Rusijos ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas penktadienį davė savo tradicinį, metinį interviu žurnalistams iš penkių Rusijos televizijos kanalų. Šis interviu buvo įdomus bent jau dėl tos priežasties, kad visai įmanoma, jog po metų tokį interviu duos kitas žmogus.
Juk tarp rusiškos politikos analitikų vis netyla kalbos apie tai, kad smarkiai braška V. Putino ir D. Medvedevo tandemas. Šiuo metu tarptautinėje arenoje Rusijos prezidentas mėgaujasi pergalėmis – jis sureguliavo Sirijos krizę, jo valdomą šalį pasirinko JAV persekiojamas Edwardas Snowdenas, pagaliau Rusijos kuriama Muitų sąjunga įgauna pagreitį, į ją ryžtingai pasuko Armėnija, o Ukrainą pavyko sulaikyti nuo pirmo žingsnio į ES. Artėjančios žiemos olimpinės žaidynės Sočyje turėtų ypatingai sustiprinti V. Putino „nimbo“ švytėjimą.
Tačiau vienas dalykas smarkiai gadina V. Putinui nuotaiką – bloga Rusijos ekonomikos padėtis, kuri kelia gyventojų nepasitenkinimą. Apibendrindamas metus D. Medvedevas pareiškė, kad ekonominė situacija Rusijoje yra „rūgšti". Pasak jo, neįmanoma bus radikaliai pakeisti situacijos, jei pasaulio ekonomika ir toliau patirs nuosmukį. Norėdamas įkvėpti rusams optimizmo, Rusijos premjeras tikino, kad nors ir lėtai, bet šalies ekonomika kyla, o va, ES – vis smunka.
Visgi lieka atviras klausimas, kiek pasiteisins sena taktika „Pas mus blogai, bet kitur dar blogiau“. Visai realus variantas, kad norėdamas numalšinti žmonių pyktį V. Putinas ryšis paaukoti savo ištikimą bendražygį ir atleisti iš premjero pareigų, visą atsakomybę už sunkią ekonominę padėtį suverčiant ant D. Medvedevo pečių. Pats D. Medvedevas paklaustas, ar jis planuoja kandidatuoti į prezidentus, atsakė, kad jis neatsisako nuo nieko, bet jam patinka dirbti premjeru.
Kitas svarbus klausimas, kurį aptarė televizijos laidoje D. Medvedevas, – V. Putino prezidentinės žmogaus teisių tarybos paraginimas teikti pasiūlymus dėl amnestijos Rusijos konstitucijos 20-ųjų metinių, kurios bus minimos šį mėnesį, proga. Juo labiau, kad pasaulio žiniasklaidoje pasirodė daug spėlionių, kad ji gali būti taikoma Michailui Chodorkovskiui, Bolotnajos riaušių dalyviams ir „Pussy Riot" narėms.
D. Medvedevas pakartojo Kremliaus doktriną, kad Rusija neturi politinių kalinių, na, o „minimi pavyzdžiai yra suimti ir atlieka bausmę už šiurkščius viešosios tvarkos pažeidimus“, – teigė Rusijos premjeras. Jis taip pat paragino dėl amnestijos diskutuoti ne tik apie tuos, kurie, jo žodžiais tariant, „pateko po Jupiterio spinduliais", o stengtis, kad ji pasiektų visus, kuriems reikalinga valstybės apsauga.
Vertėtų prisiminti, kad prieš savaitę V. Putino patarėjas žmogaus teisių klausimais Michailas Fedotovas žurnalistams sakė manąs, kad M. Chodorkovskis ir „Pussy Riot“ narės galėtų būti pagal šią amnestiją paleisti, nes jų nusikaltimai nėra smurtiniai. Tuo tarpu iš D. Medvedevo pasisakymo susidarė priešingas vaizdas, kuris nekelia optimizmo nuteistųjų rėmėjams. Tai leidžia daryti prielaidą, kad vyksta gero ir blogo policininko žaidimas, kuriame sprendimo galia priklauso V. Putinui.
Vis dėlto, kaip ir tikėtasi, daugiausiai atgarsių susilaukė įvykiai Ukrainoje. „Jie paskaičiavo ir suprato, kad šiuo metu tam nėra pasiruošę. Dėl to, tikėtina, priėmė sprendimą dėl visa pikta atidėti atitinkamo dokumento pasirašymą. Tai jų vidaus reikalas. Mes tiesiog atkreipėme dėmesį į jiems galinčias kilti problemas“, – aiškino žurnalistams Rusijos premjeras. Tokia pabrėžtinai „neutrali“ pozicija tik patvirtina nuomones, kad Ukraina patyrė nemenką Rusijos spaudimą.
Pabaigoje lieka pacituoti dar vieną Rusijos premjero mintį: „Esminių pokyčių dabar neturėtų būti, visi savo vietose ir dirba.“ Tad Kremliuje nieko naujo.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]