Lietuvos narystę NATO palankiai vertina 86 proc. šalies gyventojų – tai yra aukščiausias įvertinimas per pastaruosius penkerius metus. Panašus apklaustųjų skaičius (83 proc.) yra linkęs pritarti NATO sąjungininkų buvimui Lietuvos teritorijoje. Tokie rezultatai fiksuojami Krašto apsaugos ministerijos užsakymu 2018 m. gruodžio mėn. atliktame visuomenės nuomonės tyrime.
„Lietuva per 15 NATO narystės metų nuosekliai investavo į Aljanso ryšių stiprinimą ir sugebėjo užsitikrinti tvirtą NATO partnerių paramą. Aukštas visuomenės palaikymas Lietuvos narystei NATO ir sąjungininkų karių dislokavimui Lietuvoje rodo, jog Lietuvos visuomenė supranta saugumo grėsmes ir vertina Aljanso saugumo stiprinimo iniciatyvas regione“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
Apklausos duomenimis, 76 proc. respondentų taip pat mano, kad Lietuvoje dislokuota Vokietijos vadovaujama tarptautinė NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė padeda atgrasyti priešiškai nusiteikusias valstybes. Aukštos parengties daugianacionaliniai koviniai pajėgumai nuo 2017 m. yra dislokuoti trijose Baltijos šalyse ir Lenkijoje, atsižvelgus į agresyvius Rusijos veiksmus Ukrainoje ir pasikeitusią saugumo aplinką regione.
Paprašyti patys įvardinti draugiškiausias Lietuvai Europos valstybes, 62 proc. tyrimo dalyvių dažniausiai minėjo Latviją. Kitos dažniausiai spontaniškai respondentų įvardintos valstybės – Estija – 44 proc., Vokietija – 43 proc., Lenkija – 36 proc., Ukraina – 20 proc.
Strateginėmis Lietuvos partnerėmis gynybos srityje pirmoje vietoje respondentai dažniausiai minėjo Vokietiją (52 proc.), JAV (41 proc.), Lenkiją (33 proc.), Latviją (25 proc.) ir Prancūziją (20 proc.). Dvišalis ir daugiašalis karinis bendradarbiavimas su JAV, Vokietija, Lenkija, Baltijos ir Šiaurės šalimis ir kitais sąjungininkais yra svarbus instrumentas Lietuvos gynybos pajėgumams, gebėjimams veikti kartu, taip pat ir regioniniam ir tarptautiniam saugumui stiprinti.
Taip pat vis daugiau šalies gyventojų (nuo 60 proc. 2017 m. iki 75 proc. 2018 m.) mano, kad Lietuva turėtų ginti ir/arba suteikti karinę paramą NATO valstybėms karinio konflikto atveju. Tai paremia Lietuvos gynybos politikos principą, kad šalis turi būti pasirengusi bendriems kolektyviniams veiksmams, su NATO sąjungininkais ginant Lietuvą ar kurią kitą NATO valstybę.
Taip pat 64 proc. respondentų teigiamai vertina Lietuvos karinės paramos Ukrainai teikimą. Lietuva, palaikydama Ukrainos nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą, nuo 2014 m. teikia visokeriopą paramą Ukrainai, įskaitant humanitarinę, materialinę ir karinę.
Visuomenės nuomonės tyrimą Krašto apsaugos ministerijos užsakymu 2018 m. gruodžio 11–22 d. atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“.
Šaltinis: KAM
Naujausi
Naujausi komentarai
jeronimas
IP 51.37.22.241 | 02:33:27
Kaip shvarkeliai,padluckiai ir nuosedos po sausio 20 keis savo mundurus??Apie politini krypties keitima net neklausiu,bijau kadd nebutu kaip su jevrosojuzo urshiule,bijau kad slaptos pneumonijos neapstotu....
Zigmas Vaišvila
IP 78.61.243.166 | 23:55:29
Gerbiamasis neprisistatantis Nr.5, ramiai susirašykite visus įvykius iš eilės pagal datas, o tada dar kartą pabandykite pasamprotauti. Ačiū ir sėkmės....
yell...NATO go NACHO
IP 2001:67c:2660:425:3617:ebff:fee4:6393 | 22:45:19
štrichai apie odesą ----
https://youtu.be/9soaUbT7aFM?si=7BLDopqZ2eSmQZ6q...