2025 m. sausio 17 d.

 

Misija už dyką, arba Robertsono sąrašas

6
Paskelbta: 2013-12-17 23:38 Autorius: Sergejus Chazovas, Žana Uljanova, Vladimiras Kozlovskis | newtimes.ru
„Tiffany & Co“ buvo Rusijos diplomatų tarpe populiariausia parduotuvė, kurioje jie leisdavo už medicinos paslaugas sutaupytus pinigus
„Tiffany & Co“ buvo Rusijos diplomatų tarpe populiariausia parduotuvė, kurioje jie leisdavo už medicinos paslaugas sutaupytus pinigus

Rusijos diplomatams Niujorke pateikti kaltinimai dėl sukčiavimo. Į „Magnitskio sąrašą“ Rusija atsakė Dimos Jakovlevo įstatymu, draudžiančiu JAV piliečiams įsivaikinti Rusijos vaikus. O kuo atsakys į „Robertsono sąrašą“ – sukčiavusių diplomatų bylą, kurią tyrė specialusis FBI agentas Jeremy Robertsonas? Rusijos diplomatijos šefas Sergejus Lavrovas jau viešai apkaltino JAV (tai transliavo 24 Rusijos kanalas), esą Amerika pati kalta, nes „ko taip ilgai tylėjo?“

Niujorko pietinės apygardos prokuroras Preetas Bharara pateikė kaltinimus sukčiavimu 49 Rusijos piliečiams – buvusiems ir esamiems Rusijos misijos Jungtinėse Tautose, generalinio konsulato Niujorke ir prekybos atstovybės darbuotojams.

Kaip paaiškėjo iš kaltinimo teksto, specialusis FBI (Federalinis tyrimų biuras, vert. past.) agentas Jeremy Robertsonas perdavė Niujorko pietinės apygardos teisėjui Kevinui Nathanielui Fox‘ui bylą dar lapkričio 18 dieną, tačiau kaltinimai diplomatams buvo pateikti tik gruodžio 5 dieną, ir tuomet medžiaga tapo prieinama spaudai. Tyrėjams prireikė pusantrų metų, kad išnagrinėtų laikotarpį nuo 2004 iki 2013 metų ir surinktų medžiagą apie 25 sutuoktinių poras, kurios neteisėtai pasinaudojo nemokama medicinos pagalba ir tuo pačiu padarė Amerikos biudžetui 1,5 milijonų dolerių žalą.

Visi sąraše esantys vyrai – Rusijos diplomatai, visos moterys – jų žmonos, tarp jų buvusio atašė Jungtinėse Tautose Aleksejaus Skorodumovo žmona, pažymėta slaptu kodu SS 6. Tokiu pačiu kodu pažymėti dar penki diplomatai, tiesiogiai naudos iš sukčiavimo negavę, tačiau lengva ranka pasirašę kolegų pažymose, kuriose buvo sumažintos pajamos.

Pačioje dokumento pradžioje tyrėjas paaiškina, kad pasilieka teisę neatskleisti kai kurių faktų ir pavardžių, galinčių pakenkti jo šaltiniams, taigi, įmanoma, kad įslaptinti diplomatai bendradarbiavo su tyrėju. Be to, JAV galioja įstatymas, draudžiantis viešinti faktus, kurie gali pakenkti nacionaliniam šalies saugumui, ir šis atvejis galbūt susijęs su rusų žvalgais, kurių vardus nutarta laikyti paslaptyje. Šią versiją patvirtino ir The New Times diplomatinių sluoksnių šaltinis iš Vašingtono: „Manau, kad apie tai būta derybų URM lygiu, todėl rusai įkalbėjo amerikiečius neviešinti kai kurių pavardžių", – sakė žurnalo pašnekovas, tuo pačiu išreiškęs abejonę, kad šiuo reikalu į rusus niekas nesikreipė ir apie tai jie sužinojo iš naujienų.

Rusijos konsulato, prekybos atstovybės ir Jungtinių Tautų misijos bendradarbiai, taip pat jų žmonos ir vaikai turi diplomatinį statusą. Tai reiškia, kad jie nemoka Amerikai pajamų mokesčio ir pardavimo mokesčio, kuris Niujorke sudaro 8,875%, gyvena tarnybiniuose butuose ir naudojasi, jei leidžia pareigos, tarnybiniu transportu. O jei neleidžia, palieka automobilį, kur papuola, nemokėdami už stovėjimą: vietos policija gali kiek tinkama rašyti diplomatams baudas – jie neprivalo jų sumokėti, nes gina diplomatinė neliečiamybė. Negana to, pasiuntinybė atlygina ir didesnę dalį išlaidų už medicinos paslaugas, įskaitant odontologijos: tyrėjas Robertsonas praneša teisėjui, kad jis turi Rusijos misijos Jungtinėse Tautose laišką vienai Niujorko ligoninei, kuriame misija įsipareigoja prisiimti visas operacijos ir medicinos priežiūros išlaidas aptarnaujant vieną iš bendradarbių.

Gimdymai su priedanga

Sako, kad Rusijos misija Jungtinėse Tautose seniai neturi savo ginekologo – niekas nesilanko. Diplomatų sutuoktinės mieliau renkasi Medicaid – mokesčių mokėtojų finansuojamą Amerikos medicinos pagalbos programą, skirtą nepasiturintiems. Kad pasinaudotum nemokamu gydymu, užtenka įrodyti, jog tavo šeimos mėnesio pajamos mažesnės nei tam tikras rodiklis, kuris yra kasmet peržiūrimas ir priklauso nuo valstybės įvardytos skurdo ribos. Minėtu periodu tas rodiklis svyravo nuo 3000 iki 4000 dolerių, ir rusų diplomatai visuomet atnešdavo pažymas iš darbo, kur buvo nurodomos mažesnės pajamos, nei nustatytas minimumas. Byloje įvardyti du diplomatai, pasirašydavę netikrus dokumentus: misijos Jungtinėse Tautose patarėjas Michailas Kornejevas ir antrasis sekretorius Konstantinas Beliajevas (abu JAV jau nebedirba); dar penki diplomatai neįvardyti, yra tik jų pareigybės: buvęs Jungtinių Tautų misijos patarėjas ir ten pat šiuo metu dirbantis atašė, buvęs ir tebedirbantis Rusijos generalinio konsulato Niujorke konsulai, Rusijos prekybos atstovybės vadovo pavaduotojas.

Įdomu, kad naudotis Medicaid paslaugomis gali tik JAV piliečiai ir atskiros imigrantų kategorijos, kurioms diplomatai nepriklauso. Tačiau, užpildant anketą dėl gimdymo paslaugų, pasas nebūtinas, taigi, Medicaid darbuotojai negali patikrinti, kokią vizą turi prašytojas. Pagal Amerikos įstatymus bet kuris kūdikis, gimęs JAV teritorijoje, automatiškai gauna Amerikos pilietybę, todėl, kai į Medicaid atvyksta nėščia moteris, jos pilietybė nieko nedomina – reikia padėti būsimam amerikiečiui.

Tačiau Medicaid darbuotojai Niujorke nežinojo, kad tarp Rusijos ir Valstijų yra dvišalis susitarimas, pagal kurį teisė į pilietybę pagal gimimo vietą netaikoma diplomatų vaikams, o tai reiškia, kad jie negali naudotis Medicaid jokiu atveju, išskyrus skubų. Tai paaiškina ir faktą, kad visos machinacijos susijusios būtent su gimdymais ir priežiūra po gimdymo (iki metų) – juk naudojantis visomis likusiomis paslaugomis būtų reikėję paaiškinti, kokiu pagrindu pareiškėjas gyvena Amerikoje.

Tyrimo duomenimis, nuo 2004 iki 2013 metų iš 63 Rusijos diplomatų žmonų pagimdytų vaikų 58 (tai yra 92 %) atėjo į pasaulį Amerikos mokesčių mokėtojų sąskaita. Palyginimui: visoje Niujorko valstijoje per tą patį laikotarpį tik 37% gimdyvių pasinaudojo Medicaid programa. Negana to, labai dažnai Rusijos diplomatams atrodė nepakankama, kad Amerikos biudžetas apmoka pačius gimdymus, tad jie dar užsirašydavo Specialaus papildomo maitinimo programai, skirtai moterims, naujagimiams ir vaikams, pagal kurią mažas pajamas turintys gali kas mėnesį gauti čekius ir sumokėti už pieną, kukurūzų dribsnius, vaisius ir kitus produktus.

Diplomatai dėvi Pradą

Komentuodamas informaciją apie diplomatams pateiktus kaltinimus, RF URM vadovo pavaduotojas Sergejus Riabovas pasmerkė „sekimą“, kuris buvo vykdomas diplomatų atžvilgiu. Tačiau apie jokį sekimą nebuvo kalbos: tyrėjas Robertsonas tiesiog išanalizavo Rusijos bendradarbiams priklausančių čekių ir kreditinių kortelių duomenis. Beje, atlyginimą į banko kortelių sąskaitas diplomatai pradėjo gauti tik 2011 metais, o iki tol jiems mokėjo vokelyje. Tačiau tuose Penktosios aveniu boutiques atsiskaityti grynaisiais diplomatams atrodė nesolidu, taigi jie atidarydavo sąskaitas Amerikos bankuose ir pervesdavo į jas pinigus, kad toliau mokėtų kortele. Be to, daugelis jų gaudavo JAV kreditines korteles, pateikdami pažymas apie realias pajamas, kurios, savaime suprantama, skyrėsi nuo tų, kurias jie rodė Medicaid, nors buvo pasirašytos vienų ir tų pačių žmonių ir dažnai buvo datuojamos vienu ir tuo pačiu laikotarpiu.

Išanalizavęs lėšų judėjimą tose sąskaitose, tyrėjas ne tik nustatė apytikrį Rusijos diplomatų atlyginimą, bet ir išsiaiškino, kur jie leido sutaupytus už gimdymo paslaugas pinigus: pačios populiariausios parduotuvės buvo „Tiffani & Co“ ir „Apple Store“, į išlaidų sąrašus taip pat papuolė kruizai, brangūs viešbučiai, sraigtasparnių nuoma, kailiai ir firminė apranga. Taigi, buvęs trečiasis Jungtinių Tautų misijos sekretorius Timūras Salomatinas, vedęs 2011 metais dvynukus pagimdžiusią Nailą Babajevą, kuri nuo 2010-ųjų lapkričio iki 2012-ųjų rugpjūčio gavo beveik 31 tūkstantį dolerių, bet vis tiek užsisakė nemokamo maitinimo programą. 2012 metais Salomatinas gavo iš RF į savo sąskaitą Amerikos banke 57 tūkstančius dolerių, tai yra 4750 per mėnesį. Beje, įformindamas JAV kreditinę kortelę, Salomatinas nurodė savo mėnesines pajamas 8333 dolerių. Įdomu, kad nors pienui ir vaikų maistui sutuoktiniams pinigų trūko, nuo 2012-ųjų vasario iki gruodžio pagal kreditinę kortelę jie išleido daugiau nei 50 tūkstančių, tarp jų 8400 dolerių „Apple Store“ ir daugiau nei 10 000 brangiose parduotuvėse „Prada“ ir „Bloomingdale’s“, o 2011-iais, matyt, vaikams gimus, Salomatinas apsipirko „Tiffani & Co“ už 1300 dolerių.

Reikia pasakyti, kad „Tiffani & Co“ apskritai buvo mėgstama Rusijos diplomatų parduotuvė. Gavęs iš Medicaid 19 440 dolerių buvęs trečiasis Rusijos konsulato sekretorius Vitalijus Sagura, kurio sutuoktinė Jaroslava Lazareva pagimdė 2008 metais, išleido šio prekių ženklo brangenybėms 8 tūkstančius dolerių (2007 ir 2008 metais). Sagura ir Lazareva apskritai mėgo gyventi plačiai: 2007 metais iš Saguros kreditinės kortelės buvo nuskaičiuota 42 tūkstančiai dolerių, įskaitant limuzino nuomą balandį ir sraigtasparnio paslaugas 2007 metų spalį.

Siekdami apgauti Amerikos valdininkus, Rusijos diplomatai imdavosi pačių įvairiausių gudrybių. Pvz., Ana Kulešova, antrojo sekretoriaus misijoje prie Jungtinių Tautų Michailo Kulešovo žmona, 2012 metų gegužę prisistatė kaip vieniša motina, pareiškusi, jog Michailas yra jos brolis, o ji pati neturi jokių lėšų pragyvenimui. Tai sudarė jai galimybę gauti beveik 21 tūkstantį dolerių, tuo tarpu Kulešovas už 2012 metus gavo į savo sąskaitą daugiau nei 59 tūkstančius, kitaip tariant, jo atlyginimas buvo mažiausiai 4917 dolerių per mėnesį.

Penki diplomatai ir toliau užima tas pačias pareigas, kaip ir įtariamų machinacijų metu. Kitų bylos dalyvių pėdsakai išvykus iš Niujorko prapuola. Tarp tų, kurių karjerą The New Times pavyko pasekti – buvęs trečiasis generalinio konsulato Niujorke sekretorius Andrejus Savuškinas, paaukštintas iki pirmo sekretoriaus pasiuntinybėje Vašingtone. Andrejus ir Jekaterina Savuškinai iš Medicaid gavo nedaug: tyrėjai mano, kad ši pora valstybę apvogė vos 730 dolerių 2007-iais; pats Savuškinas tais pačiais metais į savo sąskaitą gavo apytikriai 43600 dolerių. O štai dirbęs trečiuoju sekretoriumi Jungtinių Tautų misijoje Andrejus Bobylevas dabar užima Rusijos pasiuntinybės Venesueloje pirmojo sekretoriaus postą. 2006 metų gruodį jo sutuoktinė Jekaterina užpildė prašymą Medicaid ir iki 2009 metų rugpjūčio gavo medicinos pagalbą už 21 350 dolerių. Tuo pačiu metu, 2006-ųjų gruodį, Bobylevas kreipėsi į vieną Amerikos banką, prašydamas kreditinės kortelės, nurodęs mėnesio pajamas 5833 dolerių.

Pirmagimis – pradžiai

Jei abipusiai šnipų išsiuntimai iš Maskvos ir Vašingtono atsitinka gana dažnai, tai tokio masto skandalo, susijusio su finansinėmis machinacijomis, dar nebuvo. „Anais laikais tai tiesiog nebūtų išlindę į paviršių, nes tai puikus pretekstas verbavimo technologijoms, – The New Times paaiškino FST atsargos generolas majoras Aleksejus Kondaurovas. – Tačiau šiandien mūsų diplomatai nieko nedomina.“

Beje, dabartinis skandalas gali būti ne atsitiktinis, juk iškilo visiškai suprastėjusių Rusijos ir JAV santykių bei Edwardo Snowdeno problemos fone; pastarasis ir toliau lieka Rusijoje, ir jo lengvu mostu Vakarų spaudoje pasirodo vis nauji Vakarų specialiųjų tarnybų demaskavimai. „Amerika labai susierzinusi, – įsitikinęs Kondaurovas. – Aš manau, kad čia yra tik padegamoji virvelė, ir mums teks laukti naujų demaskavimų, taip pat susijusių su korupcijos skandalais.“

Ką gi, badaujantys diplomatai, leidžiantys pinigus kailiniams ir briliantams, – tikrai nebloga pradžia.

Vertė Alicija Žukauskaitė

Šaltiniai: newtimes.ru/_
newtimes.ru

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. LT
(2013-12-18 14:00:10)
(78.60.156.71) Parašė:

diplomatai Briuselyje tėveliams dantis remontuoja. Ne už savo pinigus.



5. Kosiachiok
(2013-12-18 09:56:13)
(78.56.135.171) Parašė:

Razvlekatelnyj portal onru.ru priedstavliajiet: danimult.ru/mult/play/kosyak/



4. Ale
(2013-12-18 09:51:05)
(78.58.11.130) Parašė:

tai sovietinio gyvenimo standartai(be garbės ir be sąžinės), pagal juos ir elgėsi diplomatai JAV; mūsuose nieko naujo. Tik pasaulis nesupranta...



3. Leonija
(2013-12-18 08:57:00)
(79.133.229.122) Parašė:

Tai Rusija veda amzina neakivaizdini kara pries JAV,nes ji yra silpnesne visose srityse.Todel turedama nepilnavertiskumo kompleksa pastoviai stengiasi kaip sunelis lodama ikasti i JAV kulna.Lygiai tas pats buvo ir SSSR .Lietuviai,kurie tendencingai komentuoja palaikydami Rusijos dabartine politika-nabagai,kaip ir didzioji dauguma paprastu rusu su ju kremliaus valdomos ziniasklaidos isplautomis smegenimis.O praturteje valdininkai,pastoviai kritikuodami ir smeizdami JAV,perka ten bustus,isleidzia vaikus mokytis ir gyventi.Jiems Magnickio sarasas kaip peilis po kaklu.O jau diplomatu ir ju zmoneliu elgesys-geda Rusijai.Kazkodel i tokia jusu nuomone patrauklia sali kaip Rusija ,nevaziuoja JAV turtuoliai pirkti busto ir ilsetis Socio papludimyje.Jeigu ne Rusijos branduolinis ginklas,kuriuo vis gasdina pasauli rusu beprociai kaip Zirinovskis,si salis pasaulio demesyje butu kaip ir Mon golija.Paskaitykite ,jeigu mokate angliskai Jav ziniasklaida,ten apie Rusija rasoma tiek kiek ir apie Lietuva.Nelabai kam ji idomi kaip jus isivaizduojate.



2. ttt
(2013-12-18 05:04:26)
(196.210.177.172) Parašė:

jūs geriau papasakokit ką užsienio diplomatai veikia Maidane ir kiek tarpatautinių konvencijų tokia veikla pažeidžia



1. d3
(2013-12-17 23:47:33)
(71.35.21.2) Parašė:

eilinis amerikonu burbulas informaciniam (kol kas) kare pries Rusija



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras