2024 m. birželio 17 d.

 

Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje – paroda, skirta Vilniaus žydų istorijai

1
Paskelbta: 2014-03-20 18:41 Autorius: www.madeinvilnius.com
Nuotr. Audrius P., efoto.lt/node/251727
Nuotr. Audrius P., efoto.lt/node/251727

Kovo 21 – balandžio 12 d.  Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus eksponuojama keliaujanti Vokietijoje parengta ir Vilniaus žydų istorijai skirta paroda „Vokiečių rašytojų kūrinių jidiš kalba vertėjai ir leidėjai savo knygų atspindžiuose". Paroda atidaroma kovo 21 d., penktadienį, 12 val. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, IV a.).

Atidaryme ketina dalyvauti Vokietijos ambasados, Kultūros ministerijos, Vilniaus savivaldybės, žydų organizacijų atstovai bei kiti garbingi svečiai.

Paroda lietuvių ir vokiečių kalbomis buvo parengta LR atašato Vokietijoje ir Moses Mendelssohno Europos žydų istorijos centro ir praeitais metais pristatyta Berlyne ir Duisburge.

Per istorinę permainingos miesto praeities - nuo rabiniškojo mokslingumo centro susikūrimo iki geto įkūrimo ir nacionalsocialistų Vokietijos inicijuoto Vilniaus žydų sunaikinimo – prizmę šioje keliaujančioje knygų parodoje pristatoma Rytų ir Vakarų žydų sąveika ir abipusė įtaka, akcentuojant kultūrinių ryšių tarp Vilniaus ir Berlyno temas.

Žydų Apšvietos (hebr. haskalah) metu vadinamieji „berlyniečiai", maskilimai (haskalos pasekėjai; hebr. mokytojas, žmogus, padedantis suprasti), stengėsi patraukti Vilniaus žydus prie haskalos, o Vilniaus leidėjams teko svarbus vaidmuo verčiant literatūrą į jidiš kalbą, kurią jie pateikdavo Vilniaus skaitytojams. Ir atvirkščiai - ir rabinų mokslingumas, ir kabalos įtaka, ir moderniosios politinės kryptys iš Vilniaus sklido į Berlyną.

Paroda, kurioje eksponuojami vokiečiakalbių autorių kūrinių, išleistų Vilniaus leidyklose jidiš kalba, tekstai iš Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos archyvų, - tai mėginimas pirmą kartą tematizuojant tų veikalų leidyklas ir vertėjus kiek įmanoma rekonstruoti jų veiklas bei biografijas.

Parodos, kuri 2013 m. spalio–lapkričio mėnesiais jau buvo pristatyta Berlyno Humboldtų universiteto bibliotekos Jakobo ir Vilhelmo Grimmų centre, taip pat 2013 m. lapkričio mėnesį Salomono Ludwigo Steinheimo institute, Duisburge, pagrindą sudaro daugiausia pirmieji publikacijų leidimai, kurie saugomi Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Parodos atidarymą Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje remia Konrado Adenauerio fondas (Vokietija).

Projekto rengėjai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, LR kultūros atašatas Vokietijoje, Moses – Mendelssohno centras (Berlynas).

www.madeinvilnius.com

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. o cia kam sita informacija?
(2014-03-20 19:49:14)
(84.15.182.76) Parašė:

gal dar parasykit straipsni apie taikokio ilgio uodo geluonis...Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras