JAV valdžia leido šalies naftos kompanijoms eksportuoti naftos žaliavą į Europą pirmą kartą per šešerius metus, informuoja „Reuters“.
Prekybos departamentas pernai išdavė dvi licencijas tiekti naftą į Didžiąją Britaniją ir dar dvi – į Italiją.
Be to, dar viena užklausa dėl teisės tiekti naftą į užsienį paduota sausį – konkrečiai dėl naftos eksporto į Vokietiją. Bendra viso eksporto vertė siekė apie 7 mlrd. dolerių.
Kiek anksčiau JAV prekybos rūmai, didžiausias verslininkų susivienijimas šalyje, paragino valstybę visiškai atšaukti draudimą eksportui.
Laisvasis naftos eksportas iš JAV buvo uždraustas 1975 metais. Nuo tada kiekvienam atskiram naftos eksportui turėjo pritarti vyriausybė. Išimtys buvo daromos tiekimui į Kanadą ir užsienio naftos žaliavos reeksportui.
Draudimas aštuntajame dešimtmetyje buvo paskelbtas siekiant užkirsti kelią kuro kainų kilimui šalies viduje, taip pat bandant apsaugoti rinką nuo manipuliavimo. Dabar JAV kasmet didina nuosavos naftos gavybą ir yra vis mažiau priklausomos nuo importo. Kainos Šiaurės Amerikoje mažėja ir naftos gavybos kompanijos daug vilčių sieja su galimybe eksportuoti naftą į Europą, kur nafta kainuoja brangiau.
Bendros naftos gavybos apimtys JAV 2013 metais, preliminariais duomenimis, siekė 7,5 mln. barelių per parą, arba milijonu barelių daugiau nei prieš metus. Taip yra dėl augančios skalūnų naftos gavybos – šios naftos gavyba ilgą laiką buvo laikoma nelabai pelninga dėl mažų kainų rinkoje.
Eltos inf.