2024 m. lapkričio 27 d.

 

Iraniečiams atsibodo diktatūra: protestuose jau žuvo mažiausiai 21 žmogus

61
Paskelbta: 2017-12-31 11:24 Autorius: ekspertai.eu

Gruodžio 28 d., po devynerių metų, kai Irane vyko Žalioji revoliucija, kurios metu iraniečiai norėjo nuversti diktatūrą, prasidėjo ir tebevyksta didžiausi kada nors vykę protestai. Jų metu tūkstančiai protestuotojų visoje šalyje (sekti protestus galima čia) išėjo į gatves su plakatais MIRTIS CHAMENĖJUI, ŠALIN DIKTATORIŲ, MES NUSIVYLĘ ISLAMO RESPUBLIKA.

Irano saugumo tarnybos nužudė jau mažiausiai 21 protestuotoją, o diktatūros vidaus reikalų ministras įspėjo, kad visi protestuotojai sumokės savo kainą.

Protestai 2009 metais buvo numalšinti, tačiau šįsyk režimui tai gali sektis kur kas sunkiau: jie vyksta ne tik Teherane, bet ir daugybėje kitų šalies miestų.

Irane draudžiama kritikuoti valdžią, už tai gresia viešos kartuvės.

Pasak Rašto miesto gyventojo Ali, visiems - ir jauniems, ir seniems - Irane atsibodo dabartinis režimas: studentų tūkstančiai, o darbo nėra, pensijos mažos, bankus ištiko krizė. 40 proc. jaunimo - bedarbiai.

Mirties diktatoriui linkėjo ir studentai, susirinkę prie Teherano universiteto. 

Daugybė protestuotojų suimta ir toliau suiminėjama, žudoma.

Protestai vyksta net konservatyviausiame šalies Mašhado mieste, taip pat dar maždaug dvidešimtyje miestų: Isfanahe, Kome, Rašte, Kazvine, Saryje, Kermanšache, Ahvaze, Hamedane, Šahrude, Noušare, Kašmare, Šahrekorde, Bandar Abase, Izė, Zandžane, Karadže, Tonekabone, Choramabade, Teherane ir kituose miestuose. Tarp protestuojančiųjų - nemažai kurdų ir arabų.

Irane daugėja protestuotojų aukų, tačiau valdžia blokuoja internetą ir tvirtina, kad žmones žudo ne valdžios atstovai, o teroristai bei užsienio agentai. Rusija ir Turkija šią versiją paneigė.

Irano valdžia pagrasino, kad imsis geležinio kumščio, jei protestai tęsis.

Iranas yra pagrindinis karo Sirijoje ir Jemene rėmėjas, teigia BBC. Taip pat Iranas remia Libano šiitų teroristinę grupuotę Hezbollah.

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Tramp) pareiškė, kad priespaudos režimai negali valdyti amžinai, tad ateis diena, kai iraniečiai turės pasirinkti: pasaulis stebi.

Dėl to, kas šiuo metu vyksta Irane, nesutaria aukščiausi jį valdantys pareigūnai, tiksliau, šventikai (ajatolos). Pavyzdžiui, Komo miesto ajatola Hoseinas Nuris Hamedani (Hossein Noori Hamedani) pareiškė palaikąs protestus, tuo tarpu didysis ajatola Naseras Makaremas Širazi (Nasser Makarem Shirazi) pareiškė uždraudžiąs šalyje naudotis (skelbiąs vadinamąją fatvą) internetu ir mobiliaisiais telefonais, nes tai esą amoralūs ir neteisėti dalykai, iš kurių sklindąs blogis.

Naktį iš sausio 1-osios į 2-ąją, padėčiai Irane tampant vis mažiau kontroliuojamai, Nacionalinės pasipriešinimo tarybos vadovė Marijam Radžavi (Maryam Rajavi) kreipėsi į Jungtines Tautas, JAV ir ES, kad nedelsiant būtų imtasi veiksmų, kurie sustabdytų Irano režimo vykdomas protestuotojų skerdynes: Dvasininkų režimas nužudė ir sužeidė jau dešimtis demonstrantų įvairiuose Irano miestuose per pastarąsias dienas.

Sausio 2-osios duomenimis, šeštąją protestų dieną Irane žuvusiųjų skaičius pasiekė 21. Tarp jų - ir 11-metis berniukas.

Naujienų agentūros ILNA duomenimis, vien Teherane suimta mažiausiai 450 protestuotojų. Suimtiesiems, kaip teigia Teherano revoliucinis teismas, gresia itin griežtos bausmės, dažniausiai - mirties.

Sausio 2 d. Kremliaus dvaro filosofu vadinamas Aleksandras Duginas paskelbė: Irano maidanas patyrė fiasko. Pasak Eurazijos doktriną, kurios vienas punktų skelbia, kad Rusija vėl privalo valdyti buvusios TSRS teritoriją, taigi ir Baltijos valstybes, propaguojančio A. Dugino, po kelių dienų netvarkos Iranas palaipsniui grįžta prie įprasto gyvenimo.

Taip teigia ir Irano vidaus reikalų ministro pavaduotojas Hoseinas Zolfagari.

Pareiškimą padarė ir Irano vadovas ajatola Sejedas Ali Chamenėjus, pasak kurio, priešai naudojasi įvairiomis priemonėmis, kad sunaikintų islamišką Irano santvarką.

Sausio 2-ąją į iraniečius kreipėsi ir Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu, pasak kurio, iraniečiai ir izraeliečiai yra broliai, ir artimu metu šalys puikiai sutars, nes režimui gyvuoti liko nebeilgai.

Sausio 3-iąją Izraelio slaptoji tarnyba Shin Bet paskelbė Vakarų Krante (Palestina) aptikusi Irano remiamą teroristų tinklą. Izraelio žvalgų teigimu, Irano žvalgyba užverbavo 29 metų kompiuteristą Muhamedą Maharmą iš Hebrono, kad šis Vakarų Krante vykdytų žvalgybines misijas ir rengtų teroro atakas. M. Muharma pasitelkė du 22 metų palestiniečius, kad suformuotų teroristų grupuotę. Už tai Iranas jam sumokėjo 8000 dolerių. Iranas, Izraelio žvalgybos duomenimis, pastaraisiais metais palestiniečių džihadistus parėmė 100 mln. dolerių.

Sausio 3 d. apie 15 val. Lietuvos laiku D. Trampas savo Twitter paskyroje paskelbė: Pagarba Irano žmonėms, bandantiems nuversti korumpuotą vyriausybę. Reikiamu laiku sulauksite didžiulės JAV pagalbos. 

Šaltinis: theguardian.com

Nota bene

Tai, kas dabar vyksta Irane, ir vyko 2009 metais, primena 1988-1991 metų įvykius Lietuvoje. Prisiminkime, kas Irane vyko 2009-aisiais.

Iranas daugeliui lietuvių atrodo tolima ir svetima valstybė. Be reikalo. Jis - gerokai arčiau mūsų. Lietuvių protėviai gyveno maždaug ten, kur dabar Iranas. Išliko ir kalbinių panašumų (pvz., "šeši" persiškai - "šeš"). Iraniečiai mums - ne ką mažiau artimi broliai nei latviai, jei žvelgsime iš platesnės istorinės perspektyvos.  Kadaise Irane degė šventoji Zaratuštros ugnis (Lietuvoje degė aukurų šventoji ugnis). VII amžiuje Iranas tapo musulmonišku, nors iki šiol jame išliko daugybės religijų pėdsakų. Žalia spalva - tai ir islamo spalva, reiškianti taiką.

Dabartiniai iraniečiai, ypač jauni žmonės (o jų procentas daugiau kaip 70 mln. gyventojų turinčioje šalyje yra didžiulis), nori gyventi laisvai. Tokio laisvės proveržio, kokį regime Tehrano, Širazo, Esfahano ir kitų didžiųjų Irano miestų gatvėse, pasaulis seniai nematė. Jis primena revoliuciją, tik kitokią, nei prieš trisdešimt metų, kai šalis tapo Irano Islamo Respublika. Irano valdžios struktūra - itin sudėtinga, nes valstybė ir bažnyčia joje yra vienas ir tas pats. Prezidentas bei Madžlisas (Parlamentas) renkami demokratiniu keliu. Bent jau taip turėtų būti. Deja...

Kad nori pokyčių, iraniečiai tyliai svarstė jau ne vienerius metus. Tačiau šiomis dienomis, po prezidento rinkimų birželio 12-ąją, pratrūko susikaupę skauduliai ir Irano gatvės nusidažė žalia spalva. Rinkimus tariamai pralaimėjusio Mir Hossein Mousavi Khameneh (g. 1941 m.; Khameneh - tai gimtasis jo miestas Irano Rytų Azarbaidžano provincijoje, vienoje iš 30-ies, sudarančių Iraną) - buvusio premjero itin sunkiu, 1980-1988 m. karo su Iraku, laikotarpiu, dailininko ir architekto, Irano Meno akademijos vadovo - šalininkai dieną ir naktį būriuojasi Tehrano ir kitų miestų gatvėse, rengia mitingus.

M.H.Mousavi pergalė tarp jaunimo (ir ne tik jo) įžvelgiama kaip naujos laisvės epochos pradžia. Žalia laisvė (persiškai "azadi-e sabz") iraniečiams reiškia viską. Tai - atviros sienos (dabar su Irano Islamo Respublikos pasu be vizos galima išvažiuoti tik į Turkiją, kitur reikalingas iškvietimas - beveik kaip tarybiniais laikais Lietuvoje), necenzūruojamas internetas ir mobilusis ryšys (nors ir jis sugebėtas įveiktas "Twitter" pagalba), o svarbiausia - laisvė rinktis.

Iraniečiai pasirinko M.H.Mousavi. Daug kam pasaulyje tai atrodė netikėta, nes buvusio JAV prezidento George'o W. Busho dėka Iranas buvo priskirtas "blogio ašiai" ir iki šiol tebėra įtarinėjamas dėl branduolinės bombos gaminimo. Todėl manyta, kad Iranas - niūrių, piktų žmonių šalis. Tai - tik stereotipas. Dabar mes visi puikiai žinome, kaip baigėsi istorija dėl galimos tokios bombos Irake - paaiškėjo, jog tai - amerikiečių klastotė. Beje, JAV prezidentas Barackas Obama kol kas tik TV eteryje mušinėja muses ir laimina gėjus. Ar ne laikas jam pasisakyti už Irano žaliąją laisvę?

Tiek Rytų, tiek Vakarų spauda pateikia faktus, jog M.H.Mousavi rinkimus de facto laimėjo. To nepripažino Aukščiausiasis Irano vadovas Didysis Ajatola (Ayatollah) Sayyid Ali Hoseyni Khamenei?

Tačiau iraniečių valia atsispindi masinėse demonstracijose, milijonuose nuotraukų, vaizdų, žinučių... "Kur mano balsas?" - verkia studentai prie "Laisvės bokšto" (Bordž-e Azadi), Tehrano simbolio, miesto vartų, prie kurių kasdien renkasi žalieji. Kol kas skaičiai rodo, jog M.H.Mousavi palaikė 13,2 mln. Irano gyventojų. Kiti skaičiai rodo, jog į gatves išėjo milijonai iraniečių, iš kurių bent 7 (kitais duomenimis - 24) žuvo, šimtai suimta (tarp jų - ir M.H.Mousavi brolis, jį palaikančio, buvusio prezidento, užėmusio šias pareigas 1989-1997 m., Ajatolos Ali Akbar Hašemi Rafsandžani artimieji).

Kasdien Irane darosi vis karščiau. Nepaisant valdžios kaltinimų, kad laisvės norintys žmonės - maištininkai, riaušininkai (beje, LTV palaiko šią poziciją - "lopatologas", dirbantis žurnalisto darbą, Vykintas Pugačiauskas puola "sukilėlius" kaip aršus ajatolos pakalikas), teroristai, realybė - kitokia. "Jedinstvo" mus, Sąjūdžio vaikus, irgi panašiai vadino.

Žmonių nevilties ir pykčio taurę perpildė viduryje vienos Tehrano gatvės birželio 20 d. vakare, apie 19 val. vietos laiku (jis 1,5 valandos lenkia lietuviškąjį) nušauta jauna mergina - 26 metų Neda Soltani. Ją, stovinčią kartu su tėvu, tiesiai į širdį nušovė ant vieno namo stogo pasislėpęs basidžių snaiperis. Deja, merginos išgelbėti negalėjo ir skubiai pasirodęs gydytojas: per dvi minutes ji mirė nuo stipraus nukraujavimo.

Simboliška: "neda" persiškai (farsi kalba) reiškia "balsas, šauksmas". Dabar ji vadinama viso Irano balsu (Iran-e Neda). Žudikas basidžis ieškomas. Beje, šiek tiek apie basidžius. Basidžiai (basiji) - unikalus pasaulyje kovinis darinys, primenantis savanorių, talibų ir specialiųjų pajėgų derinį. Įvairiais duomenimis, basidžių Irane yra nuo 3 iki 20 milijonų (logiškiausi duomenys liudytų apie 10 mln.). Šiuos žmonės "žalieji" vadina fanatikais, lojaliais Irano valdžios ir jėgos struktūroms. Vien birželio 20-ąją jie įtariami nužudę bent 150 žmonių. Žmonės Irane žūva kasdien.

Tačiau iraniečiai nepasiduoda. Laisvės kaina - sunki, bet laisvė jiems atrodo reali.

"Mes vilkime žaliai , bet šūviai nudažo drabužius raudonai. Kova - iki žalios laisvės... iki mirties", - rašo vienas Irano gyventojas internete, iš esmės apibendrindamas kiekvieno iraniečio viltį ir svajonę. Ir primindamas mums, kas mes esame ir kas galėjome (ne)būti.



„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
61. stasys
(2018-01-02 19:50:22)
(83.188.1.119) Parašė:

O kodėl nepabandžius apsvarstyti ir kito , įprastu pokyčiu valstybėje siekio galimybės .? Taip kaip politiniai procesai Irane ilga laika buvo sukoncentruoti į išorinį priešą , galima juk daryti prielaida kad nuėmus sankcijas Obamos Iranui dar kuri laika ta valstybė bandė kažkaip kepurnėtis su savo vidaus reformų politika , bet nepadėjo netgi tai kad Iranas ilgai nesvarstęs pats įstojo į karą Sirijoje ir nedviprasmiškai tapo tame regione gana reikšminga jėga .. su kuria visi turi skaitytis .Žiūrint iš tos pusės reikėtu savęs paklausti o kaip turėtu jaustis tos šalies piliečiai ..žinodami savas bėdas ir matantys kokios lėšos yra nukreipiamos remti konfliktus kitose šalyse , Hezbola tik viena iš ju ir tikrai ne paskutinė . Mano supratimu tos chaotiškos demonstracijos labai logiška pasekmė ..abejoju ar Amerika aplamai suinteresuota gilinti krize su Iranu , nestabilumas tame regione tai šaliai kainuoja labai didelius pinigus ,.. todėl tas toks iš pustas kaltinimas Trumpui ..nei logiškas nei pasvertas, nėra faktu jog Iranas buvo pasiryžęs remti Afganistano modžachedus, kaip bevartyti tai ne Putino Rusija .



60. Dzukas > 54. Dar 52-am
(2018-01-02 17:39:11)
(93.100.87.209) Parašė:

Taip, Iranas turtinga salis, tai ir neduoda ramybes anglosaksams, kurie buvo iprate siurbti is Irano resursus. Taip. Iranas religine Valstybe, bet tai ir desninga, butent dvasininkai vadovavo Nepriklausomybes revoliucijai. Nereikia man pasakoti, kad iranieciai niekur negali isvaziuoti. Gali ir nera jokiu draudimu. I daugeli saliu reikalinga viza, bet bent as zinau apie pora desimciu saliu kur viza nereikalinga. Gave viza, iranieciai keliauja be jokiu problemu. Sali ekonomiskai nuskurdino pindosynas su savo "suniukais", o ne dvasininkai. Savaime aisku, Irane, kaip ir visur, yra to provakarietisko liberalinio meslo, bet nepasakysiu, kad jis dominuoja. Savaime aisku yra perdetas religijos dominavimas, nor paskutinius metus ta itaka mazeja ir su laiku Iranas ir taps pasaulietiska Valstybe. Tam reikalingas laikas, o ir butent dvasininkija yra tas bastionas kovoje su vakaru ekspansija i sali. Jie tiesiog bando issaugoti savo Valstybe, o neistirpti tam globaliam savartyne, kaip istirpo Europos salys, Japonija ir t.t. Iranas turi tik viena pretenzija Izraeliui - arabu zemiu uzgrobima. Tame jis nera vienisas. Tikiuosi Iranas atsilaikys pries spalvotu revoliuciju organizatorius.



59. yel“l“ow submarine to 57. 56-am
(2018-01-02 16:37:39)
(78.63.212.238) Parašė:

tamsta, užuot pabandęs mąstyti, puolei demonstruoti dar vieną savo naivumo atspalvį :)) - sankcijos yra dėl miliojono priežasčių, kurios neduoda ramybės pindosynui ir gadina visus pindosyno strateginius planus įsitvirtinti artimuose rytuose - pagrindinė - irano branduolinė programa ir “nepadoriai“ savarankiška politika ! - todėl atsakysiu trumpai, tamstos stiliumi, nors jis ir labai kvailas - ar labai būtų malonu, jei lenkija ir latvija turėtų branduolinį ginklą , o litchuanija ne ? :))) - o latvija būtų rusijos globotinė ir turėtų amežinų pretenzijų litchuanijai ? :))))))))) - o lenkija šiaip - būtų tiesiog bukai šovinisinė - kaip 20a. pradžioj :)



58. suldu
(2018-01-02 16:34:29)
(82.135.249.117) Parašė:

Ekspertai.eu, kaip karusele, tai intelekto nuosmukiai, tai pakilimai. Bet labiausiai stebina politikos analitikai ir zinovai.. 56 - si konfrontacija tarp jav ir irano tesiasi, jau apie50 metu. iskart po Reza Pahlavi'o nuvertimo. "grasinimas" kuri jus taip pavadinot ir prilyginot atviram tekstui, buvo pasakytas Ahmadinejad'o. Blogus metrascius skaitot.



57. 56-am
(2018-01-02 16:25:56)
(213.226.173.200) Parašė:

Jei barzdylos nebūtų idiotai ir negrasintų sunaikinti Izraelio atviru tekstu, nebūtų ir sankcijų. Bet kadangi jiems pakanka protelio savo tualetines kalbas iškelti viešumon, gavo sankcijų į kaktą, ir teisingai. Ar labai būtų malonu, jei mums Rusija kasdien kartotų: sunaikinsime Lietuvą? Pabandykit bent kiek empatijos įjungt, jei įsijungiasi.



56. yel“l“ow submarine to 54. Dar 52-am
(2018-01-02 16:15:23)
(78.63.212.238) Parašė:

kodėl toks vaikiškas vertinimas ? - “per pastaruosius 10 metų barzdylos labai smarkiai ekonomiškai nuvarė šalį, kainos sukilo, infliacija padidėjo, darbų sumažėjo“ ? :)) - o objektyvių priežasčių nebuvo ???? - tik “barzdylų“ piktavališkumas ir kvailumas ? - o per tuos dešimt metų buvo tik smukimas ? - o nebuvo jankyno ir eurokolūkio sankcijų, nebuvo kitų ekonominio, politinio ir kitokio spaudimo faktorių, nebuvo pasaulinės ekonimikos krizės, pagaliau, nebuvo naftos kainų kritimo ? - o kas, kaip ir kiek plačiai ir užmaskuotai vaidina demokratiją , tai čia visiškai atskira ir nesibaigianti kalba :))))))



55. Dzukas > 53. 52-am
(2018-01-02 16:01:54)
(93.100.87.209) Parašė:

Ne visi lietuviai studentai uzsienyje, tai viena. Antra - daugelis iranieciu studentu mokosi uzsienyje. Tarp kitko, Irane vienas is auksciausiu rodikliu Pasaulyje pagal studentu kieki. Irane vienas is auksciausiu rodikliu Pasaulyje pagal issilavinimo ir mokslo finansavima, daugelis Europos salu, tame tarpe ir Lietuva gali tik svajoti apie tai.



54. Dar 52-am
(2018-01-02 15:46:44)
(213.226.173.200) Parašė:

Taip, Iranas labai turtinga šalis - daug gamyklų (pas mus jų kaip ir beveik nebėr), daug jaunų gabių žmonių ir prie staklių, ir prie protinio darbo, daug statybų, nafta, dujos, vaisiai, daržovės ir t.t. Tačiau per pastaruosius 10 metų barzdylos labai smarkiai ekonomiškai nuvarė šalį, kainos sukilo, infliacija padidėjo, darbų sumažėjo, privažiavo pabėgėlių iš Afganistano (nors ne tai esminė problema, jie dirba juodžiausius darbus ir mažus atlyginimus). Bėda ta, kad iraniečiai dėl režimo negali NIEKUR išvažiuoti, išimtis yra Turkija, ir tai su išlygom - trumpam ir "po kontrolei". Oficialiai "šventieji" ajatolos vaidina demokratijos (kaip ir TSRS, yra parlamentas, kuris tiesiogiai vis tiek priklauso nuo vyriausiosios barzdos) spektaklį, kad tai religija paremta valstybė, o iš tikro jie save laiko aukštesniais, D-vo išrinktaisiais (kaip faraonai), o paprasta liaudis yra normalūs, tačiau neturtingi žmonės (nepaisant to, jie moka džiaugtis gyvenimu).



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 



Naujausi