Iranas ir šešios didžiosios pasaulio valstybės ketvirtadienį baigė pradinį derybų etapą dėl prieštaringai vertinamos Teherano branduolinės programos. Jame susitarta dėl tolesnių derybų formato ir darbotvarkės klausimų, informuoja „Reuters“.
Po derybų surengtoje bendroje spaudos konferencijoje diplomatai pranešė, kad naujas diskusijų raundas prasidės kovo 17 dieną.
Ekspertai nesitikėjo esminių permainų dabartinėse derybose, tačiau teigiamai įvertino septyniašalį susitarimą nenutraukti derybų proceso.
Irano, JAV, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos ir Kinijos diplomatai nuo antradienio diskutavo, kaip būtų galima įtvirtinti lapkričio mėnesio laikinąjį susitarimą dėl Teherano branduolinės programos. Irano politikai pažadėjo laikinai nutraukti urano sodrinimo darbus mainais į kai kurių Vakarų šalių ekonominių sankcijų panaikinimą.
Šešios šalys norėtų, kad Iranas nutrauktų savo urano sodrinimo programos pajėgumų stiprinimą, baiminantis, jog branduolinis kuras bus panaudotas atominių ginklų kūrimui. Vakarai Iranui kelia dvi pagrindines sąlygas: išmontuoti beveik 20 tūkst. urano sodrinimo centrifugų ir apleisti naujo sunkiojo vandens branduolinio reaktoriaus statybos darbus, arba objektą pertvarkyti taip, kad jame būtų pagaminama kuo mažiau ginklams tinkamo plutonio.
Teherano atstovai atkerta, kad šalies branduolinė programa yra išimtiniai taiki ir skirta Irano aprūpinimui trūkstama elektros energija.
Eltos inf.