Pasak tarptautinės mokslininkų grupės, meteoritas, kuris šokiravo Rusiją, kai 2013 m. vasario 15 d. sprogo virš Čeliabinsko, rodo, kad pavojus iš kosmoso Žemei yra kur kas didesnis, nei manyta. 20 metrų skersmens meteoritas sudužo į mažesnes daleles ir apgriovė apie 3 600 pastatų, tačiau jis galėjo padaryti ir daugiau žalos, pranešė „The Guardian“.
Meteoritas, 19 kilometrų per sekundę (68 400 kilometrų per valandą) greičiu krisdamas ant Čeliabinsko, švietė 30 kartų galingiau nei saulė, apakindamas apie 70 žmonių. Jo sprogimo galia prilygo 590 kilotonų, tai 40 kartų daugiau nei bomba, numesta ant Hirošimos. Meteoritas svėrė apie 18 000 tonų. Apie 4–6 tonos pasiekė Žemės paviršių, kita dalis sudegė atmosferoje.
NASA mokslininko Paulo Chodas'o teigimu, šis atvejis parodė, kad Saulės sistemoje yra 20 milijonų dangaus kūnų, kurie gali grėsti Žemei. Anksčiau manyta, kad jų yra 3 milijonai.
Dėl meteorito, panašaus į branduolinį sprogimą, kritimo Čeliabinsko regione tądien buvo hospitalizuota per 1 200 žmonių.
Nustatyta, kad Čeliabinsko meteoritas buvo kur kas didesnio dangaus kūno – 2 km skersmens asteroido 1999 NC43 – dalis. Jis praskris pro Žemę 2014-ųjų kovą.
Manoma, kad panašios katastrofos Žemėje gali pasikartoti kas 30 metų.
Tyrimą atlikusi tarptautinė 59 mokslininkų iš 9 šalių komanda, vadovaujama Olgos Popovos iš Rusijos mokslų akademijos, aplankė 50 kaimų aplink Čeliabinską, apklausė 1 700 žmonių, ir šie pasakojo, kad meteoritą matė net už 700 km. Mokslininkai nustatė, kad meteorito sprogimo padariniai įvyko 90 km spinduliu. 1908 m. birželio 30 d. virš Sibiro taigos sprogęs Tunguskos meteoritas buvo 100 kartų galingesnis nei Čeliabinsko.
Pasak O. Popovos, Čeliabinsko meteoritas buvo LL tipo chondritas, turintis geležies.
Spalį iš Čebarkulio ežero ištrauktas didžiausias meteorito gabalas sveria 570 kg.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]