2024 m. gegužės 30 d.

 

Būsima Teisingumo ministrė žada daryti tai, kas jau padaryta

26
Paskelbta: 2020-11-30 13:17 Autorius: ekspertai.eu
Evelina Dobrovolska. Nuotr. facebook.com
Evelina Dobrovolska. Nuotr. facebook.com

Žaliųjų valstiečių atstovė Seime Agnė Širinskienė klausia – būsima Teisingumo ministrė žada daryti tai, kas jau padaryta?

„Būsima teisingumo ministrė žada daryti tai, kas jau padaryta? Ministrų skyrimas – sudėtinga, didelio atidumo bei kruopštaus svarstymo reikalaujanti procedūra, nulemsianti, kaip ateinančius ketverius metus bus valdoma valstybė, tad noriu apsistoti ties keletu kandidatės į teisingumo ministres E. Dobrovolskos pažadų, kuriuos ji dalina tiek Prezidentui, tiek ir Lietuvos žmonėms.

Kandidatė nurodo, kad „Šiandien mes net neturime vizijos, kaip mūsų įkalinimo įstaigos turėtų atrodyti, ir šiomis sąlygomis vykdyti sėkmingą resocializaciją yra labai sudėtinga“ bei žada peržiūrėti bausmių vykdymo sistemą, resocializacijos ir probacijos klausimus. Atrodo, tarsi kandidatė perskaitė trejų metų senumo ataskaitas, nes visa tai, kas jos paminėta, jau yra padaryta.

2018–2020 m. skyrėme ypatingą dėmesį bausmių vykdymo sistemos reformai, siekdami bausmių vykdymą atriboti nuo praeities paveldo, kai bausmių vykdymas buvo siejamas tik su nubaudimu (ir kuo sunkesniu), bet jokiu būdu nebuvo orientuotas į prasižengėlio pasitaisymą bei integraciją į visuomenę.  Rėmėmės ES šalių, o ypač Skandinavijos, praktikoje pasiteisinusiu parėjimu prie alternatyvių bausmių, sustiprinome resocializaciją, skatinančią nuteistuosius rinktis kitokį gyvenimo kelią. Seimas priėmė Teisingumo ministerijos parengtas įstatymų pataisas, kuriomis išplėstas alternatyvių bausmių spektras, pertvarkyta nuteistųjų resocializacijos sistema. Tuoj atsidarys tretieji „pusiaukelės namai“.

Nors visos priemonės įsigaliojo palyginti neseniai, jos jau per pirmuosius dvejus metus leido daugiau kaip tūkstančiu sumažinti bendrą įkalintų asmenų skaičių. Lietuva sparčiai artėja prie ES vidurkio: įkalinimo įstaigose esančių asmenų rodiklis 100 tūkst. gyventojų sumažėjo nuo 232 iki 194. Kas yra svarbu – sumažinę įkalintųjų skaičių kas mėnesį sutaupome apie 130 tūkst. eurų, o šios lėšos panaudojamos kalinių sąlygų gerinimui. Tai, kartu su kitomis priemonėmis, leis išvengti gausių kompensacijų kaliniams už netinkamas gyvenimo sąlygas mokėjimo, o tuo, kaip žinia, Lietuva Europoje taip pat ilgai išsiskyrė.

Nors visomis išgalėmis priešinosi opozicija, pakeitėme kalinių sveikatos priežiūrą. Sveikatos priežiūrą laisvės atėmimo vietose integravome į nacionalinę sveikatos sistemą. Nuteistieji buvo apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu. Taip sudarytos sąlygos gerinti teikiamų paslaugų kokybę. Šie pokyčiai suteikė ir galimybę vidutiniškai 33 procentais padidinti įkalinimo vietose dirbančių  sveikatos priežiūros specialistų darbo užmokestį.
Įvykdyta Kalėjimų departamento ir visų kalinimo įstaigų reforma. Sujungus 6 įstaigas į 3sutaupoma apie 1 mln. eurų. Įsteigta viena Lietuvos probacijos tarnyba.

Seime svarstomas įstatymo paketas, kuriuo siekiama baudžiamąją politiką grįsti rodikliais, atitinkančiais dabartinę valstybės ekonomikos plėtrą. Siūloma dekriminalizuoti nedidelio pavojingumo veikas ekonominių, finansinių ir turtinių nusikaltimų kategorijose, suprantant, kad tokiais atvejais taikyti baudžiamąją atsakomybę nėra tikslinga. Svarbiau teisėsaugos ir teismų resursus skirti sudėtingoms ir didelę žalą darančioms nusikalstamoms veikoms tirti. Užklupus pandemijai šio paketo nespėjome priimti, tad naujai valdančiajai daugumai belieka jį pabaigti svarstyti ir jam pritarti.

Kandidatė į teisingumo ministrus E. Dobrovolska žada atlikti ir kitą jau padarytą darbą – piginti notarų ir antstolių paslaugas. „Pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduriama, yra paslaugų prieinamumas ir įkainiai“, – sako politikė.
Inicijuotos įstatymų pataisos, kurios suteikia galimybę riboti antstolių pelną ir atpiginti jų paslaugas gyventojams. Reguliuojant antstolių darbo apmokėjimą atsisakyta perteklinių ir ekonomiškai nepagrįstų veiksmų, sumažėjo skolų išieškojimo išlaidos. Antstolių rūmai pripažįsta, kad vien dėl 2018 m. gruodį įsigaliojusių Civilinio kodekso pakeitimų antstolių pajamos sumažėjo apie 30 proc.

Seimui priėmus reikalingus teisės aktus, patvirtinti nauji, iki tol dešimtmetį neperžiūrėti notarų įkainiai. Dalis notarų paslaugų tapo nemokamomis. Pavyzdžiui, nuo mokesčio už hipotekos patvirtinimą atleidžiamos jaunos šeimos, kai yra įkeičiamas pirmasis būstas iki 87 000 eurų vertės. Taip pat nuo mokėjimo notarui atleidžiami globojami (rūpinami) nepilnamečiai vaikai, paveldintys nekilnojamąjį turtą po savo tėvų ar senelių mirties. Seime jau svarstomi įstatymų projektai, įteisinantys notarinių veiksmų atlikimą nuotoliniu būdu ir naują notarų paslaugą – organizuoti turto pardavimo ir nuomos aukcionus virtualioje erdvėje. Projektus suplanuota priimti dar šį rudenį. Tik primenu, daugumai šių pakeitimų, o ypač –  antstolių atlyginimų mažinimui, sistemingai priešinosi liberalus atstovaujančios jėgos Seime. Jų pastangomis buvo blokuotas ir antstolių pajamų bei turto deklaravimą numatantis teisės aktas. Jie nepritarė ir visuomenės atstovų dalyvavimui antstolių bei notarų savivaldoje, taip didinant šių bendruomenių atvirumą.

Nenoriu veltis į spekuliacijas apie tai, ką reiškia kandidatės į teisingumo ministrus pažadai padaryti jau kitų nuveiktus darbus – jos netyčinį nežinojimą ar tiesiog norą paskui pasidžiaugti greitas rezultatais – bet man kelia nerimą tai, kad neturint vizijos ir nematant sistemos mes, užuot tęsdami pradėtas reformas, ketverius metus ieškosime tų sprendimų, kurie jau surasti ir iš esmės vykdomi“, - visuomeniniuose tinkluose parašė politikė.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
26. Petras
(2020-12-02 12:38:47)
(89.190.120.98) Parašė:

Kažkaip mokestis registroje į aukštumas šoko25. Jie
(2020-12-02 08:31:04)
(90.131.32.74) Parašė:

Siaubas tokia teisingumo ministrė!24. roma
(2020-12-01 22:45:23)
(84.55.18.43) Parašė:

nepilnamečiai vaikai paveldėjimo bylose dar 1998 metais buvo atleidžiami nuo notarinių mokesčių.23. Ausra
(2020-12-01 21:36:32)
(78.60.5.185) Parašė:

Vel melo laikrastis islindo22. Gintas > yel“l“ow submarine
(2020-12-01 00:26:02)
(85.166.37.204) Parašė:

Autorius Олег Маркеев, šiaip labai įdomiai skaitosi. Tai buvo tieisog vienas iš apibūdintu moterų tipų ir ištrauka iš konteksto. Vokietukas sutikęs Мордюкова nespėtų ir pabėgti :)) Europindofeminizmas tai kažkoks nukrypimas! Kiek kalbančių "protingų" moteriškių pririnktum, kurios po tokios ilgos abstinencijos užlaižys Bidonui, kad seniui nereiks i tulika vaikščioti.21. yel“l“ow submarine to 19. Gintas > yel“l“ow submarine
(2020-11-30 23:48:26)
(78.63.212.238) Parašė:

nežinau/neatpažįstu kas autorius, bet įtariu, kad jis rašė tą tekstą , neturėjęs “laimės“ pamatyti, kas yra 20a. europindofeminizmas, nekalbant jau apie multigenderizmą :) - ir šiaip : manau jis gerokai nuvažiavo į lankas, vertindamas rusų moterų atsidavimą, pasiaukojimą , ir meilės potenciją :) - bet pasilieku teisę klysti :) - galbūt citata tiesiog per trumpa - be konteksto :))20. K To 19.
(2020-11-30 23:42:55)
(84.15.182.9) Parašė:

Ar pastebėjote, kad per visą 4-metę valstiečių kadensiją, iš visų TV, Soc tinklų, šaldytuvų, vyriklių nuolat skelbė : Vyriausybėje maža moterų. Aš ne prieš moteris. Bet mokslininkai nustatė, kad moterys (ne užimtos vaikais) virš 40, politikoje žymiai Efektyvesnės. Pvz. Kiek turi vaikų Teacher, Merkel, Tichanovskaja, Grybauskaitė ir kitos pan.? Neturėdamos išleisti neišsenkamos motinystės Energijos, jos visą savo Potencialą naudoja ne visada apskaičiuotų Tikslų siekimui. Nenustebsiu, kai LR Parlamente ir Vyriausybeje atsiras matriarchatas, prisiminsite mano Žodį, Jūs Cypsite dėl aktyvių moterų energingų, kartais bukų Sprendimų.19. Gintas > yel“l“ow submarine
(2020-11-30 23:12:55)
(85.166.37.204) Parašė:

Kad jau pradėjai apie moteris, atsiminiau knygoje skaitytą mintį, niekada nesusimąsčiau kol neperskaičiau. Далее следовали «лошади» — тягловый скот цивилизации. Бабы крестьянского типа, рожденные для изнурительного труда, а не любви. Любить некогда, да, зачастую, нет на это сил, эротика для них — просто экзотический фрукт, который неизвестно, как и с чем едят, она им неведома, как коровам неведом вкус ананаса. Любят они, как работают, безропотно, надрывая сердце. Любовь их идет от материнского инстинкта: что родилось, то должно быть накормлено и обласкано. Если в мужья им попался такой же тягловый тяжеловоз, семья процветает. А не повезло — потянут на себе и бестолкового рогатого парнокопытного и его бодучих детишек. Поразительно, что способность к деторождению сохраняется у них до глубокой старости. Рожают много, относясь к материнству, как к еще одной работе. В России таких большинство. Возможно, Гитлера сгубило непонимание того очевидного факта, что он ввязался в войну с «бабьей» страной. А русские женщины всегда составляли стратегический резерв: заменят мужиков, ушедших на фронт, если надо, сами возьмутся за оружие, да еще нарожают новых солдат в таких нечеловеческих условиях, в которых любая европейская женщина давно бы наложила на себя руки. Разница между Россией и Европой в «женском вопросе» видна любому непредвзятому наблюдателю. Если национальным символом Франции — Марианной — десятилетия считалась утонченная Катрин Денев, то у русских типичную женщину «из народа» в кино играет Нонна Мордюкова.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras