2024 m. birželio 23 d.

 

Tyrimas: JAV ir pasauliui karas su Iranu kainuotų daugiau nei Irako ir Afganistano karai kartu sudėjus

Paskelbta: 2012-09-18 21:25 Autorius: ekspertai.eu

Paskelbtas daugiau kaip 30 buvusių JAV diplomatų, saugumo specialistų ir buvusių kariškių tyrimas, kuriame teigiama, kad jei JAV pultų Iraną, tai kainuotų daugiau nei Irako ir Afganistano karai kartu sudėjus. Tiesa, tyrime nenurodoma, kiek šis karas JAV finansiškai atsipirktų.

„Žinant, jog Iranas yra didelė šalis tiek teritorija, tiek gyventojų skaičiumi, taip pat iraniečių nacionalizmą, mes manome, kad Irano okupacija reikalautų daugiau resursų ir pajėgų nei JAV išleido per pastaruosius dešimt metų Irake ir Afganistane kartu sudėjus“, - sakome tyrime.

Tyrimas yra viešas, tačiau paremtas ir kai kuriais išslaptintais žvalgybos dokumentais. Apie jį pranešta naujienų agentūrai „Associated Press“, apie šį tyrimą kalba ir Irano bei kitų šalių žiniasklaida.

Pasak buvusio JAV ambasadoriaus Jungtinėse Tautose Thomaso Pickeringo, „šis tyrimas turėtų nuraminti ir padaryti teigiamą įtaką, tuo pačiu jį skaitantieji ras atsakymus į klausimus“. JAV ir Izraelis bei jų sąjungininkai kaltina Iraną, jog šis naudoja savo branduolinę programą kariniams tikslams. Tel Avivas jau ne vieną kartą pagrasino smogti Tehranui. Iranas visus kaltinimus paneigė ir pareiškė, kad į bet kokią ataką bus atsakyta.

Ekspertai mano, kad tokia karinė ataka pasaulyje tik padidins požiūrį į JAV kaip į antimusulmonišką šalį, prisimenant ir neseniai Islamo pasaulyje kilusius protestus prieš šią religiją niekinantį JAV sukurtą filmą. Nuo rugsėjo 11-osios, kai pasirodė filmas „Musulmonų nekaltumas“, kuriame Islamo Pranašas Muhammadas parodomas kaip nusikaltėlis, kitaip tyčiojamasi iš vienos didžiausių pasaulio religijų, protestai vyko Egipte, Indijoje, Australijoje, Libijoje, Jemene, Tunise, Sudane, Belgijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Danijoje, Somalyje, Irane, Izraelyje ir kitose šalyse. Žuvo 39 žmonės, daugiau kaip 400 sužeista.

Tačiau dauguma protestų pasaulyje buvo (ir tebėra) taikūs, jie išreiškiami socialiniuose tinkluose. Pasaulyje yra 1,7 milijardo musulmonų, JAV – 3 milijonai.

Vienas iš tyrimo vykdytojų, dimisijos generolas leitenantas Gregory‘is Newboldas teigia: „Karo planuotojai turėtų suvokti, kad po filmo pasirodymo įvykę protestai – tik dalelė to, kas gali nutikti, jei Izraelis ar JAV smogs Iranui“. Šie „Associated Press“ duoto interviu žodžiai pasklido po viso pasaulio spaudą.

Tarp kitų tyrimų vykdytojų – buvęs George‘o W. Busho nacionalinio saugumo patarėjęs Brentas Scowcroftas, buvęs valstybės sekretoriaus pavaduotojas Richardas Armitage‘as, buvę senatoriai Samas Nurinas ir Chuckas Hagelis, dimisijos generolas Anthony‘s Zinni ir dimisijos admirolas Williamas J. Fallonas, dimisijos generolas leitenantas Frankas Kearney. Šis karininkas teigia: „Intelekto galios neužmuši“, matyt, turėdamas galvoje, kad bombomis taikos pasauliui neatneši.
 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras