2023 m. vasario 2 d.
 

 

Rimantas Dichavičius: „Tai, kas buvo iškovota ir apginta, privalo būti išsaugota, pratęsta ir gausinama“

Paskelbta: 2012-09-21 13:26 Autorius: Mindaugas Peleckis

Naujausia legendinio dailininko, fotografo Rimanto Dichavičiaus (g. 1937) knyga – „Laisvės paženklinti. Dailininkai atkurtai Lietuvos valstybei. I tomas“ – įspūdingas paminklas (tiksliau, pirmoji jo dalis) Lietuvai ir jos simboliams bei tiems, kas juos kūrė.
Įspūdingo dydžio 400 puslapių leidinys – monumentalus, kaip ir tie darbai, kuriuos nuveikė nematomo fronto kariai – dailininkai, kūrę mūsų valstybės simbolius.

Knygos priešlapyje – skaudžiausių mūsų karo ir pokario metų žemėlapis, kuriame sužymėtos visos Lietuvos gyventojų tremties ir kalinimo vietos Sovietų Sąjungoje 1940-1988 metais. Jų – be galo daug. Tačiau žemėlapį pastudijuoti reikia laiko, kaip ir knygą, pradedamą Lietuvos himnu.

Įžanginiame žodyje R. Dichavičius pabrėžia: „Priešas ženklo bijo labiau nei kalavijo“ ir paantrina, kad laisvė ženklina tikrąsias esatis. Tai – viena tų knygų, kurią reikėtų turėti ir kaskart atsivertus studijuoti kaip šventraštį. Pirmajame fotoalbumo tome pristatyti 58 įvairių kartų (kai kurie jau mirę) šalies dailininkai, tapytojai, grafikai, monumentalistai, keramikai, dizaineriai ir jų darbai. Tarp pristatomų dailininkų yra Arvydas Každailis, Stanislovas Kuzma, Giedrius Kazimierėnas, Vaidila Liudvikas Gedminas, Romualdas Karpavičius, Antanas Žukauskas, Jonas Jagėla, Nerijus Treinys, Petras Repšys, Gitenis Umbrasas, Arūnas Sakalauskas, Algirdas Bosas, Eimantas Ludavičius, Joana Noreikaitė, Petras Henrikas Garška ir kiti.

Numatomi dar keli leidinio tomai, į kuriuos bus sudėta daugiau negu 100 autorių valstybingumo įtvirtinimui sukurtų darbų.

Pasak autoriaus, medžiagos rinkimas ir bendravimas su autoriais užėmė ketverius metus. Kad būtų kur laikyti visą medžiagą – diskelius, papildomą literatūrą ir t.t. – knygos sudarytojui teko pirkti tris naujas spintas.

Knygoje rasime visą ženklų sistemą, atkurtą atkūrus Nepriklausomybę: vėliavą, heraldiką, valstybės riboženklius, pinigus, pareigūnų uniformas, liturginius reikmenis, skulptūras ir dar daug visko.

Knygą-albumą „Laisvės paženklinti“ spaudai rengė pats autorius, jam talkino „Versmės“ leidykla (www.versme.lt).

R. Dichavičius labiausiai išgarsėjo subtiliai erotiniu fotoalbumu „Žiedai tarp žiedų“ (pirmasis leidimas – 1987 m.), kurį stengėsi pamatyti kiekvienas laisvėjančios Lietuvos gyventojas. Dabar kiekvienas lietuvis turėtų pamatyti šią įspūdingą knygą. 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras