2024 m. birželio 23 d.

 

Kaukazo Imaratas

7
Paskelbta: 2012-09-19 21:28 Autorius: Mindaugas Peleckis

Kokia Kaukazo Imarato ateitis?

Kas yra paslaptingasis Kaukazo Imaratas? Ar tikrai tai virtuali (o gal visgi reali) teroristinė valstybė, kaip teigia rusų šaltiniai? O gal tai kažkas panašaus į pokario Lietuvą, kai partizanai kovojo už laisvę? Pabandysime tai panagrinėti, pasitelkdami faktinę medžiagą bei interviu su bene didžiausiu Rusijos priešu – Kaukazo Imarato vadovu Doku Umarovu (dar žinomu arabizuotu vardu Dokku Abu Usman arba tikruoju – čečėniškuoju – Umaran Dokka, g. 1964).

Imarato ištakos

Naujienos apie kovas Kaukaze, kurį Rusijos Federacija laiko savu (išskyrus Gruziją, Armėniją, Azerbaidžaną; dalis Kaukazo yra Irane ir Turkijoje), pasirodo kasdien ir jau lyg ir nebestebina. Atrodo, kad lietuviai pamiršo ir Čečėnijos karą, ir palyginti neseniai vykusį Gruzijos karą. Tačiau Kaukazas – vienas sudėtingiausių regionų pasaulyje, išsiskiriantis ir savo kalbomis (jos itin sudėtingos ir netgi paslaptingos; jomis kalba apie 12 milijonų žmonių), kultūra, ir politine situacija. Kiek palikę šone pietų Kaukazą (Transkaukaziją), kuriame yra iki šiol problemiški Kalnų Karabacho bei Nachčivano (Azerbaidžanas) bei Abchazijos, Adžarijos ir Pietų Osetijos (Gruzija) regionai, persikelkime į Šiaurės Kaukazą, kuriame oficialiai Rusijos Federacija įvardija tokias teritorijas: Čečėnija, Dagestanas, Ingušija, Adygėja, Kabardino-Balkarija, Karačaj-Čerkesija, Šiaurės Osetija, Krasnodaro regionas, Stavropolio regionas.

Šiaurės Kaukaze vyko karas su Rusija po to, kai 1991 metais čečėnai, vadovaujami generolo Džocharo Dudajevo, nuvertė tarybų valdžią. 1991-1994 metais prasidėjo neramumai, pasibaigę tuo, kad 1994 m. gruodžio 11 d. Rusijos armija surengė tris atakas prieš Grozną. Tuomet generolas Borisas Gromovas (dalyvavęs TSRS-Afganistano kare) per televiziją įspėjo: „Tai bus skerdynės, antras Afganistanas“. Prie jo prisijungė ir kare nedalyvavo daugiau kaip 800 rusų karių (83 iš jų buvo nuteisti karo teismų). 1996 metais karą laimėjo čečėnai, tačiau per antrąjį Čečėnijos karą, trukusį beveik dešimt metų (1999-2009) pergalė atiteko Rusijai.

2007 metais kilo sukilimas Ingušijoje, kuris tebesitesia iki šiol (nenuostabu – tai turtinga, nors ir maža šalis, vos 4000 kv. km ploto, tačiau turinti daugiau kaip 60 milijardų tonų naftos, taip pat dujų ir kitų gėrybių). Beje, Ingušijoje neseniai išspausdinti lietuvio Antano Stankaus, buvusio „Waffen SS“ karininko, prisiminimai apie Raudonąją armiją ir karo baisumus.

2007 metų spalio 31 m. Čečėnų Ičkerijos respublikos, tapusios 1991 m. Dž. Dudajevo įkurtos valstybės tąsa, tapo Doku Umarovo pradėtas vadovauti Kaukazo Imaratas (Emyratas). Tai – aktyviausiai su Rusija kovojanti virtuali (jos gyventojams – reali) valstybė. Rusija kartu su JAV paskelbė Kaukazo Imaratą teroristine organizacija, JAV vyriausybė pasiūlė 5 milijonus dolerių už informaciją tiems, kas padės surasti Doku Umarovą. 2011 metais Jungtinės Tautos priskyrė Kaukazo Imaratą prie grupių, susijusių su „Al Qaeda“.

Kaukazo Imaratą sudaro šešios provincijos (vilajatai): Čečėnija (Nochčijčo), Ingušija ir Šiaurės Osetija (Gjalgjaičo), Adygėja ir pietinė Krasnodaro regiono dalis (Čerkesija), Dagestanas, bendras Kabardos, Balkaro ir Karačajų vilajatas, Nogajaus stepės vilajatas (šiaurinė Krasnodaro regiono dalis ir Stavropolio regionas).

Pasak Doku Umarovo, jam ištikimų sukilėlių bazės driekiasi nuo Azerbaidžano iki Abchazijos.

Pagrindinis Kaukazo Imarato informacinio karo įrankis – www.kavkazcenter.com, kuriame informacija pateikiama rusų, anglų, ukrainiečių, arabų, turkų kalbomis. Jis veikia nuo 1999 m. kovo. Šį tinklalapį Rusijos valdžia ne kartą bandė uždrausti.

Interviu su Kaukazo Imarato vadovu amiru Doku Umarovu (Dokku Abu Usman)

Viename negausių save interviu Kaukaze besislapstantis Doku Umarovas atsakė į keletą žurnalistų klausimų.

Sklinda gandai, kad Jūs sukūrėte Kaukazo Imaratą FSB dėka, iš Rusijos gavęs 500 milijonų dolerių. Teigta, kad Jūsų vaikai mokosi geriausiuose užsienio universitetuose ir džihade prieš Rusiją nedalyvauja.

Norint atgaivinti Kaukazą, tokios didelės sumos nereiktų. Žinau, kad už Movladi Udugovo (www.kavkazcenter.com įkūrėjas) galvą siūlyta pusė milijono dolerių. Noriu paklausti tų, kurie skleidžia tokius gandus: kaip čia yra, kad iš pradžių jie „duoda“ pusę milijardo, o po to, kad sunaikintų M. Udugovą prašo tik pusę milijono? Už mano galvą, tiesa, duoda 5 milijonus. Kyla klausimas – kodėl toks didžiulis sumos skirtumas? Taigi tai – gandai idiotams.

 Dėl mano vaikų – tokie pat gandai. Mano vyriausiajam dar nėra dešimties. Kai jis suaugs, universitetinį išsilavinimą gaus džihade.

Kaip vertinate Kaukazo Imarato perspektyvas? Kokia dabar jo būklė? 

Rusija tapo turtingiausia 2010-2011 metais. Džihadas priklauso nuo finansų. Aplink mus nėra islamiškų valstybių, kurios mums padėtų, todėl mums dvigubai sunkiau kovoti, kai esame apsupti priešų. Tačiau kova vyksta.

Kaip vertinate tai, kad JAV Kaukazo Imaratą paskelbė teroristine organizacija?

JAV yra vieni tų neteisingųjų, kurie laiko save pasaulio valdovais: ką nori, skelbia teroristais, už ką nori, skiria premijas.

Tačiau tame matau ir pliusą: jie suvokė, kad Kaukazo modžahedai vieningi. Tai dovanėlė Kremliui, už kurią Maskva užmokės arba jau užmokėjo didelę kainą.

Mes nežinome, kaip viskas baigsis. Melsimės, kad mūsų mirtis būtų garbinga, kaip ir mūsų žuvusių brolių. 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. Palmaitis ir keiksmažodžiai
(2012-09-22 20:39:04)
(84.15.117.200) Parašė:

Keiksmažodžiai, žinia, yra blogai, tačiau pradiniame jo komentaro variante buvo vienas negražus rusiškas žodis, kurio neatkartosiu. Ar tokia cenzūra rodo, kad kai kurie žvėrys lygesnis už kitus ir gali koreguoti savo komentarus?6. Idealizmas
(2012-09-21 09:01:46)
(79.132.174.67) Parašė:

Kad ir kaip idealizuotame partizaninę kaukaziečių kovą, jų proga gauti suverenitetą jau praleista, kraujas liejamas veltui. Kas buvo galima prie Jelcino, neįmanoma prie Medvedevo. Čečėnijai aktualu už gaunamus Rusijos neftedolerius atstatyti sugriovimus, išugdyti išsilavinusį jaunimą, laukti naujos palankios progos, jeigu tokios prireiks.5. Mindaugas
(2012-09-21 00:11:13)
(84.202.215.178) Parašė:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_6YAOJ35yMk mes lietuviai turetume vengti konfliktu su rusija ir maziau pataikauti vakarams ... pamirso pamineti kad amerika ir vakarai reme ginklais ir kitais resursais cecenus, nors sutinku su tuom kad jei cecenija neturetu naftos karo galbut ir nebutu buve... rusija pastaraisiais metais yra taikos ir derybu skleideja taigi istraukit galvas is zemes ir atsimerkit! Tik ivertine visus faktus is pagristu saltiniu destikit savo mintis...4. Liubartui
(2012-09-20 19:41:42)
(84.15.117.200) Parašė:

Tai Jūs Doku Umarovo žodžius vadinate "rusų imperialistų melu"? Atsitokėkite, meldžiamasis. O dar geriau - persiskaitykite iš naujo straipsnį.3. Liubartas
(2012-09-20 17:17:12)
(78.60.28.201) Parašė:

Ačiū Letui Palmaičiui. Labai kvalifikuotai, aiškiai, remiantis istoriniai faktais ir paneigiant rusų imperialistų melą, išdėstyta tragiška Ičkerijos istorija. Niekas negali pasakyti kiek laiko truks partizaninis karas Š.kaukaze. Manau, kad rusai žymiai daugiau praranda dėl savo užsispyrimo, nes anksčiau ar vėliau tos tautos išsivaduos iš jų jungo.2. L.Palmaičiui
(2012-09-20 17:01:20)
(84.15.117.200) Parašė:

Jei taip nekenčiate rusų, kodėl cituojate jų šaltinius (kurių nenurodote, bet matosi) ir dar keikiatės rusiškai? Negražu.1. Letas Palmaitis
(2012-09-20 12:40:29)
(84.15.117.200) Parašė:

Prašyčiau, Mindaugai, ateityje susilaikyti nuo prorusiškų vertinimų, nes šiuolaikinis konfliktas Lietuvoje yra ne rinkiminis ir ne tarp "įstatymo" ir "garliavinių", bet vis tarp tos pačios pasmirdėlių ruskijos ir Lietuvos. Šis straipsnis, kaip ir straipsnis apie Siriją (neva apie Iraną), parašytas iš prorusiškų pozicijų. Jos nėra akivaizdžios tiems, kurie nepažįsta temos, tačiau pasakymas "Šiaurės Kaukaze karas su Rusija prasidėjo po to, kai 1991 metais čečėnai, vadovaujami generolo Džocharo Dudajevo, nuvertė tarybų valdžią" yra gryniausias rusiškas propagandinis melas. Čečėnija kartu su Ingušija išėjo iš SSSR sudėties (ne iš Rusijos Federacijos sudėties!) teisėtai tiek pagal SSSR įstatymus (ir tuo nesiskyrė nuo Baltijos respublikų), tiek pagal "tarptautinę teisę", neleidžiančią autonomijoms skelbti nepriklausomybės. Kurios "respublikos" bolševikų kalėjime buvo "sąjunginės", o kurios "autonominės", priklausė tik nuo Stalino gaujos, kuri sprendė ne pagal gyventojų skaičių, bet pagal tautų lojalumą ir tarptautinės propagandos tikslus. Žlugus SSSR, "laisvasis Vakarų pasaulis" priėmė stalininį skirstymą kaip teisėtą ir net ignoravo faktą, kurį dabar retas istorikas žino: 1990 m. balandžio 26 d. SSSR Aukščiausiosios tarybos įstatymu visos SSSR autonomijos buvo pakeltos iki sąjunginio statuso! Taigi Čečėnija išėjo ne iš Rusijos Federacijos (fedaracinės sutarties, kuri buvo daug vėliau, 1992 m., Čečėnija NEPASIRAŠĖ), bet tiesiai iš SSSR. 1990 m. lapkričio 23–25 d. vyko Čečėnų tautos suvažiavimas. Per 1990 m. lapkričio 26 d. referendumą suvažiavimas paskelbė Čečėnijos valstybingumą, o 1990 m. lapkričio 27 d. paskelbė Čečėnijos-Ingušijos (Sovietinės socialistinės respublikos) suvereniteto deklaraciją. Šią deklaraciją patvirtino RSFSR Aukščiausioji taryba (žr. RSFSR AT Vedomosti, 1990). Tai rodo, kad nei Čečėnija, nei Ingušija nebebuvo autonomijos, bet savarankiška bendra respublika su savo valdžia: Rusija ir Čečėnija(-Ingušija) juridiškai tapo lygiateisėmis valstybėmis irstančiame SSSR. 1991 m. kovo 11 d. šios deklaracijos pagrindu Čečėnijos Ingušijos Aukščiausioji taryba priėmė nutarimą atsisakant dalyvauti referendume dėl RSFSR prezidento pareigybės. 1991 m. birželio 1 d. Čečėnų tautos suvažiavimas susirinko antrą kartą ir buvo paskelbta Čečėnijos Respublika Ičkerija. 1991 m. rugpjūčio 21 d. pralaimėjus Maskvoje sovietiniam pučui, sovietinės valdžios reliktai buvo šalinami ir Čečėnijoje: 1991 m. rugsėjo 6 d. Čečėnų tautos suvažiavimo vykdomojo komiteto pirmininkas Džocharas Dudajevas paskelbė, kad komunisto Doku Zavgaevo Čečėnijos-Ingušijos aukščiausioji taryba uzurpacinė – pastatas buvo paimtas šturmu. 1991 m. rugsėjo 15 d. Aukščiausioji taryba atstatydino pirmininką Zavgaevą ir buvo įkurta Laikinoji aukščiausioji taryba. 1991 m. spalio 6 d. buvo paleista Laikinoji aukščiausioji taryba dėl konflikto su Čečėnų tautos suvažiavimo vykdomuoju komitetu, kuris perėmė valdžią iki naujų organų išrinkimo. 1991 m. spalio 27 d. Čečėnijos prezidentu išrinktas Džocharas Dudajevas. 1991 m. lapkričio 1 d. Dž. Dudajevas paskelbė dekretą dėl Čečėnijos Respublikos Ičkerijos suvereniteto. Tačiau tai nereiškia jokio "išėjimo iš Rusijos sudėties", nes išeita buvo sąjunginiu lygiu dar 1990 m. 1991 m. gruodyje Rusijos Federacija, Ukraina ir Baltarusija Belovežo sutarimais panaikino SSSR. Tuo metu Čečėnija negalėjo priklausyti Rusijos Federacijai, nes visos SSSR federacijos dar 1990 m. balandžio 26 d. buvo pakeltos iki sąjunginio lygio. SSSR subyrėjus 1991 m. gruodyje, teisėtai pasiskelbusi suverenitetą (kuris 1990 m. buvo Rusijos AT pripažintas) Čečėnija de facto ir de jure jau nebebuvo jokios kitos valstybės dalis. 1992 m. kovo 12 d. Čečėnija priėmė savo konstutuciją ir tuo užbaigė valstybės formavimą. 1993 m. kovo 13 d. Zvijado Gamsachurdijos vadovaujama Gruzija pripažino Čečėnijos nepriklausomybę (dabar marazmatinis prorusiškas degeneratas Ševardnadzė skleidžia idėją, neva jokio oficialaus akto Gruzija tuo klausimu neskelbusi). Tačiau pačios Rusijos valstybės formavimas prasidėjo vėliau - pasirašant federacinę sutartį tik 1992 m. kovo 31 d. Šioje procedūroje Čečėnija NEDALYVAVO ir dalyvauti negalėjo, o prasigėręs alkoholikas Jelcinas savavališkai buvo ją įrašęs į federacinių respublikų skaičių. Rusijos federacijos formavimas pasibaigė priėmus RF konstituciją 1993 m. gruodžio 12 d., pusantrų metų vėliau nei priimta Čečėnijos konstitucija! TODĖL VISOS KALBOS APIE ČEČĖNŲ "SEPARATIZMĄ" YRA ĮŽŪLUS RUSŲ BANDITŲ MELAS (pirmą kartą Lietuvoje čečėnus pavadino "kovotojais separatistais", rodos, bernardinai.lt). Pirmoji Rusijos agresija prieš ČRI prasidėjo 1994 m. gruodyje - kuo tad čia dėta Dudajevo neva 1991 m. nuversta "tarybų" valdžia? Pagaliau, kad neva Rusija ir JAV paskelbė Kaukazo Imaratą "teroristine organizacija". Ką "skelbia" azijatų Rusija, mažiausiai turi rūpėti nuo jos amžiais kentėjusiai Lietuvai. Tačiau JAV, kaip ir visas "laisvasis pasaulis", užsimerkė, kai rusai vykdė čečėnų genocidą per abu karus. Šitaip Vakarai patvirtino Doku Umarovo tiesą, kad karas turi būti ne dėl Vakarų cenzūraastų "demokratinių vertybių", bet dėl amžinosios Tiesos amžinoje kovoje su šėtono jėgomis. Vis dėlto net ir "tarptautinė bendruomenė" ne taip lengvai pasiduoda Rusijos spaudimui. JAV keliskart atmetė bandymus skelbti Imaratą "teroristine organizacija", bet galų gale paskelbė patį Doku Umarovą už karines diversijas Rusijoje, įskaitant keršto pobūdžio teroro akcijas prieš civilius (tas pats Doku Umarovas uždraudė šitokius veiksmus vos tik Rusijoje prasidėjo bruzdėjimas prieš kagėbistinį uzurpatorių putiną). Dėl "Al Qaedos" reikia priminti, kad iš pradžių tai buvo JAV spectarnybų klastotė, po 911 provokacijos ideologiškai pateisinant agresiją prieš Iraką ir Afganistaną. "Telebambaminis" Bin Ladenas buvo tyčia kuriamas TV žiūrovams mulkinti ir bauginti. Bet spectarnybos galų gale pralošė, nes mūsų laikais joks tradicinis centralizuotas pogrindinis pasipriešinimas neįmanomas. Užteko pasakos apie Al Qaedą, ir jos pagrindu ėmė formuotis tokio pat pavadinimo nekontroliuojami tinkliniai kovotojų junginiai, tuo tarpu pats "Bin Ladenas" turėjo paslaptingai išnykti (greit paaiškėjo, kad nužudytojo "nuotrauka" – falsifikatas), o jo "pavaduotojas" - dabartinis neva Al Qaedos "vadas" az Zavahiri - yra tokia pat neaiški, realiai niekam nevadovaujanti įtartina asmenybė, panašiai kaip kadais "Bin Ladenas" laikas nuo laiko pasirodanti su grėsmingais pareiškimais.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras