Nors Vakarų politikai ir žiniasklaida dabartinę įtampą santykiuose su Rusija linkę apriboti „Ukrainos problema“, tikroji problema yra daug fundamentalesnė. Rusija ryžosi labai ambicingam bandymui – be karo pakeisti saugumo architektūrą Europoje.
Dabartinės krizės santykiuose tarp Rusijos ir Vakarų (pirmiausia JAV) ištakos – net ne SSRS žlugimas 1991 m., o Vokietijos susivienijimas 1990 m., kai SSRS netikėtai lengvai sutiko su suvienytos Vokietijos buvimu NATO.
Tolesnė NATO plėtra vyko esant įsitikinimui, kad niekada nesusikurs situacija, kai teks rimtai svarstyti galimybę kariauti dėl, pavyzdžiui, Rumunijos ar Estijos. Plėsdami NATO, Vakarai patys save „įvarė į kampą“.
Sudėtingiausioje padėtyje dabar yra pačios Jungtinės Valstijos. Per pastaruosius 30 metų JAV įprato savo nacionalinius interesus suvokti per globalios lyderystės prizmę, ko niekada anksčiau – tarptautinių santykių „klasikos“ epochoje – nebuvo.
Situaciją komplikuoja Kinijos faktorius. JAV galėtų be nuostolio savo tikriesiems nacionaliniams interesams atsitraukti Rytų Europoje, bet bijo, kad Kinija tai interpretuos kaip silpnumo ženklą ir precedentą siekiant savo tikslų, pavyzdžiui, Taivano klausimu.
Dažniausiai Lietuvoje nepageidaujama ar, neretai, tiesiog draudžiama publicistika ir dokumentika – kiekvieną dieną rodoma „PressJazz TV“ kanale.