2024 m. lapkričio 1 d.

 

A. Merkel kritikuoja Rusijos spaudimą Ukrainai ir Moldovai. Rusija tai vadina „įžūliu spaudimu“ (papildyta)

6
Paskelbta: 2013-11-19 08:53 Autorius: Naujienų redaktorius
A. Merkel kritikuoja Rusijos spaudimą Ukrainai ir Moldovai. EPA-Eltos nuotr.
A. Merkel kritikuoja Rusijos spaudimą Ukrainai ir Moldovai. EPA-Eltos nuotr.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel įspėjo Rusiją netrukdyti Ukrainos ar Moldovos suartėjimui su Europos Sąjunga, praneša agentūra „Reuters“.

„Šalys pačios priima sprendimus. Trečiųjų veto teisės negali būti“, – pareiškė ji pirmadienį Bundestage kalbėdama apie ES Rytų partnerystę. A. Merkel priminė Maskvai, kad nesikišimo principas yra ir Rusijos pasirašytos Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) chartijos dalis. Ji teigė ne kartą tikinusi Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kad stipresni ES ryšiai su tokiomis šalimis kaip Ukraina, Moldova ar Gruzija nėra nukreipti prieš Rusiją.

Tačiau pastaraisiais mėnesiais šioms šalims buvo daromas didžiulis spaudimas, kalbėjo kanclerė. Armėnija netgi atsisakė pasirašyti susitarimą su ES ir vietoj to pasirinko Rusijos muitų sąjungą su Baltarusija ir Kazachstanu. ES esą turi priešintis tokiam spaudimui.

Pasak A. Merkel, neabejojama, kad ES Rytų partnerystės viršūnių susitikime bus pasirašytos asociacijos sutartys su Moldova ir Gruzija. Tačiau ji įspėjo Ukrainą. „Kol kas sunku pasakyti, ar Ukraina pasirengusi įvykdyti sąlygas galimam sutarties pasirašymui“, – teigė A. Merkel. Tačiau ji tik netiesiogiai paminėjo reikalavimą Kijevui paleisti kalinamą opozicijos lyderę Juliją Tymošenko. Kanclerė paragino Ukrainą imtis „patikimų žingsnių“, kad neliktų politiškai motyvuoto „selektyvaus teisingumo“.

***

Analitikai kritikuoja Vokietijos poziciją Ukrainos atžvilgiu

Po to, kai Angela Merkel užsitikrino dar vieną kadenciją Vokietijos kanclerės poste, Vokietijos politikai ėmė laisviau kritikuoti Berlyno poziciją dėl Ukrainos ir Europos Sąjungos asociacijos sutarties, praneša „EurActive“.

Ukraina šį mėnesį per Rytų partnerystės susitikimą Vilniuje turėtų pasirašyti Asociacijos sutartį su ES. Vis dėlto sutarties baigtis dar neaiški. Diplomatai ne kartą pabrėžė, kad ES valstybės yra susiskirsčiusios pagal du „kraštutinumus“. Lietuva, Lenkija ir Estija sako, kad Ukrainos ateities santykiai su ES neturėtų priklausyti nuo vienos moters – buvusios premjerės Julijos Tymošenko – likimo. Tuo tarpu Vokietija kelia kalinamos J. Tymošenko likimą kaip pagrindinę Asociacijos sutarties pasirašymo sąlygą. Lemiamas Rytų partnerystės susitikimas vyks lapkričio 28–29 dienomis.

Oficialiai Berlynas tikisi, kad susitarimą pasirašyti pavyks. A. Merkel pirmadienį sakė, kad Ukraina turi imtis „patikimų žingsnių“, kad sutartis būtų pasirašyta, ir tik netiesiogiai užsiminė, kad reikia išlaisvinti J. Tymošenko.

Užsienio politikos ekspertas, Vokietijos Bundestago ir A. Merkel partijos narys Karlas Georgas Wellmannas sakė, kad strateginiai debatai dėl Rytų partnerystės susitikimo baigties primena šaltojo karo mentalitetą. Anot K. G. Wellmanno, pagrindinis debatų klausimas, kas laimės kokį trofėjų. Taigi Armėnija, kuri atsisakė ES integracijos planų ir pasirinko Rusijos muitų sąjungą, būtų Rusijos trofėjus, o Ukraina – ES trofėjus.

K. G. Wellmannui pritaria Günteris Verheugenas, kuris nuo 1999 iki 2004 metų buvo Europos Komisijos (EK) narys, atsakingas už ES plėtrą. Jis sakė, kad ES ir Rusija kovoja dėl Ukrainos kaip dėl karo trofėjaus. Anot G. Verheugeno, toks požiūris yra klaidingas.

„Turėtų būti laikomasi principo, kad ši šalis, kuri yra suvereni, visiškai laisvai sprendžia savo ateitį. Aš manau, kad šis sprendimas jau buvo priimtas. Nė kiek neabejoju, kad Ukrainos parlamentas ir vyriausybė yra pasiryžę rinktis kelią į Europos Sąjungą“, – sakė G. Verheugenas.

K. G. Wellmannas taip pat teigė, kad ES ir Ukraina yra susidariusios klaidingas nuomones apie J. Tymošenko bylą. Anot jo, Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius labai klysta manydamas, kad jo šalis pasirašys Asociacijos sutartį, net jei J. Tymošenko liks kalėjime, nes tai Briuseliui strategiškai naudinga. Be to, K. G. Wellmannas perspėja, kad ES įsivaizdavimas, jog įvyks stebuklas ir V. Janukovyčius staiga per susitikimą Vilniuje išlaisvins savo oponentę, taip pat gali būti kvailas.

***

Rusija kritikuoja ES spaudimą Rytų partnerystės šalims

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sukritikavo Europos Sąjungos (ES) spaudimą Rytų partnerystės šalims. Bendrija „įžūliu spaudimu“ esą verčia jas rinktis tarp santykių su Rusija ir integracijos į Europą, praneša agentūra „RIA Novosti“.

Kartu S. Lavrovas paneigė, kad pati Maskva spaudžia šalis. „Mes niekam nedarome spaudimo. Tai suverenus kiekvienos valstybės sprendimas“, – sakė jis. Rusijos poziciją Ukrainos atžvilgiu ministras pavadino „garbinga ir kolegialia“.

ES jau kuris laikas kaltina Rusiją dėl Ukrainai tiekiamų dujų, kaip politinio ginklo, naudojimo. Spalio pabaigoje Rusijos grasinimai nubausti Ukrainą dėl skolų sukėlė ginčą su ES.

Kitą savaitę Vilniuje vyksiančiame ES viršūnių susitikime Bendrija nori pasirašyti su Ukraina Asociacijos sutartį, kuri politiškai ir ekonomiškai priartintų šalį prie Europos. Tačiau ar tai bus padaryta, neaišku, nes iki šiol Ukraina neįvykdė jai keliamų reikalavimų.

Ukrainos parlamentas iki ketvirtadienio atidėjo balsavimą dėl kalinamos opozicijos lyderės Julijos Tymošenko išleidimo gydytis į užsienį. Šis klausimas yra viena pagrindinių sąlygų sutarčiai pasirašyti.

Eltos inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. ukrainai
(2013-11-19 20:04:03)
(162.226.66.184) Parašė:

gaidziai nori ivaziuot ir baikta.vietoj ukrajinos as juos pasiusciau ita vieta is kur ateja visiems laikams.ukraina su tokia zeme ir iskasenom leciau,bet pakils ir nera ko cia kreipt demesi.as ukraina isvazinejas skersai isilgai,tai nuostabus krastas kokie juodzemiai du derlius galima nuimti.tokia teritorija atiduoti vakaru amarui apsaugok viespatie.reike buti psichu psichui.



5. Benas
(2013-11-19 19:45:14)
(78.62.185.144) Parašė:

mano nuomone ukraina nera Lietuva, kad uz alaus bambali ir miltu krepsi, pasirasytu sau mirties nuosprendi.



4. Benas
(2013-11-19 19:44:17)
(78.62.185.144) Parašė:

Gal kas galite man paaiskinti? Jei Timosenka pasirase Ukrainai nenaudinga sandori su ,,gazpromu" del duju ir ja nubaude pagal istatymus tai kodel ES ,,demokratai" saukia paleiskite Timosenka?



3. Benas
(2013-11-19 19:40:46)
(78.62.185.144) Parašė:

Juokas pro asaras. Patys puola Ukraina ir dar rekia, kad Rusai puola Ukraina. Merkel galetu pazvelgti i istorija ir zvilgteleti i zemelapi. Mano nuomone jei Ukrainieciai atvyktu i Lietuva ir pamatytu sunaikinta valstybe per 23m tai jie ne vienas nenoretu tos ES.



2. lukas
(2013-11-19 10:23:05)
(195.182.77.85) Parašė:

jau nusibodo tie 'dirbtiniai junginiai" kurie laužo šalių etninius įpatumus, tuo labiau kad jas skurdina ir ekonomiškai.juk už garsių šukių mes matome, kad kultūriškai ir etniškai UK labaiu atitinka Rusijai, nei ES.Kam naudingas tas ardimas ir dirbtinumas.Juk žinote, kad ukrainiečiams bus blogiau. Tik tarpkontinentalinių junginių savininkai - oligarchai laimės,kurie surąs naujas rinkas savo 3-os rūšies produkcijai parduoti, o daugiausia laimės JAV karinis 'lobby', nes bus pradėtas apsiginklavimas ir labai priartės laike 3-jo pasaulinio karo tikimybė.o čia jau ir mums egzistencijos klausimas.Manau, tegu UK piliečiai gyvena, kaip gyveno.o gal LT vadovai nori turėti neigiamą pvzd., kad mes jau nebūtumem skurdžiausiai gyvenantis ES piliečiai?



1. Butent
(2013-11-19 09:03:04)
(88.119.192.53) Parašė:

Tegul Šalys pačios priima sprendimus. Sutinku. Bet ar ponia Merkel "ant saves dramblio nemato"? ES su Rusija akivaizdžiai pešasi dėl įtakos. ES taip pat daro nemenką spaudimą. Manau, teisingiausia būtų surengti tiek Ukrainoje tiek Moldovoje referendumą. Tegul Šalys ir pasako ko joms reikia.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras