I dalis ČIA. II dalis ČIA. III dalis ČIA. IV B dalis ČIA. Išvados ČIA. V dalis ČIA.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir LR Vyriausybė paskelbė karą Baltarusijai
Vos tik 2020 metų rugpjūčio 9 dieną baigėsi Baltarusijos prezidento rinkimai, jau sekančią dieną Lietuvos Seimo nariai, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir Lietuvos vyriausybė pradėjo atvirai reikšti nesutikimą su Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatais pradėdami Informacinį Karą prieš Baltarusijos prezidentą Lukašenką ir jo centrinę valdžią. Lietuvos žiniasklaidoje pradėti vaizduoti Baltarusijos opozicijos chaotiški gatvių protestuotojai „didvyriškai“ kovojantys prieš „Lukašenkos režimą“.
Kadangi niekas nežinojo tikrųjų rinkimų rezultatų, niekas negalėjo pasakyti kas galbūt galėjo laimėti Baltarusijos prezidento rinkimus. Šis Lietuvos karas prieš Baltarusiją tapo apibrėžtas, kai rugpjūčio 10 dienos vėlų vakarą į NATO šalį narę Lietuvą iš Baltarusijos atvyko prezidento rinkimus Baltarusijoje pralaimėjusi Svetlana Tichanovskaja. Po dviejų dienų Lietuvos Respublikos prezidento ir Lietuvos Respublikos Seimo buvo de facto pripažinta visos Baltarusijos opozicijos lydere, o po mėnesio Lietuvos Seimas „karūnavo“ Svetlaną Tichanovskają „Baltarusijos valstybės prezidente“; ne dėl to, kad kandidatė Tichanovskaja pralaimėjo „nesąžiningus ir neteisingus“ prezidento rinkimus, bet dėl to, kad iš anksto parengtoje politinėje darbotvarkėje buvo suplanuota, jog Baltarusijos prezidentas Lukašenka turėjo būti pakeistas kitu provakarietišku prezidentu.
Po Svetlanos Tichanovskajos „karūnacijos“ Lietuvoje valstybinė (visuomeninė) ir korporatyvinė žiniasklaida toliau kūrė jau nebe Baltarusijos opozicijos, bet visos Baltarusių tautos „lyderės - didvyrės“ Svetlanos Tichanovskajos įvaizdį.
Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Tichanovskaja saugoma Lietuvos vyriausybės iš Vilniaus vaizdo įrašais pradėjo skleisti griežtus politinius pareiškimus, kad Baltarusijoje vyksta „taiki demokratinė“ revoliucija, ragindama „toliau tęsti streikus ir protestus“.
Lietuvos Respublikos prezidentas ir vyriausybė kartu su kitomis Baltijos šalimis reikalavo, kad Baltarusijos prezidentas Lukašenka paklustų neteisėtai įsteigtai Baltarusijos opozicijos Koordinacinei Tarybai ir derėtųsi dėl taikaus valdžios perdavimo sąlygų.
2020 rugpjūčio 12 Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė Baltarusijos respublikoje sukurti „Nacionalinę valdžios ir pilietinės visuomenės atstovų tarybą“, siekiant įveikti krizę šalyje. Šalies vadovas spaudos konferencijoje pranešė tokią iniciatyvą aptaręs su Lenkijos ir Latvijos prezidentais.
2020 rugpjūčio 13 Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda susitikęs su Baltarusijoje veikiančių nevyriausybinių organizacijų atstovais, pabrėžė pilietinės visuomenės reikšmę siekiant taikių pokyčių kaimyninėje šalyje. Šalies vadovas pažadėjo, kad Lietuva nepaliks Baltarusijos žmonių nelaimėje ir toliau teiks jiems humanitarinę pagalbą - suteikti prieglobstį persekiojamiems, bei medicininę ir psichologinę pagalbą nukentėjusiems protestų dalyviams.
2020 rugpjūčio 19 Lietuvos prezidentas G. Nausėda kalbėjo: „Su ponia S. Cichanouskaja turėjome du telefoninius pokalbius. Matau, kad ji tikrai prisiima savo atsakomybę kaip nacionalinė lyderė, kuri kels ir kvies keltis savo tautą. ...Jos šeima ir ji pati jaučiasi saugiai. Kaip matote, ji pradėjo daryti pareiškimus. Ji buria koordinavimo komitetą, kuris ir bus tas instrumentas pereiti prie dialogo Baltarusijos visuomenės viduje. Manau, kad ji, kaip savo tautos lyderė, turės galimybių jau artimiausioje ateityje pasireikšti ir daugiau pasirodyti visuomenėje. Jai bus Lietuvoje sudarytos visos galimybės tai daryti, atsižvelgiant į tam tikrus saugumo reikalavimus“.
2020 rugpjūčio 23 Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su pirmąja ponia Diana Medininkuose dalyvavo „Laisvės kelyje“, kuriame „dešimtys tūkstančių žmonių susikibo į gyvą grandinę palaikyti Baltarusijos žmonių kovos už laisvę. ... Prezidentas sakė besididžiuojantis savo tauta, kuri atsiliepė į „Laisvės kelio“ šaukimą Baltarusijos žmonėms padrąsinti. Šalies vadovas ir pirmoji ponia Diana taip pat dalyvavo paramos Baltarusijai koncerte Medininkų pilyje, kuriame žmonių suaukotos lėšos bus skiriamos nuo smurto ir persekiojimų nukentėjusiems baltarusiams.“
2020 rugsėjo 11 Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino Europos Sąjungą įvesti sankcijas Aleksandrui Lukašenkai ir teikti ekonominę paramą Baltarusijai, jei autoritarinis lyderis atsistatydins.
2020 rugsėjo 30 Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pokalbyje su Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininku Charles'u Micheliu pareiškė, kad Europos Sąjunga turi parodyti tvirtą valią ir nedelsdama aktyvuoti sankcijas Baltarusijai, į sąrašą įtraukiant ir šalies prezidentą Aleksandrą Lukašenką.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda 2020 spalio 1 atvykęs į Europos Vadovų Tarybos susitikimą padėkojo Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Charlesui Micheliui „už įsiklausymą į Lietuvos raginimą įtraukti Baltarusijos klausimą į ES lyderių susitikimo darbotvarkę ir taip pademonstruoti palaikymą Baltarusijos opozicijos lyderiams ir visuomenei, taikiai kovojančiai už demokratiją ir žmogaus teises. Prezidentas savo pasisakyme lyderiams akcentavo, kad padėtis Baltarusijoje nesikeičia, susidorojimas su opozicija ir taikiais protestuotojais auga ir įgyja naujų formų.“
Gitanas Nausėda kvietė Europos Sąjungą kuo skubiau patvirtinti sankcijas Baltarusijos režimui ir pareiškė, kad Europos Sąjunga turėtų parengti paramos Baltarusijos žmonėms planus laikotarpiui po šalies prezidento Aleksandro Lukašenkos atsistatydinimo, užkertant kelią "kišimuisi" į situaciją iš „trečiųjų šalių".
„Turime sukurti priemones, skirtas Baltarusijos žmonėms paremti laikotarpiu po Lukašenkos. Turime įtikinti Baltarusius, kad esame pasirengę jiems padėti, remti ekonomiką, išplėsti patekimą į Europos rinką, palengvinti kreditavimo galimybes, supaprastinti vizų režimą", - sakė Nausėda ir pridūrė, kad "Rusijos ir trečiųjų šalių" kišimasis į Baltarusijos įvykius yra nepriimtinas.
Prezidentas Gitanas Nausėda taip pat išreiškė viltį, kad ES vadovai viršūnių susitikime „pagaliau sugebės įvesti sankcijas prieš Baltarusiją".
Prezidentas Gitanas Nausėda priminė „apie teisės principus pažeidžiančią Aliaksandro Lukašenkos inauguracijos ceremoniją ir pakvietė ES imtis ryžtingų veiksmų skelbiant sankcijas režimui priklausantiems asmenims, įtraukiant ir patį Aliaksandrą Lukašenką.“
Gitanas Nausėda teigė: „Kviečiu visus ES šalių lyderius nepripažinti Aliaksandro Lukašenkos legitimiu Baltarusijos vadovu ir dėti visas pastangas, kad šalyje būtų nutrauktas smurtas, paleisti įkalinti protestuotojai ir pradėtas konstruktyvus valdžios institucijų dialogas su pokyčių siekiančia visuomene. Mūsų visų pareiga ginti demokratines vertybes ir žmogaus teises šalyje, kuri yra pačiame Europos viduryje, paremti demokratiškus procesus ir palaikyti taikius piliečius, siekiančius permainų, nes jie ir yra tikrieji savo valstybės šeimininkai“.
Baltarusijos Tyrimų Komitetui informavus, kad šalis paskelbė į Lietuvą pabėgusios opozicijos lyderės Svetlanos Tichanovskajos tarptautinę paiešką dėl jos raginimų visuomenės informavimo priemonėse ir internete imtis veiksmų, siekiant pakenkti Baltarusijos Respublikos nacionaliniam saugumui ir jos dalyvavimo neteisėtoje Koordinacinėje Taryboje, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino Europos Sąjungos šalis ignoruoti Baltarusijos paskelbtą buvusios kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos tarptautinę paiešką.
2020 spalio 16 Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda savo „Twitter“ paskyroje paskelbė: „Ilegitimus diktatorius (Aleksandras Lukašenka) įtraukia Baltarusijos opozicijos lyderę Cichanousjaką į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą. Tikiuosi, kad ES valstybės išliks vieningos ir ignoruos šį neteisėtą orderį. Cichanouskaja gali būti ieškoma Baltarusijoje, bet ES turėtų laikyti jai atvertas duris“,
Buvusi kandidatė į prezidentus 38 metų namų šeimininkė ir save pasiskelbusi Baltarusijos šalies vadove S. Tichanovskaja Baltarusijoje ieškoma dėl raginimų „nuversti Baltarusijoje konstitucinę santvarką“. Baltarusijoje paskelbta jos paieška pagal Baltarusijos baudžiamojo kodekso straipsnį numatantį atsakomybę už raginimus pakenkti nacionaliniam saugumui. Tai yra per žiniasklaidą paskelbti S. Tichanovskajos raginimai užgrobti valdžią arba prievarta pakeisti konstitucinę tvarką Baltarusijoje.
Baltarusijos teisėsaugos paskelbta Svetlanos Tichanovsajos tarptautinė paieška už antivalstybinius nusikaltimus aiškiai rodo, kad Lietuvos vyriausybė suteikė prieglobstį Baltarusijos antivalstybininkei Lietuvos Respublikos Seimo pripažintai „Baltarusijos prezidente“.
LR Vyriausybės karas prieš Baltarusiją
2020 rugpjūčio 12 Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija aptarė „stipraus Europinio atsako“ į žiaurumą slopinant protestus Baltarusijoje būtinybę, sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Jis pridūrė, kad „Baltarusijai reikia naujų prezidento rinkimų, nes praėję rinkimai nebuvo laisvi ir demokratiški.“
2020 rugpjūčio 14 Linas Linkevičius pareiškė, kad būtinos ES sankcijos už smurtą ir suklastotos rinkimus atsakingiems Baltarusijos pareigūnams. Ministras taryboje ES kolegoms pateikė Lietuvos situacijos kaimyninėje Baltarusijoje vertinimą:
„Matome itin brutalų ir neproporcingą valstybės struktūrų jėgos naudojimą prieš taikius savo šalies piliečius, protestuojančius prieš suklastotus prezidento rinkimus, oponentų persekiojimą, tūkstančius suimtųjų - šito Europos Sąjungos kaimynystėje negalime toleruoti, būtinas nepriklausomas tarptautinis tyrimas“, - sakė L. Linkevičius.
Naujų prezidento rinkimų organizavimas yra išeitis iš Baltarusijos politinės krizės. Tokią poziciją išreiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius atvirame laiške Baltarusijos Užsienio reikalų ministerijos vadovui Vladimirui Makėjui, paskelbtame „Twitter“
Anot Linkevičiaus, Lietuva neketina kištis į Baltarusijos vidaus reikalus. Tai, kas vyksta Baltarusijoje, jis pavadino „nauja realybe, o nematyti jos yra tiesiog nepriimtina ir neatleistina“.
2020 rugpjūčio 20 LR Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis susitiko su Baltarusijos prezidento rinkimuose dalyvavusia, pasak jo, „Baltarusijos nacionaline lydere“ Svetlana Tichanovskaja aptarti jos asmeninio, bei šeimos saugumo klausimus.
2020 rugpjūčio 23 minint „Baltijos Kelio“ sukaktį Lietuvos URM Ministro L. Linkevičiaus ir LRT žiniasklaidos kvietimu susirinkę į „Laisvės Kelią“ dešimtys tūkstančių žmonių susikibo rankomis sudarydami žmonių grandinę nuo Vilniaus iki Medininkų Baltarusijos pasienyje, kaip solidarumo už savo šalies „demokratiją“ kovojančiais Baltarusiais simbolį.
2020 rugpjūčio 24 Lietuvos užsienio reikalų ministras susitiko su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju ir aptarė įvykius Baltarusijoje. „Susitikime su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju Stefenu Biganu, aš paraginau imtis ryžtingų tarptautinių veiksmų reaguojant į pastaruoju metu prademonstruotą žiaurumą prieš Baltarusijos žmones. Taip pat padėkojau JAV už svarbiausią vaidmenį stiprinant Lietuvos ir regiono saugumą", skelbė L. Linkevičius. Lietuvos URM Ministras Linkevičius pažymėjo, kad Vakarų parama Baltarusijos pilietinei visuomenei yra reikšminga ir privalo būti tęsiama.
2020 rugpjūčio 24 Baltarusijos opozicijos lyderė S. Tichanovskaja susitiko su Prancūzijos „intelektualu“ Žydų sionistu, Prancūzijos prezidento N. Sarkozy draugu, prekiautoju ginklais Bernardu Henri-Levy prisistatančiu save „Naujųjų filosofų grupės atstovu“.
Nutraukoje: Baltarusijos opozicijos lyderė S. Tichanovskaja Vilniuje susitikimo metu su garsiuoju Prancūzijos Žydų sionistu „intelektualu“ Bernardu Henri-Levy prisistatančiu save „filosofu“.
2020 rugpjūčio 25 Lietuvos vyriausybė S. Tichanovskajai sudarė visas sąlygas Vilniuje susitikti su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju Stephenu Biegunu, kurio metu buvo kalbama apie būdus „kaip pilietinė visuomenė gali sustiprinti demokratiją ir žmogaus teises Baltarusijoje“.
2020 rugpjūčio 31 Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos („Liublino trikampio“) užsienio reikalų ministrai paskelbė pareiškimą: „Mes, Liublino trikampio valstybių užsienio reikalų ministrai, esame giliai susirūpinę dėl padėties po prezidento rinkimų Baltarusijoje eskalavimo ir raginame valdžios institucijas susilaikyti nuo jėgos panaudojimo ir išleisti visus praėjusią naktį sulaikytus asmenis.“
2020 rugpjūčio 31 Lietuvos Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė (Lietuvos Lenkų rinkimų akcijos narė) pasirašė įsakymą, kuriuo „dėl Baltarusijos prezidento rinkimų falsifikavimo ir smurto prieš protestuotojus paskirtos sankcijos Minsko režimo atstovams ir autoritariniam Baltarusijos vadovui Aliaksandrui Lukašenkai“, bei jam artimiems asmenims pagal Užsienio reikalų ministerijos sudarytą sąrašą. „Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos duomenis apie šiuos Baltarusijos asmenis įrašė į Užsieniečių, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvos Respubliką, nacionalinį sąrašą“, – rašoma VRM išplatintame pranešime. Čia pat pažymima, kad „minėto vidaus reikalų ministrės įsakymo galutinį sąrašo variantą Užsienio reikalų ministerija pateikė praėjusį ketvirtadienį“. „Gavus papildomus teikimus, sąrašas gali būti pildomas“, – nurodo VRM.
2020 rugsėjo 2 LR Vyriausybės pasitarime nutarta skirti 100 stipendijų studentų iš Baltarusijos studijoms Lietuvos aukštosiose mokyklose, 100 tūkst. eurų iš LR Vyriausybės rezervo humanitarinei pagalbai ir 200 tūkst. eurų – Vilniuje veikiančiam iš Baltarusijos išvytam Europos humanitariniam universitetui.
Ministro Pirmininko S. Skvernelio žodžiais, „Vyriausybėje priimtas paramos Baltarusijos žmonėms planas yra svarbus paramos kaimyninės šalies gyventojams, kurie jau keletą savaičių nesusitaiko su neteisėtų rinkimų savo šalyje rezultatais ir dėl yra grubiai persekiojami bei baudžiami, ir solidarumo su jų siekiais ženklas. Tai yra pirmas, bet tikrai ne paskutinis toks Vyriausybės paramos žingsnis.“
Lietuvos Ministerijoms pavesta iki 2020 rugsėjo 8 pateikti pasiūlymus dėl papildomos pagalbos Baltarusijos žmonėms priemonių ir jų apimties, taip pat numatyti tam papildomų lėšų kitų metų valstybės biudžete.
Paramos Baltarusijos žmonėms plane numatytos tokios priemonės kaip pagalba represijų aukoms, gydymas ir reabilitacija, parama mokslui ir studijoms, pilietinės visuomenės iniciatyvoms, žiniasklaidai, aukštą pridėtinę vertę kuriančiam verslui, teisinė pagalba ir konsultacijos, lankstesnės vizų atvykstantiems į Lietuvą išdavimo procedūros.
2020 rugsėjo 29 Lietuvoje viešintis Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas Vilniuje susitiko su Baltarusijos opozicijos lydere buvusia kandidate Baltarusijos prezidento rinkimuose Svetlana Tichanovskaja ir išreiškė paramą Baltarusijos pilietinei visuomenei ir Baltarusijos opozicijai. Susitikimas buvo inicijuotas iš S. Tichanovskajos pusės.
2020 spalio 1 Vilniaus universitete lankėsi Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Tichanovskaja. „Svetlana parėmė mūsų idėją steigti LDK stipendiją baltarusių studentams ir aš šiandien pasirašysiu deklaraciją, simbolizuojančią paramą Svetlanai ir visai baltarusių tautai“, sakė VU rektorius prof. R. Petrauskas
2020 rugsėjo 30 Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Tichanovskaja būdama Vilniuje pradėjo formuoti šešėlinę Baltarusijos vyriausybę dar kartą pakartodama, kad „Aleksandro Lukašenkos režimas yra neteisėtas“.
2020 spalio 16 Lietuvoje viešintis Kanados užsienio reikalų ministras Francois Philippe'as Champagne'as Vilniuje susitiko su Baltarusijos opozicijos lydere Svetlana Tichanovskaja ir pažadėjo jai paramą siekiant demokratinių permainų. Jis teigė, kad „Kanada yra pasirengusi padėti S. Tichanovskajos įsteigtai Koordinacinei tarybai, kuri siekia derybų dėl valdžios pasikeitimo“ (angl. Regime change).
Tą pačią dieną įvyko bendras Baltijos valstybių ir Kanados užsienio reikalų ministrų susitikimas, po kurio šalys išplatino bendrą pareiškimą, kuriame Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Kanados užsienio reikalų ministrai akcentavo paramą Baltarusijos opozicijos siekiams nutraukti smurtą prieš protestuotojus ir organizuoti naujus demokratinius rinkimus. Kanados užsienio reikalų ministerija savo tinklapyje šio pareiškimo turinio neskelbė.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]