Gruodžio 13 d. krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas dalyvavo Jungtinių Amerikos Valstijų ir Vokietijos Maršalo fondo bei Rumunijos gynybos ministerijos organizuojamoje konferencijoje „Hibridinis karas Juodojoje jūroje: Rumunija, Europa ir NATO kolektyvinis atsakas“.
„Universalaus atsako į hibridines grėsmes nėra, nes jos iš prigimties skirtos išnaudoti konkrečių šalių silpnosioms vietoms. Viename regione esančios šalys susiduria su panašiomis grėsmėmis, todėl turime toliau vystyti regioninius bei NATO ir ES mechanizmus skirtus atsparumo stiprinimui“, – sakė viceministras V. Umbrasas konferencijos panelyje „100 metų kartu: užkertant kelią hibridiniam karui suskaldyti Europos rytinę dalį“.
Viceministras savo pranešime pabrėžė, kad greta tarptautinio bendradarbiavimo itin svarbu kiekvienai šaliai žinoti savo silpnąsias vietas ir pasiruošti atremti kylančias grėsmes.
Taip pat pranešime buvo akcentuotos Lietuvai aktualios hibridinės grėsmes, tokios kaip taikos meto ginkluoti incidentai ir pasienio pažeidimai, kibernetinės ir informacinės grėsmės bei bandymai daryti įtaką tautinėms mažumoms ir rinkiminiams procesams. Kartu minėta, kad Lietuvai ir kitoms Rusijos kaimynystėje esančioms šalims išlieka aktuali ir konvencinio karo grėsmė.
Konferencija vyko Bukarešte. Ji buvo skirta aptarti hibridines grėsmes kylančias Juodosios jūros ir Europos Rytų regione bei kovos su jomis priemonėms. Joje dalyvavo ir naujasis Rumunijos gynybos ministras Gabrielius Lesas, NATO Generalinio sekretoriaus padėjėjas Viešajai diplomatijai ambasadorius Takanas Ildemas, kiti svečiai.
Po konferencijos viceministras V. Umbrasas susitiko su laikinai Rumunijos gynybos ministerijos valstybės sekretoriaus pareigas einančiu Gynybos politikos ir planavimo departamento direktoriumi brg. gen. Vasile Bukuru ir aptarė dvišalio bendradarbiavimo aktualijas bei perspektyvas.
Susitikimo metu taip pat apsikeista informacija apie saugumo situaciją regionuose, aptarti Rumunijos pirmininkavimo Europos tarybai 2019 m. I pusmetį planai ir prioritetai bei planai Rytų partnerystės iniciatyvos srityje. Kartu aptartos ir bendradarbiavimo aktualijos daugiašaliuose NATO, ES ir regioniniuose formatuose, svarstytas Lietuvos siūlymas Rumunijai dalyvauti NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro veikloje. Šis NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras įsikūręs Vilniuje.
Rumunija ir Lietuva aktyviau bendradarbiauti gynybos srityje pradėjo nuo 1998 m., kai Lietuvos krašto apsaugos ir Rumunijos gynybos ministerijos pasirašė susitarimą dėl dvišalio bendradarbiavimo. Šalių susitarimas atnaujintas 2010 metais. Šiuo metu abi šalys dalyvauja bendruose NATO, ES ir regioninėse iniciatyvose ir projektuose, tokiuose kaip Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) projektai: ES kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų sukūrimas ar Karinio mobilumo. Taip pat plečiamas bendradarbiavimas C-27J „Spartan“ įgulų rengimo srityje.
Lietuvos ir Rumunijos kariai dalyvauja bendrose pratybose, taip pat bendradarbiaujama karinio mokymo srityje, vyksta ekspertų susitikimai. 2007 m. Rumunijos karinės oro pajėgos dalyvavo NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse. Šiai misijai Rumunija Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose buvo dislokavusi keturis naikintuvus MiG-21 „Lancer“.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]