2025 m. sausio 15 d.

 

Už ką balsavo ukrainiečiai?

28
Paskelbta: 2014-06-04 08:22 Autorius: balsas.lt
Nuotr. europe1.fr
Nuotr. europe1.fr

Ukraina davė Europai gerą demokratijos pamoką, teigiama prezidento rinkimų komentaruose Vakarų spaudoje. Ukrainiečiai balsavo už vakarietišką judėjimą, tačiau kokį lyderį jie išsirinko? Gudrų oligarchą ir prisitaikėlį, teigia „Le Monde“. P. Porošenka įkūnija tipinius Ukrainos politikos bruožus, kuriuose visuomeniniai ir asmeniniai interesai neatskiriami vienas nuo kito. „Globe an Mail“ įžvelgia teigiamą dalyką P. Porošenkos ir V. Putino priklausymą siaurai postsovietinių oligarhų kastai: dabar, „kai Ukraina bando judėti į Vakarus tuo pačiu nebaidydama rusų meškos“, tai netgi gerai.

P. Porošenkos laukia Vakarai, tačiau skubėti nepatariama

„Ukraina, eik į Vakarus, tačiau neskubėk“, - rekomenduoja „Globe and Mail“. Leidinio manymu, P. Porošenka teisingai sustatė akcentus, pareiškęs: „Reikia daryti viską, kas įmanoma, kad būtų atneštos europietiškos vertybės“. „Tačiau jis taip pat gudriai pažymėjo viltį gerinant santykius su Rusija. Ukraina, tikriausiai, gali pabėgti nuo savo istorijos, tačiau nuo kaimynų - ji neišsisuks“, - teigiama straipsnyje.

„Ir P. Porošenko, ir V. Putinas priklauso postsovietinių oligarhų sluoksniams“, - tikina leidinys. Greičiausiai dabar, „kai Ukraina bando judėti Vakarų link, neišgąsdinant rusų meškos“, tai netgi gerai.

Laikraštis taip pat komentuoja antiteroristinę operaciją Donetsko oro uoste. Kijevas turi tam teisę, tačiau žiūrint iš praktinės pusės – jėga nėra pats geriausias būdas susidoroti su separatistiniais judėjimais, rašo leidinys: „Jėga – pati stipriausia Maskvos korta ir pats silpniausias Kijevo žingsnis.“

Situacija reikalauja federalizacijos, o ne atskirų sričių, ir derybų, o ne karinės eskalacijos, teigiama laikraštyje.

Ukraina moko Europą demokratijos

„Ukraina renkasi Vakarus“, - tokia „The Wall Street Journal“ antraštė. Ukraina ką tik pamokė Europą demokratijos, teigiama leidinyje. Tačiau dabar prezidentui P. Porošenkai teks sudėtingiausia užduotis – šią laisvę ir Ukrainos nepriklausomybę apginti nuo Rusijos puolimo.

P. Porošenka „pasakė, kad jis pasiruošęs kalbėtis su Maskva ir Rusija atsakė jam tuo pačiu. Tačiau V. Putinas tęsia dvigubą žaidimą, viešai žadėdamas diplomatiją, tačiau tuo pačiu provokuodamas kaip galėdamas daugiau chaoso Ukrainoje“, - teigiama straipsnyje.

JAV ir ES galės padėti naujajam Ukrainos prezidentui, įvesdamos papildomas sankcijas, tuo padidinant spaudimą Maskvai, pataria leidinys. „Kol Rusija okupuoja Krymą ir organizuoja chaosą Rytų Ukrainoje, nėra prasmės grąžinti santykius su Kremliumi į normalią vagą“, - teigiama straipsnyje.

Įvykę rinkimai taip pat turėtų paskatinti JAV ir ES atsisakyti paskutinio preteksto, dėl kurio jie atsisakydavo suteikti Ukrainai „mirtinų priemonių karui“, mano laikraštis.

Rusija nori išplėsti savo įtakos zoną Europoje ir paversti Ukrainą dar vienu autoritariniu administraciniu vienetu. Balsavimas prezidento rinkimuose parodė, kad ukrainiečiai nori integruotis į Vakarus, taikiai sugyvenant su Rusija. Vakarams dabar iškilo moralinis iššūkis – palaikyti šią viltį.

„The Christian Science Monitor“ skelbia - „Ukrainoje buvo balsuojama už nedraugo pavertimą draugu“. P. Porošenka pareiškė, kad pradžioje apsilankys Donbase ir pakalbės su žmonėmis, kurie už jį nebalsavo arba negalėjo to padaryti, praneša leidinys.

Laikraščio manymu tai reiškia, kad P. Porošenka neskęsta savo triumfe, o elgiasi nuosaikiai. „Jo kilniadvasiškumas, kai jis ištiesia ranką savo oponentams, potencialiai gali sulipdyti iškankintą šalį ir ją suvienyti“, - teigiama straipsnyje.

Gali būti, kad P. Porošenka taip pat pasistengs susilpninti stiprų politinį susipriešinimą, kuris Ukrainą silpnina nuo 1991-ųjų. Jis planuoja sugriauti sistemą, kuri suteikė oligarchams ir jų giminaičiams lengvatų. Tai viena iš jau vykdomų reformų, kurios padės apjungti šalį.

„Ukraina: balsavimas už Europą“ - su tokia antrašte praėjusią savaitę pasitiko „The Guardian“. Visoje Europoje vykusių rinkimų metu ukrainiečiai buvo „vieninteliai, kurie su nepajudinamu entuziazmu balsavo už Europą“, tvirtina laikraštis, taip užsimindamas apie „euroskeptikus“ rinkimuose pačioje ES.

Turbūt Ukraina pradėjo „kapstytis iš susidariusios situacijos“. „Įsiveržimas – tai vakar dienos pavojus, federalizacijos idėja taip pat išblėso, o separatistai rytuose atrodo vieniši, kaip niekad anksčiau“, - teigiama straipsnyje. Panašu, kad Maskvai teks susitaikyti su tuo, kad Ukraina pasirinko Europą, o ne Euraziją.

„Tačiau Rusija – ne vienintelė Ukrainos problema. Beveik nėra abejonių, kad P. Porošenko – geriausias variantas iš „blogos kompanijos“, tačiau jis lieka oligarchu, atstovu klasės, kurią Ukrainos revoliucionieriai norėjo išvyti iš politikos,“ - rašoma leidinyje. Būtų geras ženklas, jeigu P. Porošenka nutrauktų ryšius su televizija, kurią jis valdo.

Abejonė dėl P. Porošenkos galimybių suvaldyti oligarchus

„Gudrus oligarchas ir prisitaikėlis Ukrainos valdžioje“, - taip naujai išrinktą prezidentą charakterizuoja prancūzų „Le Monde“. „Mandagus, pragmatiškas, Europos šalininkas, sėkmingas verslininkas – jo įvaizdis sukelia rinkėjams ir Vakarų valdininkams pasitikėjimą,“ - teigiama straipsnyje. - „Tačiau už malonios išorės „šokolado karalius“ P. Porošenka įkūnija tipinius Ukrainos politikos bruožus, kuriuose visuomeniniai ir asmeniniai interesai yra neatskiriami vienas nuo kito. Naujasis prezidentas priklauso oligarchų kastai – siauram milijardierių ratui, kurie išnaudoja politikus ir žiniasklaidą savo interesų tenkinimui. Todėl sunku jį įsivaizduoti valantį šalį nuo nekontroliuojamo šalies elito ir korupcijos.“

„P. Porošenkos silpnybė ir jėga yra tame, kad jis visada rinkosi išskirtinę priklausomybę“, - rašoma „Le Monde“. - „Apjungti šalį, išgelbėti ją nuo bankroto, neleisti naujos revoliucijos – tai yra užduotys, kurias privalės įvykdyti naujasis prezidentas ir kurios nenusileidžia savo sudėtingumu rinkimų pergalei“.

„Foreign policy“ konstatuoja, kad „Medaus mėnuo jau baigėsi“ ir siūlo užsibrėžti artimiausias užduotis, su kuriomis susidurs P. Porošenka:

- prorusiškų separatistų problema; - beveik visiškas šalies bankrotas; - derybos su Rusija dėl dujų ir sienų nepajudinamumo.

Tačiau didžiausia problema P. Porošenkai gali tapti jo iššaukiantis charakteris ir iššūkis valdyti šalį be galimybės atsikratyti tais, kurie elgiasi „neteisingai“.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
28. rekomenduoju
(2014-06-15 18:14:06)
(78.62.8.18) Parašė:

Rolandas Paulauskas …suprasti Ukrainą… ww.youtube.com/watch?v=ZEWgC9RQioE&feature=youtu.be



27. Va RAIGERDA
(2014-06-12 21:06:52)
(84.46.239.186) Parašė:

Raigerda siulau paaukstinti tarnyboje.Kas uz ,pries ?



26. taip mielas reigardai
(2014-06-10 08:28:20)
(217.77.22.108) Parašė:

Moldavijoje kirilica ivede Stalinas-baisus laikai buvo! Pastebejau,kad tavo komentaruose daug skambiu fraziu ,bet su istorija tu nelabai draugauji! JEI gali ,nerasinek nesamoniu! Eik i miska ,pagrybauk.Ten sviezias oras,gal smegenys prades veikti!?



25. taigi
(2014-06-10 07:50:24)
(86.100.220.236) Parašė:

Geras pasirinkimas ukrainiečiams: du oligarchai- Valcman ir Kapitelman.



24. Po rinkimų
(2014-06-06 08:24:33)
(79.132.166.174) Parašė:

Let my people go.



23. gudi giria
(2014-06-06 08:18:56)
(162.226.66.184) Parašė:

gulejo paeiti negalejo,o dabar eina ,su visais velniais,pabudome ir kelkimes,kas seka politika naglumas neispasakytas,tai globalus pasaulis,idomu is kokio sudo pagamintas,tas saldainis....................



22. Raigerdas 19-am
(2014-06-06 02:48:55)
(93.203.54.144) Parašė:

Prisiminti padės šitas video. Yra filmuota medžiaga, taip, kad meluoti nereikės: "Митинг "Единство", Вильнюс (1990 год)"



21. Raigerdas 19-am
(2014-06-06 02:44:23)
(93.203.54.144) Parašė:

Na, matai, tu tikiesi, kad čia Lietuvoje gyvena tik kvailiai, kurie nesupranta ko tu nori ir kodėl meluoji. Matai, turi tokią problemėlę, kad Tiesa tau yra Melas, o Melas tau yra Tiesa. Štai ir viskas. Pas jus "Gyvulių ūkyje" jau taip priimta. Ir tu net nežinai, kodėl tiek metų gyvuoja Orvelo "Gyvulių ūkis". Psichiatrai dabar labai įtemptai dirba, mat jie nori pradėti gydyti melagius. Įdomiausias dalykas yra tame, kad melagis net nesupranta, kad jis yra melagis. Išauklėtas "Gyvulių ūkyje" net neįsivaizduoja, kad gali būti kitaip. Kiauliški poelgiai jiems yra tokie priimti ir paprasti dalykai, kad jiems tik duok progą pasireikšti. Kame yra tas fenomenas? Jeigu visus melagius patalpinti vienoje erdvėje, tai ten viskas bus kaip bepročių namuose. Ko reikia melagiams? Išorės priešo, tegul ir netikro, bet išgalvoto. Ir jie atranda objektą, kurį jie gali terorizuoti savo melu. Tas tavo Asadas vienas iš pirmųjų palaikė Krymo aneksiją. O Porošenko tik dabar tapo Ukrainos Prezidentu. O antiteroristinės operacijos prasidėjo dar iki jam tampant prezidentu. Manau verta prisiminti Jedinstvos mitingą Vilniuje. Pagal tą patį KGB scenarijų dabar įvykiai vyksta Ukrainoje.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras