Trečiadienį Montrė miestelyje Šveicarijoje prasideda taikos konferencija Sirijos krizei spręsti. Derybos po dviejų dienų taip pat tęsis Ženevoje, informuoja BBC.
Tai pirmas kartas, kai akis į akį susitiks Sirijos prezidento Bašaro al Asado režimo atstovai ir opozicijos delegatai. Pirmąją konferencijos dieną kalbas sakys apie 40 užsienio šalių ministrų, susirinkusių į derybas. Tačiau tarp jų nebus Irano diplomatų, nes Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas antradienį atšaukė Teherano kvietimą prisijungti prie konferencijos.
Vos tik atvykę Sirijos valdžios ir opozicijos atstovai spaudai išdėstė savo pozicijas. Sirijos užsienio reikalų ministras Validas Mualemas teigė, kad „prezidento ir režimo ateitis yra svarbiausias klausimas valdžiai ir Sirijos žmonėms“. Anot ministro, niekas „negali liesti prezidento“.
Konferencijoje dalyvaujantis opozicinės Sirijos nacionalinės koalicijos atstovas Badras Jamousas sakė, kad jų netenkins joks sprendimas, kuriuo B. al Asadas turės nors menkiausią galimybę išlikti valdžioje.
JT atstovų teigimu, organizacija nesitiki, kad derybomis būtų greitai pasiekta taika, tačiau viliasi bent menkiausio dialogo, kuris vestų karo veiksmų paliaubų link ir leistų gabenti humanitarinę pagalbą Sirijai. JAV diplomatai AFP naujienų agentūrai sakė, kad į prasidėsiančias derybas reikėtų žiūrėti kaip į ilgo proceso pradžią.
„Nemanau, kad kas nors tikėsis greitai pasiekti taiką, jeigu bent kartą yra susidūręs su Sirijos pareigūnais“, – sakė neprisistatęs JAV valstybės departamento atstovas.
Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris pridūrė, kad dalyviai turėtų „pamatuoti“ savo lūkesčius.
„Šioje diskusijoje nesitikime pamatyti taikos triumfo“, – sakė jis.
Eltos inf.