2024 m. lapkričio 14 d.

 

ES piliečiai pirmą kartą pateikė teisės akto pasiūlymą

3
Paskelbta: 2014-01-14 11:25 Autorius: Naujienų redaktorius

Pasinaudojant nauja „Piliečių iniciatyva“, teisės akto „Teisė į vandenį“ (Right2Water) projektas surinko reikalaujamą parašų kiekį ir bus svarstomas Europos Parlamente (EP) ir Europos Komisijoje (EK), – pranešė „Euractiv“. „Piliečių iniciatyva“ visuomenei buvo pristatyta 2012 m., padarius pakeitimus Europos Sąjungos (ES) sutartyse. Ji suteikė šalių piliečiams teisę pristatyti savo teisės akto projektą europinėms institucijoms, surinkus milijoną parašų ne mažiau kaip septyniose iš 28 ES valstybių narių.

Paskutinėmis gruodžio dienomis akcijos „Teisė į vandenį“ organizatoriai pateikė savo pasiūlymą oficialiai, nes jiems pavyko viršyti reikalaujamą parašų kiekį. Pasiūlyme siekiama įstatymu įtvirtinti fundamentalią žmogaus teisę į geriamąjį vandenį, numatant, kad jį tiekti turėtų tik valstybinės įmonės.

Šios iniciatyvos klausymai EP turėtų prasidėti vasarį, tikimasi karštų diskusijų, kadangi kai kurios šalys narės, pavyzdžiui, Portugalija, siekia privatizuoti vandens tiekimo kompanijas. Kai kurios ES narės jau yra tai padariusios.

EK atstovų teigimu, kol kas dar anksti spėlioti, kuo gali baigtis šios iniciatyvos svarstymas. Pagal egzistuojančias procedūras, EK privalo per tris mėnesius išanalizuoti pasiūlymą, o tai padariusi arba pareikšti esminį pritarimą, arba atmesti iniciatyvą, arba paprašyti papildomo laiko tolesniems svarstymams. Pasirinkusi pastarąjį variantą, Komisija privalo pateikti teisinius arba politinius argumentus, kodėl jai reikia papildomo laiko.

Pasiūlymo organizatoriai įsitikinę, kad geriamasis vanduo yra „visuotinė gėrybė“, todėl jos valdymas turi būti valstybės rankose.

„Stambios korporacijos kelia grėsmę apsirūpinimui vandeniu. Jos suinteresuotos pelnu ir akcininkų dividendais labiau nei naudotojų poreikiais“, – sakė Ana Mari Peret (Anne-Marie Perret), „Right2Water“ piliečių komiteto prezidentė.

Privačių vandens tiekimo kompanijų atstovai teigia, kad teisės į vandenį įtvirtinimas ES teisėje būtų naudingas, tačiau sako, kad privatizavimas dažnai padidina šios kritiškai svarbios paslaugos efektyvumą.

Tarptautinės privačias vandens tiekimo kompanijas vienijančios organizacijos „AquaFed“ atstovai kaip pavyzdį pateikia Didžiosios Britanijos atvejį, kai vandens tinklų privatizavimas sumažino paslaugos kainas.

ES iniciatyvą „Teisė į vandenį“ pasirašė daugiau nei 1,8 mln. gyventojų, iš kurių daugiau kaip pusė gyvena Vokietijoje.

Anot A. Peret, surinkti reikiamą parašų kiekį padėjo atsitiktinumas. Iniciatoriams sunkiai sekėsi rinkti parašus, tačiau šį klausimą per Vokietijos televiziją netikėtai iškėlė žymus humoristas Frankas Barvaseris (Frank-Markus Barwasser).

„80 proc. europiečių nenori privačių vandens tiekimo kompanijų“, – per televiziją pareiškė komikas.

Eltos inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. ??
(2014-01-14 18:28:17)
(82.140.190.241) Parašė:

GAL KAS ZINO KOKIU BUDU BUVO RENKAMI PARASAI? INTERNETU? KAS ZINO PRASOM ATSAKYT. dEKUI



2. redd neck
(2014-01-14 17:32:13)
(213.197.175.142) Parašė:

atkreipciau demesi i termina "ES pilieciai"...



1. Letas Palmaitis
(2014-01-14 11:50:52)
(185.2.138.125) Parašė:

Cha cha cha, dar viena "teisė"!



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras