai įstoti ir su silpnais rezultatais.

Ieva Zigurė Risė. Nuotr. facebook.com

Šiame įstatyme numatytasis „profesionalus vertinimas“ daugeliu atvejų yra labiau darbuotojo subjektyvus vertinimas, į kurį jis/ji sudeda savo simpatijas ir antipatijas, savus įsitikinimus ir panašiai. Apie kiekvieną šeimą galime rasti ir pozityvių, ir negatyvių argumentų, priklauso nuo to, kuris ir kaip tai vertina. Vaikų inspekcijos darbuotojai turi pernelyg didelę galią, kuri daugeliu atvejų net nepalyginama su jų žiniomis ir sugebėjimais. Todėl jų vertinimai yra klaidingi ir tai, ką jie daro, dažnai labiau sužeidžia, o ne reabilituoja vaikus ir šeimas. Vaikų auginimas Latvijoje skiriasi nuo vaikų auginimo Norvegijoje. Bet tai nereiškia, kad vaikus reikia atimti. Norvegijos vaikų inspekcija turi mažai žinių ir supratimo apie Latviją, o įprastinis požiūris yra toks, kad reikia daryti, kaip daroma Norvegijoje, nes tai yra geriau. Latvijoje, pavyzdžiui, mamos dažniau vaikus gražiai rengia ir puošia, ypač mergaites. Norvegijoje vaikai mokyklose ir vaikų darželiuose vaikšto aprengti kombinezonais, kad galėtų laisvai žaisti smėlyje, ant žemės, sniege, nepaisant kokios oro sąlygos būtų. Jei vaikas į vaikų darželį nuvežamas aprengtas gražia, šviesia suknute, su kuria nepageidautina žaisti purvyne, tai gali būti įvertinta negatyviai. Dalis latvių Norvegijoje turi ir prastesnes ekonomines sąlygas nei eilinis norvegas. Pagal įstatymą ekonominės sąlygos negali tapti priežastimi, kad būtų atimtas vaikas, tačiau praktikoje matome, kad, deja, tai tampa priežastimi atimti vaiką.

Mes skiriamės ir kalbėjimo manieromis bei emocijų išraiška. Norvegijoje tėvai privalo įdėti vaikams į mokyklą maisto. Turėjau tokių atvejų, kai latvių įdėtas vaikams maistas norvegams atrodė keistas ir jie dėl to informuodavo vaikų inspekciją. Mokyklos atstovai teisme reiškė nuomonę, kad visi mokiniai į mokyklą privalo atsinešti norvegiškus sumuštinius.

Taip pat Norvegijos vaikų inspekcija negatyviai žiūri į tai, jei vaikui liepiama muzikuoti ar sportuoti rimčiau, nei kitiems vaikams, ar į tai, kiek daug vaikas įtraukiamas į namų pareigų pildymą. Latvijoje vaikai daug daugiau įsitraukia į namų pareigų atlikimą.

Vienoje byloje, kurioje buvo nuspręsta, kad vaikas sugrįš į Latviją, Norvegijos vaikų inspekcijos darbuotoja kelyje į Oslo oro uostą skambino man. Ji buvo labai susijaudinusi ir išsigandusi, kad, įskridus į Latviją, ją ir jos kolegas gali kažkas užpulti ir pagrobti vaiką. Turėjau juos raminti. Po to, kai vaikas sėkmingai buvo nuvežtas į Latviją, darbuotoja man pasakė, kad yra maloniai nustebinta Latvijos, kad daug ko išmoko, veždama Latvių vaiką Latvijos vaikų globos įstaigai, ir kad apie Latviją susidarė tik pozityvią nuomonę. Ji buvo tikra, kad vaikas atsidūrė gerose rankose, tačiau aš ilgai ir sunkiai su ja kovojau, kol ji sutiko grąžinti vaiką į Latviją.

Pagal įstatymą šeimoms priklauso pagalba, nes vaikų atėmimas yra numatytas kaip paskutinė priemonė. Deja, praktika yra tokia, kad pagalba šeimoms turi būti apmokėta iš savivaldybės biudžeto, o šis yra taupomas. Jeigu vaikas iš šeimos atimamas, tai pinigai, kurie keliauja paskui vaiką, jau yra iš kito biudžeto. Norvegijoje labai daug lėšų skiriama vaikų apsaugos sistemai, įskaitant įvaikintojų išlaikymą ir panašiai.

Labai gaila, tačiau atimtųjų vaikų ateitis nėra šviesi. Daugelis jų, kai jau suauga, turi labai rimtų problemų. Net Norvegijos vaikų inspekcija laiko rizika, jei žmogui, kuris buvo jų priežiūroje, gimsta vaikas. Atėmimas iš šeimos vaiką traumuoja. Deja, įvaikintojų šeimos irgi nėra pastovios, ir vaikams prisieina laikas nuo laiko keisti šeimas ir mokyklų aplinką. Tokie vaikai patys, kai jau suauga, pasakoja, kad jiems sunkiausia buvo, kad niekas jų nesiklausė ir kad jie vaikų inspekcijos sprendimuose figūravo tik kaip vardas ir pavardė – vaikų inspekcija laikas nuo laiko vis priimdavo naujus sprendimus vaikų neatiduoti tėvams, kaitalioti įvaikintojų šeimas ir vaikų namus, nė neklausdami pačių vaikų nuomonės.

Rimta problema Norvegijos vaikų inspekcijos praktikoje yra grubūs žmogaus teisių pažeidimai, kai vaikai atimami iš užsieniečių šeimų. Ir pagal vaikų konvenciją, ir pagal Norvegijos vaikų apsaugos įstatymą atimtuosius vaikus reikia stengtis apgyvendinti pas šeimos gimines ar draugus. Jei to padaryti neįmanoma, tuomet reikia ieškoti šeimos, kurioje vaikas galėtų išlaikyti savo gimtąją kalbą ir kultūrą. Tokios šeimos galima ieškoti ir Norvegijoje, ir šalyje, iš kurios vaikas kilęs. Praktikoje tai nedaroma. Aš nuolatos dėl to turiu kovoti su Norvegijos vaikų inspekcijomis. Labai dažnai vaikų inspekcija net neleidžia tėvams susitikimų su vaikais metu kalbėtis gimtąja kalba. O tai irgi yra rimtas žmogaus teisių pažeidimas.

Šaltinis: diena.lv

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
21. eda
(2017-03-25 00:40:21)
(51.175.93.165) Parašė:

Galiu atsakingai patvirtinti,kad vaiku pietus Norvegijoje skurdus,nera jokiu valgyklu, jokiø karsto maisto-tik sumustinukai,mano vaikai mokesi nuo pirmos klases,trejose mokyklose Osle,siaubas,kai kurie norvegiukai atsinesdavo duonos su paprika-tai tokie budavo pietus. Tai faktas -vaikai liudininkai ir mokyklos geruose Oslo rajonuose, neprastos.



20. ai
(2016-03-03 14:18:55)
(86.38.223.97) Parašė:

tikrai....kur yra vaiko gerove, kuria jie taip propoguoja??? Sumustiniai darzeliuose...siaubas!!! nebesneku kai atima vaikus, kaip suzalojama ju psichika. Ka vaikas patiria, koks siaubas buna ju akyse, baisu net isivaizduoti. Viskas jiems svetima, zalojami vaikai paciu ziauriausiu budu, kokiu tik imanoma. Vaiko gerove !!! Ziauru, kraupu ir baisu....



19. konkreciai
(2015-05-29 15:27:45)
(95.195.222.47) Parašė:

konkreciai ir paprastai parase taip, kaip ir yra praktikoje. Ta pati padetis ir Svedijoje. Svedijoj nuo praeitu metu jau padidintas planuotas vaiku isvezimo is namu skaicius :35000 per metus. Dar pries kelis metus penkerius metus isveztu vaiku skaicius per metus buvo 25000 per metus. Dar anksciau , 2000-2008 skaicius buvo 20.000 per metus, dar maziau isveztu vaiku buvo, kai nebuvo homoseksualiu "santuoku" ir maziau pedofilu. Taigi , vaiku poreikis auga, tai ir vaiku atiminejimo mastai auga vaiku biznyje.



18. Irena
(2015-03-29 09:33:38)
(78.158.7.244) Parašė:

Tiesiog sitas straipsnis - propaganda pries Norvegu vaiku teisiu organizacija.BE PRIEZASCIU "BERNEVERNET"NIEKADA NEATIIMS VAIKA IS SEIMOS.!!!!!



17. Granlund
(2015-03-24 19:31:42)
(85.164.188.188) Parašė:

I Norvegija girtuokliu seimos neatvaziuoja tam jie neturi nei pinigu nei noro. Novegijoj isgyvena ir susikuria sau darbus tik labai darbstus ir atsakingi zmones, gersi prarasi darba ir niekada norvegijoj neisitvirtinsi. Taip kad vaikai atimami is tvarkingu geru tevu, nes norgams reikia darbo vietu ir geru algu tai patogus, lengvas irprivatus biznis ,musu vaikai lietuviukai. Jei tos seimos butu zinojusios , kad bus atimti is ju vaikai gyvenime butu i norvegija kojos nekele. Mes turime kovoti pries blogi kuris yra sioj salyje , o neteisinti ji. Atvaziuokit pabandykit cia isgyventi nors keleta meteliu, ir pamatysite, koks cia rojus. Tada galėsite ir komentuoti apie vaiku atiminejima...



16. Užsakytas straipsnis
(2015-03-24 17:45:07)
(81.7.77.46) Parašė:

Pilnas kažkokios arogancijos, na, tai Norvegijoje, atseit ir specialistų išsilavinimas prastas, tai jie kalbos latvių nesupranta, tik ji, ten atvykusi, tai OHO. Esmę šio puolimo ant Norvegijos paaiškina tai - ši latvė padeda motinoms, iš kurių atimti vaikai, pervežti juos į Latvijos globos namus.Į globos namus, bet ne tėvams auginti. Atseit paslauga apsimokės, nepavyko pagyventi iš norvegiškų pašalpų, tegul vaikas keliauja į globos namus Latvijoje arba pas giminaičius, tai jie gaus globos pinigus. Tai kur čia yra tos " gerietės" mamytės? Savo papasakotoje istorijoje vaiką augins Latvijoje, bet ne motina, o globos namai? O kur motina, gyvens Norvegijoje? Gal nereikia stumti ant norvegų, na, neatima norvegai vaikų iš rūpestingų tėvų, o jos klientės matyt, savo netinkamą elgesį turbūt bando paaiškinti kažkokiais latviškais ypatumais? Tik neaišku, ko tos latvės važiuoja į Norvegiją, jei ten taip viskas blogai?



15. 11-tam
(2015-03-24 11:27:09)
(77.240.250.227) Parašė:

Jei atsibodo- neskaityk, rašysiu kiek norėsiu, gali ir negrasinti.Tik įdomu, kodėl gi taip tave erzina kita nuomonė, kaip tu vadini "trigrašis"?



14. 10-tam
(2015-03-24 11:21:01)
(77.240.250.227) Parašė:

Malonu,kad jau atpažįsti mane iš rašymo stiliaus. Na, o jei nepatinka mano nuomonė, tai tamstos reikalas, tik prašyčiau troliais nevadinti. Vis dėl to manau, kad Norvegijoje iš tvarkingų šeimų vaikų neatiminėja, taigi čia klausimas apie netinkamai prižiūrinčias savo vaikus.Matyt, vakarėliai, girtavimai, muštynės ir nuolat besikeičiantys sugyventiniai, tavo nuomone, yra visai normalu, tai norvegams atrodo, kad tokia aplinka yra netinkama vaikui. Žiūrint ką vadinsime ta asocialia ar neasocialia šeima. Gražiai čia paporinai apie kraujo ryšius, meilę vaikams, bet žinok, kad būna ir kitaip- motina su keturiais vaikais, kurių vieną nukankino sugyventinis ( už tai nuteistas), bet kai ateidavo tikrinti vaikų teisės, sugyventinis slėpdavosi spintoje, o sumuštas berniukas būdavo uždaromas vonioje- buvo slepiamos mėlynės ant berniuko kūno. Tai čia iš labai " didelės" meilės vaikui? Ir motina net nebuvo teisiama ir vaikai neatimti, viskas gerai? Tai čia tavo nuomone irgi labai gera šeima? Matyt Norvegijoje taip nemanoma. Nepatinka Norvegijos tvarka, tai nevažiuokit ten, pas save pirma tvarką pasidarykit. Beje, Lietuvoje našlaičių yra labai mažai ( kur tėvai yra mirę), bet labai daug tėvų paliktų nereikalingų vaikų.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras