Nepaisant LR Konstitucijos 137 straipsnio teiginio: „Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti masinio naikinimo ginklų ir užsienio valstybių karinių bazių“, likus kelioms dienoms iki išrinktojo prezidento Donaldo Trampo inauguracijos, sausio 17 d. Lietuva ir JAV pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuri dar labiau sustiprino šalių partnerystę ir bendradarbiavimą gynybos ir saugumo srityje. Dokumentą, kuris esą apsaugos mūsų valstybę nuo „puolančių rusų“ Krašto apsaugos ministerijoje pasirašė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall.
Kaip teigiama, naujoji sutartis papildys jau veikiančius susitarimus, kuriuos šalys sudarė dvišaliai ar per NATO aljansą, ir prisidės prie plataus spektro karinės veiklos, stiprinsiančios JAV ir Lietuvos partnerystę saugumo srityje. Tai pirmasis tokio pobūdžio dvišalis susitarimas, detaliai apibrėžiantis JAV pajėgų statusą Lietuvoje. Supaprastintos formalios procedūros, palengvintas JAV karių ir ginkluotosioms pajėgoms priskirtų asmenų atvykimas ir buvimas Lietuvoje, palengvintas bendrų pratybų, kitų projektų vykdymas. Minėta sutartis įsigalios po to, kai ji bus ratifikuota LR Seime.
Baltijos šalių ir amerikiečių derybininkai skubėjo pasirašyti karinio bendradarbiavimo sutartis iki 45-ojo JAV prezidento inauguracijos, nes pradėjus dirbti naujai Baltųjų rūmų administracijai šis klausimas, labai tikėtina, būtų nustumtas į politinės darbotvarkės apačią...
Tuo tarpu naujasis JAV prezidentas Donaldas TRAMPAS, duodamas interviu Vokietijos laikraščio „Bild“ ir britų dienraščio „Times of London“ žurnalistams, kritikavo Vokietijos kanclerę Angelą Merkel dėl jos vykdomos migracijos politikos, gyrė „Brexit“, Didžiosios Britanijos pasitraukimą iš ES, o taip pat pareiškė, jog NATO yra ATGYVENA, pasenusi organizacija, turinti rimtų problemų, kadangi šis karinis aljansas buvo sukurtas prieš daug, daug metų, gyvuojant TSRS, tuo metu, kai niekas nekalbėjo apie terorizmą. Pagaliau Trampas pridūrė: „Iš Amerikos laukiama, kad ji saugotų šalis, kurios nemoka tiek, kiek derėtų, o tai yra nesąžiningas elgesys su JAV“. Jis priminė, kad tik penkios šalys moka tiek, kiek turėtų.
Valdžią uzurpavusių LANDSGRYBIŲ paranojiška rusofobija grindžiamam Pabaltijo šalių militarizavimui nepritaria blaiviai mąstantys tautiečiai, nepasiduodantys sisteminei propagandai. JAV gyvenantis disidentas Valdas ANELAUSKAS išskirtiniame interviu „Laisvam laikraščiui“ teigia: „Lietuvos, Latvijos ir Estijos egzistavimo politiniame pasaulio žemėlapyje visa esmė iki šiol buvo – amerikiečių globalaus dominavimo mechanizmų aptarnavimas. Lietuva, tarsi pigi kekšė, kuriai reikia sutenerio, kad ją apgintų, tam „gynėjui“ atidavė visą save!.. O šitas „gynėjas“, kiek tiktai nori, tiek ir naudojasi Pabaltijo šalimis. Bet ar ilgai visa tai gali tęstis?!..“, – retoriškai klausia V. Anelauskas. Disidento nuomone, „pasirašyta karinio bendradarbiavimo sutartis galutinai „įteisina“ okupacinės kariuomenės Lietuvoje statusą ir netgi pastato JAV kariškius aukščiau Lietuvos įstatymų. Dabar bus panašiai kaip Okinavoje, kur amerikonai kareiviai jau daug metų prievartauja vietines japones ir nieko Japonijos teisėsauga jiems negali padaryti, kadangi amerikonams ten negalioja Japonijos įstatymai“.
Vos tik užsimeni, jog Lietuva, nepaisant Konstitucijos, tapo jankių „demokratijos eksporto“ bombomis, JAV pasaulinės hegemonijos marionete, tuoj pat sukyla prolandsberginė-grybauskinė klika, pseudopatriotai rusofobai, kliedintys apie „teroristinę“ valstybę Rusiją ir Lietuvą „puolančius rusus“. Akivaizdu, jog pragaištinga landsbergizmo politika, sėjanti nesantaiką bei konfrontaciją su Rytų kaimynais, kurstanti Trečiąjį pasaulinį karą, LT valdžiagyviams pasitarnauja dūmų uždanga stambaus masto politinės korupcijos nusikaltimams pridengti, tokioms aferoms, kaip „Mažeikių naftos“ atidavimą amerikiečių kompanijai „Williams“, LEO.LT aferą, banko „Snoras“ užgrobimą ir sužlugdymą, SGD terminalo „Independence“ nuomą ir kt. Milijardinę žalą mūsų valstybei padarę politikieriai šiandien bene garsiausiai šaukia – „RUSAI PUOLA“...
- Sausio 20 dieną Donaldas Trampas prisaikdintas 45-uoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu. Šia proga papasakokite bent trumpai, kokios Amerikoje tvyro nuotaikos dabar, po naujojo prezidento inauguracijos?
- Visi matėme, kaip amerikiečių visuomenės atmatos bandė šia išskirtine proga didžiules riaušes sukelti pačiame Vašingtone, Trampo inauguracijos metu! Prieš tai buvo kalbama, kad bus tokios riaušės, kokių per visą JAV istoriją dar nėra buvę. Norėta viską ten sutrikdyti, per iškilmes protestuotojai žadėjo suparalyžuoti JAV sostinės gyvenimą. Tačiau, ačiū Dievui, na ir žinoma, profesionaliai dirbusiai sostinės policijai, beveik nieko jiems padaryt nepavyko.
Kas vyko sausio 20 d., didžiausiais neramumais JAV istorijoje nepavadinčiau. Panašią nuomonę interviu „Fox News“ televizijai išsakė ir Patrikas Bjukinenas, buvęs prezidento Ričardo Niksono padėjėjas, vėliau kelis kartus kandidatavęs į JAV prezidento postą. Jis priminė, kas dėjosi Amerikoje 1968 metais, kai čia buvo vos ne pilietinio karo stovis. O dabar areštavo Vašingtone 230 riaušininkų, kurie išdaužė banko langus, kelis „makdonaldus“ nusiaubė, limuziną gatvėje sudegino, bet Vašingtonas tikrai nebuvo paralyžuotas. Kai kur vyko lokaliniai susidūrimai tarp policijos ir riaušininkų (tai visą dieną įkyriai rodė CNN ir kt. televizijos), bet tai nesutrukdė inauguracijos iškilmėms, kurios praėjo tiesiog puikiai. Trampo kalba - nepriekaištinga, gerai suprantama milijonams paprastų amerikiečių, o jo žmona Melanija tiesiog žavinga!..
Kaip žinia, riaušininkams buvo dalijama už dyką marihuana ir kiti narkotikai, apie tai net laikraščiai rašė. Vien jau to užteko, kad policija imtųsi griežčiausių prevencijos priemonių. Juk prieš kelis mėnesius turėjome pamoką Portlende, kai riaušininkai per vieną vakarą padarė miestui žalos už milijoną dolerių!..
Po praūžusių per Ameriką tarsi cunamis riaušių, įvykusių iškart po prezidento rinkimų, ir apskritai per kelis paskutinius metus, aš manau, atėjo laikas duoti triuškinantį atkirtį ir padėti tašką. Kaip sako amerikiečiai, enough is enough (gana yra gana). Naujojo JAV prezidento komanda nuo to turėtų pradėti, aiškiai parodant vidiniams teroristams, kad tolerancija jų atžvilgiu baigėsi. Manau, užtektų keletą įsisiautėjusių „black lives matter“ negrų be jokių ceremonijų sušaudyti nusikaltimo vietoje, kiti kaip mat išsilakstytų, lyg išsigandę zuikiai. Šiaip gi jie yra labai bailūs, todėl didelėmis gaujomis ir siautėja. O kai jaučiasi galintys daryti bet ką, nesusilaukdami už tai realios bausmės, tik nedidelę baudą už „smulkų chuliganizmą“, „narsuoliais“ patampa... Davus vandalams, riaušių kurstytojams „bleeding heart liberals“ – „kraujuojančiomis širdimis liberalams“ ryžtingą atkirtį, manau, kiti nurimtų, praeitų noras riaušes kelti.
Tik taip galima išspręsti amerikiečių visuomenę kamuojančias vidaus problemas. Tada gal pavyktų, kaip prezidentas D.Trampas žada, padaryti Ameriką vėl didžia. Kilniam tikslui pasiekti reikia radikalių priemonių ir sprendimų. Kaip mėgiamas dainininkas Boidas Raisas sako, reikia „brutalaus daržininko“ įvairiomis piktžolėmis užžėlusį daržą išravėti. 45-tasis JAV prezidentas galėtų atlikti istorinį darbą, ryžtingai išmėždamas šitas Augėjaus arklides!.. Svarbiausia nebijoti, kad už tai pavadins „fašistu“, nes politinės atmatos ir taip Trampą „fašistu“ vadina. Prieš prezidento inauguraciją laikraštyje „New York Times“ buvo patalpintas didžiulis skelbimas, raginantis kovoti prieš Trampo „fašistinį režimą“. Tarp pasirašiusiųjų – JAV Komunistų partijos (pasirodo, ir tokia yra) atstovas, juodaodis Karlas Diksas.
- Sekančią dieną po inauguracijos Vašingtone ir kituose JAV didmiesčiuose įvyko taikios protesto demonstracijos prieš Trampą, kuriose dalyvavo keli milijonai amerikiečių, apie pusė milijono susirinko Vašingtone. Liberalai „kraujuojančiomis širdimis“ nerimsta?..
- Protesto demonstracijos šeštadienį vyko ne tik didmiesčiuose. Net ir pas mus Judžine, provincijos mieste, girdėjau, buvo susirinkę apie 7 tūkstančiai protestuotojų. Pats ten nebuvau, negaliu pasakyti, ar tikrai tiek daug. O dėl „pusmilijoninės“ minios Vašingtone, susirinkusios į taip vadinamą „Moterų maršą“, šis skaičius gerokai išpūstas. Keletas mano bičiulių, gyvenančių JAV sostinėje, teigia, jog būta ne daugiau kelių šimtų tūkstančių. Kas irgi labai daug, turint omenyje, kokia ten publika buvo susirinkusi. Pagrindinai visokių atspalvių feministės, lesbietės. Tokia mano pažįstamų, savo akimis mačiusių didžiulę demonstraciją, nuomonė: Vašingtono demonstracija buvo kažkas neįtikėtino, tikra Sodoma ir Gomora. Man sunku įsivaizduoti, tokį kiekį feminisčių ir lesbiečių, susirinkusių vienoje vietoje. Reginys ne iš maloniųjų. Organizuota ši bakchanalija, be abejo, už milijardieriaus Sorošo pinigus. To senio drebanti letena dabar visur matosi!..
Be abejo, „moterų marše“ dalyvavo nemažai garsenybių. Viena jų – „seksualioji“ Madonna, prieš rinkimus žadėjusi nučiulpti kiekvienam vyrui, kuris balsuos už Hilari Klinton. Nuo scenos ji rėžė prakalbą, kur kas antras žodis riebūs keiksmai. Sakė, svajojanti nužudyt Trampą ir siūlė susprogdinti Baltuosius rūmus!.. Girdėjau, FTB ruošiasi dėl to pateikti Madonnai kaltinimus. Po tokio išsišokimo ABC televizija net išjungė transliacijos garsą, kol ji paliko sceną.
Bene didžiausia sodomijos propagandistų renginio „žvaigžde“ buvo JAV komunistų partijos ikona Andžela Devis. Pamenate, kažkada Tarybų Sąjungoje kelis metus trukusią isteriją dėl aršios komunistės-teroristės išlaisvinimo, kai Andžela Devis buvo tapusi pasaulinio komunistų simboliu – Brežnevo draugė, Lenino premijos laureatė!.. O dabar nusenusi Amerikos komunistų lyderė Andžela Devis (ji pati yra lesbietė) rėžė prakalbą iš „Moterų maršo“ tribūnos Vašingtone!.. Galėčiau tęsti ir tęsti, įspūdžių labai daug. Girdėjau, kažkas panašaus šeštadienį įvyko ir Vilniuje?
- Lietuvos sostinėje įvyko savotiška „Moterų maršo“ palaikymo akciją, kurią organizavo Konservatorių partijos lyderio Gabrieliaus Landsbergio žmonos Austėjos Landsbergienės privati „Karalienės Mortos mokykla“ ir jai priklausantys privatūs „Vaikystės sodas“ darželiai. Ji pati žygiavo kolonos priekyje!..
- Feminisčių paradui vadovauja Lietuvos „konservatorių“ lyderio žmona -- tikras anekdotas?! Tiesa pasakius, kai į ją pasižiūriu, jei „Anūkienė“ vaikų neturėtų, pagalvočiau, gal irgi kokia „transgenderė“.
- „Anūkienės“ organizuotos eitynės, anglišku pavadinimu „Sister March Vilnius“, oficialiai -- prieš smurtą šeimose, už moterų ir vaikų teises, nors akivaizdu, jog buvo solidarizuotasi su protestuotojais prieš Donaldą Trampą - „Moterų maršu“ Vašingtone...
- Ir ežiui aišku, kad vaikų ar moterų teisės tėra tik priedanga! Čia kaip įžymiajame romane „12 kėdžių“, Ostapas Benderis rinko pinigus „badaujantiems Pavolgio vaikams“. Kova prieš smurtą šeimose tik priedanga, o protestuojama prieš Trampą, dangstantis moterų teisėmis. Mačiau kelias nuotraukas iš Vilniaus „sesučių maršo“, plakatai anglų kalba ir dar vėliava vaivorykštinė!.. Dauguma plakatų buvo angliški, kad leftistinė-liberastinė Vakarų žiniasklaida galėtų parodyti, esą štai net ir Lietuvoje prieš Trampą moterys mobilizavosi!..
Nežinau, kaip iš Baltųjų rūmų žiūrint tai atrodo. Nespėjo Trampas atsisėsti JAV prezidento kėdėn, o Lietuvoje prisideda protestai prieš jį?.. Konservatorių lyderio žmona dalyvauja ultraradikalių kairiųjų fiestoje! O paskui landsgrybiai svaičioja, kad Amerika juos nuo „puolančių rusų“ gintų... Špygą taukuotą jums „dėdė Trampas“ atkiš ir pasakys – išgraužkit!..
- Neverta padugnėms ir riaušininkams skirti tiek daug dėmesio. Donaldas Trampas ne kartą išreiškė abejones dėl JAV žvalgybos agentūrų išvadų, esą Rusija kišosi į pernai vykusius Amerikos prezidento rinkimus, „absurdiškais“ vadino teigimus, neva Maskva bandė padėti jam laimėti. Vis tiktai per spaudos konferenciją Niujorke pripažino sutinkąs su JAV žvalgybos nuomone, jog į Demokratų partijos Nacionalinio komiteto kompiuterius įsilaužė Rusijos hakeriai. „Manau, tai buvo Rusija“, – sakė jis. Matyt, prezidentas Trampas pasidavė „neokonų“ spaudimui?
- Susipažinęs su minėta žvalgybos ataskaita, Trampas tą pačią dieną davė interviu „New York Times“ ir pavadino tai „politine raganų medžiokle“. Jis taipogi paskelbė atskirą pareiškimą, kuriame sakoma: „žvalgybininkų ataskaitoje nėra rimtų įrodymų, kad kibernetiniai įsilaužimai paveikė rinkimų rezultatus“.
- Tačiau D. Trampo pagrindinis padėjėjas Reincas Priebusas interviu televizijai „Fox News“ teigė, kad naujasis prezidentas prašys žvalgybos bendruomenės „pateikti rekomendacijas“. Pasak jo, D. Trampas „tikrai gali imtis veiksmų prieš Rusiją“, nors ne kartą tvirtino, kad sieks pagerinti ryšius su Maskva. Panašu, jog apgulties sąlygomis vyksta taktiniai manevrai?
- Nors D. Trampas viešuose pasisakymuose lyg ir sutinka, kad Rusija galimai siekė kažkaip įtakoti rinkimus, tai nieko nekeičia. Tuo pat metu naujasis prezidentas ragina gerinti santykius su Rusija, tvirtindamas, jog tik kvailiai to nenorėtų. Sekančią dieną po žvalgybos agentūrų ataskaitos paskelbimo jis pareiškė: „Turėti gerus santykius su Rusija yra geras, o ne blogas dalykas. Tik bukagalviai žmonės arba kvailiai gali manyti, kad tai yra blogai! – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė žinutę D. Trampas. – „Kai tapsiu prezidentu, Rusija mus gerbs labiau nei dabar, abi šalys kartu spręs daugybę rimtų pasaulio problemų!“. Tame pačiame „Twitter“ tinkle Trampas pašiepia visus, kurie mano, kad Rusijos kibernetinės atakos apskritai vyko: „Vienintelė priežastis, kodėl kalbame apie įsilaužimą į prastai apsaugotus Demokratų partijos Nacionalinio komiteto serverius, yra tai, kad demokratai smarkiai pralaimėjo ir jiems dėl to gėda“.
Dėl absurdiškos isterijos, kilusios Amerikoje bei Europoje, galima pagalvoti, Putinas visagalis supermenas, nulėmęs rinkimų baigtį. JAV žvalgybos pareigūnai neseniai pareiškė: „Rusija – absoliučią veiksmų laisvę turinti pasaulio politikos veikėja!..“. Kaip tai reikėtų suprasti? Ar Rusija yra tik pajuokos objektas, „atsilikusi“, „žlunganti valstybė“, „civilizuoto Vakarų pasaulio benzino kolonėlė“, o gal, vis tiktai, super valstybė, gebanti daryti didelę įtaką kitoms valstybėms? Jeigu nuolat sakoma, kad rusai – „vatnikai“, „visiški degradai“, kaip gi tada protinga ir pažangi Amerika nesugebėjo užkirsti kelio tokių „atsilikėlių“ kibernetinėms atakoms?!.
Propaganda ir kaltinimai bazuojasi ant tokių teiginių: „gali būti“, „tikriausiai“, „tikėtina“, „galimas daiktas“ ir t. t. Tada nereikia įrodymų. Čia lygiai kaip su „masinio naikinimo ginklais“ Irake, kai JAV žvalgyba paskelbė visam pasauliui – esą Irakas turi baisų cheminį ginklą, kurio iš tikrųjų nebuvo. Jie patys vėliau tai pripažino, tačiau Irako valstybę vis tiek sunaikino!.. Amerikos žvalgybininkų kuriami kibernetinių išpuolių scenarijai ir hipotezės apie Rusijos hakerių nusikalstamus veiksmus, kaip gerai pakomentavo galimai būsima Prancūzijos prezidentė Marine Le Pen, skamba lyg senos priekabios kalbos: „Kad ir kas atsitiktų, visada bus kalti rusai“. Marine Le Pen teigė esanti apstulbusi, kad Amerikos žvalgyba piktinasi nešvariais kibernetinio šnipinėjimo triukais, nors buvęs JAV žvalgybininkas Edvardas Snoudenas atskleidė, kad JAV nelegaliai sekė praktiškai visus Europos šalių lyderius.
Man kartais atrodo, aš gyvenu kreivųjų veidrodžių karalystėje. Kai išaiškėjo, kad JAV slapta klausėsi savo „partnerių ir draugų“ Vakaruose, šie kelias dienas apsimetė, kad pyksta, o toliau ir vėl viskas gerai... Užtat dabar, žiūrėkit, kaip vieningai visi piktinasi Rusijos „kibernetinėmis atakomis“. Tiesiog absurdas!..
Mes puikiai žinome, Amerika visada kišasi į rinkimus kitose valstybėse, pavyzdžiui, Ukrainoje ir netgi toje pačioje Rusijoje. O gal JAV nerėmė buvusio „Fermerio“, pensininko V. Adamkaus kandidatūros į Lietuvos Prezidentus?.. Ar tik ne amerikonai kompiuteristai yra kalti, kad per priešlaikinius Prezidento rinkimus 2004 metais, kai K. Prunskienė pradėjo lenkti V. Adamkų, staiga ėmė ir „užlūžo“ kompiuteriai?.. Net jeigu Rusija ir remia Trampą, ji valstybinių perversmų nedaro, kaip Amerika padarė Ukrainoje, daug kur kitur, tame tarpe ir Lietuvoje, nes už Prezidento Rolando PAKSO nuvertimo tikrai JAV CŽV ilgos ausys kyšo!..
- Svarbiau, kas nutekino elektroninius laiškus ar tai, kas juose parašyta? Juk iš Demokratų partijos kompiuterių pavogtus laiškus rašė ne rusai, o JAV politikai. Ar nesvarbu žinoti, kad JAV Demokratų partijoje vyko nešvarūs žaidimai H. Klinton naudai? Jeigu viskas būtų sąžininga, nežinia, ar H. Klinton būtų įveikusi Sandersą, o šis gal būtų paskui nugalėjęs Trampą? Iki ausų prisidirbę demokratai nori mesti šešėlį ant „puolančių rusų“?
- Aišku, būtent taip ir yra. Anot Marine Le Pen, buvo „atskleistos giliausios ponios Hilari Klinton mintys ir jos duoti įsipareigojimai“, visų pirma, finansų pasaulio galingiesiems. Taigi M. Le Pen, kaip ir Trampas, pasakė iš tiesų tą patį: sukelta kibernetinių įsilaužimų isterija tėra pasiteisinimas dėl nesėkmės. Hilari Klinton „buvo sistemos numylėtinė, žiniasklaidos numylėtinė, pasaulio politinės klasės numylėtinė, bankų numylėtinė“. Kaltinti rusus dėl to, kad žmonės prieš visa tai balsavo – „APGAILĖTINA“, – sakė M. Le Pen.
Net jeigu rusai ir būtų nutekinę slaptą informaciją, teisingai pastebėjote, ne patys rusai kompromituojančius laiškus parašė. Koks skirtumas, kokiu būdu gaunama informacija? Man nesvarbu, kas paviešino, nes esmė turinyje: ar paviešinta skandalinga informacija apie H. Klinton yra tiesa?.. Matyt, čia galioja dvigubi standartai. O gal negeri darbai, apie kuriuos paskelbia rusai, dėl to tampa gerais?.. Nutekinti laiškai kompromituoja H. Klinton ir Demokratų partiją, informacija nėra sufabrikuota, nors ir gauta neoficialiu būdu. Kita vertus, kiek yra nuslepiama nenutekintos informacijos?..
Šioje situacijoje demokratams liko vienintelis būdas kažkiek nusiplauti supuvusį moralinį veidą – hipertrofuotai sureikšminti rusų įtaką Trampui. Todėl bet koks mėšlas, Amerikoje išstumtas į viešumą, dabar traktuojamas – esą tai „Kremliaus propaganda“. Pastaruoju metu politinės nesėkmės „nurašomos“ ant Rusijos ir Putino. Niekam neįdomu, kokie ten laiškai buvo nutekinti, kokia informacija, parodanti tikrąjį „demokratijos vėliavnešių“ veidą. Svarbiausia, kad „puolantys rusai“ juos paviešino...
Ar rusai turėjo įtakos JAV prezidento rinkimams, jei hakeriai rado keletą kompromatų apie ponios Hilari „bizniukus“ ir juos paviešino? Nežinau, galbūt tai galėjo kažkiek įtakoti rinkimų rezultatams, bet ką čia galima prikišti? JAV piliečiai turėtų padėkoti rusams, kad sužinojo galimos prezidentės H. Klinton keletą gyvenimo „dėmelių“.
Pagaliau, net jeigu Rusija ar Putinas kažkiek ir padėjo D. Trampui laimėti prezidento rinkimus, tai sveikintinas dalykas!.. Aš, kaip ir dauguma amerikiečių, nuoširdžiai linkėjau D. Trampui laimėti rinkimus ir labai džiaugiuosi jo pergale!..
O jeigu Rusija tokia galinga, kad net „išrinko“ Amerikai prezidentą, tai ir lietuviai turėtų gerai pagalvoti, ko jiems laikytis arčiau. Akivaizdu, jog Lietuvai labiau apsimoka bendradarbiauti su galingąja Rytų kaimyne iš R raidės!..
- Pereikime dabar prie to, kas mums aktualiausia, Lietuvos ir JAV santykių, prie vasalo ir pono santykių – kaip jie toliau vystysis?.. Prieš kurį laiką portale RuBaltic, skirtame Pabaltijo šalių realijoms, pasirodė politologo Aleksandro Nosovičiaus poleminis straipsnis, kuriame jis teigė, kad prezidentas Trampas gali apskritai atsisakyti Pabaltijo, tarsi „numesti balastą“. Daroma prielaida, kad D. Trampo išrinkimas JAV prezidentu – didžiausia Pabaltijo katastrofa postsovietinėje istorijoje. Pagrindinė mintis: Pabaltijys, tarptautinėje plotmėje specializavęsis „Rusijos sulaikyme“, Trampo Amerikai gali tapti nebereikalingas?!..
- Aš skaičiau minėtą straipsnį – „Numesti balastą: prezidentas Trampas atsisakys Pabaltijo“ (Сбросить балласт: президент Трамп откажется от Прибалтики). Žinau, jaunasis politologas Aleksandras Nosovičius puikus žurnalistas, parašęs nemažai gerų straipsnių. Nseniai perskaičiau jo naująją knygą „Sunykimo istorija. Kodėl Pabaltijui nesigavo“ (rus. „История упадка. Почему у Прибалтики не получилось“), esu skaitęs ir ankstesniąją – „Europos užkampis. Kodėl miršta Pabaltijys“ (rus. „Задворки Европы. Почему умирает Прибалтика“). Sutinku su autoriumi visu šimtu procentų!..
Deja, per praėjusius kelis dešimtmečius Lietuva ir kitos dvi nykštukinės Pabaltijo valstybės kovą prieš tariamą „rusų grėsmę“ pavertė savo egzistavimo pasaulio politiniame žemėlapyje prasme. Pabaltijys, teisingai pastebi Aleksandras Nosovičius, atidavė Amerikai viską, ką turėjo, kad taptų jos „geopolitiniu paklotu“. Lietuvos, Latvijos ir Estijos egzistavimo politiniame pasaulio žemėlapyje visa esmė iki šiol buvo – amerikiečių globalaus dominavimo mechanizmų aptarnavimas. Lietuva, tarsi pigi kekšė, kuriai reikia sutenerio, kad ją apgintų, tam „gynėjui“ atidavė visą save!.. O šitas „gynėjas“, kiek tiktai nori, tiek ir naudojasi Pabaltijo šalimis. Bet ar ilgai gali visa tai tęstis?!..
- „Pabaltijys – už Ukrainos ir Gruzijos įstojimą į NATO, Pabaltijys – „Rytų partnerystės“ draiveris, placdarmas prieš „rusų grėsmę“, Pabaltijys pasirengęs būti NATO sudėtyje bet kokiomis sąlygomis, Pabaltijys siunčia savo kareivius į Afganistaną ir Iraką, džiūgauja dėl Kadafio nužudymo, Pabaltijys palaiko JAV kėslus bombarduoti Siriją, Pabaltijys priima amerikiečių pėstininkus ir slaptuosius CŽV kalėjimus, Pabaltijys ragina tiekti ginklus Ukrainai ir inicijuoja prieš Rusiją 5-ojo NATO Įstatų straipsnio „dėl kolektyvinio agresoriaus atrėmimo“ panaudojimą, Pabaltijys visada už sankcijų Rusijai įvedimą, pratęsimą, išplėtimą“ – vardija politologas A. Nosovičius, o paskui retoriškai klausia: nejau dabar viskas baigėsi?.. To paties norėčiau jūsų paklausti, nejau visa tai baigėsi, kai JAV prezidento rinkimus Trampo asmenyje laimėjo realizmo bei racionalaus izoliacionizmo užsienio politika?..
- Nežinau, tikėkimės, dabar daug kas iš esmės turėtų pasikeisti. Sprendžiant iš D. Trampo pasisakymų rinkiminės kampanijos metu, naujasis JAV prezidentas nemato didelės prasmės „Rusiją sulaikančioje“ Rytų Europos „buferinėje zonoje“. Kur kas didesnę vertybę jis yra linkęs matyti pačioje Rusijoje ir dalykiniame dialoge su jos lyderiu Vladimiru Putinu!..
Pažvelkime į viską realistiškai, praktiškai. Ką Lietuva gali pasiūlyti JAV? Beveik nieko. O ką gali Rusija? Kai ką tikrai gali, sakyčiau, netgi labai daug ką!.. Tad gal reikėtų pagaliau išsigydyti Lietuvai nuo absurdiško savęs susireikšminimo, nuo pasaulio bambos komplekso?!.. Galbūt pats laikas nusileisti pagaliau ant žemės ir nebekišt savo snapo ten, kur „rimti dėdės“ pasaulio reikalus tvarko? Nes, anksčiau ar vėliau, labai tikėtina, jeigu ne nuo rusų, tai nuo amerikonų per snapą gausit!..
Vietoj „sulaikymo“ ir „atgrasymo“ politikos geri santykiai su Rusija. Vietoj diplomatinio izoliavimo ir išstūmimo iš visur, kur tik įmanoma, – tiesioginis JAV ir Rusijos prezidentų dialogas. Vietoj sankcijų – bendra kova su islamo terorizmu. Tai pagrindinės 45-ojo JAV prezidento D. Trampo užsienio politikos gairės. Jeigu jos nepasikeis – būtų išties puiku!.. Tada Trečiojo pasaulinio karo, bent per artimiausius ketverius, o gal netgi 8 metus, tikrai nebus, tada ir Lietuva iš „buferinės“ zonos netaps fronto zona.
Trampas daugybę kartų ragino sukurti globalią koaliciją kovai prieš islamistinį terorizmą, pasisakė už tai, kad Amerika kartu su Rusija dalyvautų karinėje kampanijoje Sirijoje. „Jeigu Putinas nori eiti į Siriją ir išvyti iš ten „Islamo valstybę“, aš remiu tai 100 procentų. Nesuprantu, kaip kažkas gali elgtis kitaip“, – pareiškė D. Trampas viename pirmųjų priešrinkiminių pasisakymų 2015 metų lapkričio mėnesį.
- Dabar palyginkime, ką JAV prezidento rinkimų kampanijos metu kalbėjo apie Rusiją pralaimėjusi Demokratų partijos kandidatė Hilari Klinton ir jos komanda?
- Demokratų partijos štabo dėka, JAV prezidento rinkimų kampanijos metu Rusija pateko į amerikiečių politinio gyvenimo dėmesio centrą: Trampas – Putino kandidatas, Kremlius kišasi į Amerikos rinkimus, rusų hakeriai pralaužė demokratų kandidatės elektroninį paštą, rusų stebėtojai siekia diskredituoti prezidento rinkimus, rusų propagandistai nori įtakoti amerikiečių valios išreiškimą. Todėl reikia pratęsti senąsias ir įvesti naujas sankcijas Rusijai. Kijevui – tiekti ginklus, Maskvą – izoliuoti, Donaldas Trampas – Putino žmogus... Visa tai 2016 metais girdėjome tūkstančius kartų. Net ir dabar matėme, kokie įnirtingi buvo demokratų „pasispardymai“ prieš Donaldo Trampo inauguraciją!.. Rusofobinio MELO propaganda pasiekė haliucinogenines aukštumas, kur bepasisuksi, ten Putinas, Putinas, Putinas – dirbtinai eskaluojama psichozė!..
- O Donaldas Trampas demonstruoja palankų požiūrį į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, dažnai pabrėžia, kad reikia palaikyti konstruktyvų dialogą su Rusija ar bent jau pamėginti dėl visko susitarti?..
- Trampas netgi yra prisipažinęs, kad daugelį metų žavėjosi ne tik V. Putinu, bet ir tuo, kaip Rusija išbrido iš katastrofos, ištikusios ją XX amžiaus paskutiniame dešimtmetyje. Ne kartą teigė, kad rastų bendrą kalbą su Putinu ir apskritai yra linkęs ieškoti Kremliuje draugų, o ne priešų. Trampas žadėjo, jog atsidūręs Baltuosiuose rūmuose tuojau pat sieks pagerinti santykius su Rusija, o su prezidentu Putinu ilgainiui gal net taptų gerais draugais. „Galiu lažintis, aš puikiai sutarsiu su V. Putinu“, – prieš du metus „Fox News“ sakė D. Trampas, paskelbęs apie savo rinkiminės kampanijos pradžią. Jis jau tada pažadėjo, jei taps Amerikos prezidentu, jo santykiai su V. Putinu bus puikūs: „Manau, mes sutartume puikiai, labai puikiai, ir manau, tada nebebūtų tokių problemų, kokias mes turime šiandien“, – taip apie galimą draugystę su Rusijos prezidentu V. Putinu kalbėjo kandidatas į JAV prezidentus Trampas, pridurdamas: „Manau, aš sutarčiau su Putinu, ir aš sutarčiau su kitais, tada pasaulis būtų daug stabilesnis“. Ko gi daugiau iš D. Trampo benorėti?!.. Man asmeniškai būtų labai malonu stebėti, kaip rusofobai varvina seiles, Trampui drauge su Putinui geriant šampaną Kryme!..
- Savo ruožtu, Rusijos prezidentas V. Putinas ne kartą viešai simpatizavo D.Trampui, gyrė jį kaip talentingą lyderį...
- Prisimenu, baigiantis 2015-iesiems, per kasmetinę spaudos konferenciją kalbėdamas su žurnalistais, Rusijos prezidentas V. Putinas pareiškė, kad JAV respublikonų galimas kandidatas į prezidento postą Donaldas Trampas – „ryški ir talentinga asmenybė“. Trampas nedelsdamas atsakė: „visuomet yra didelė garbė sulaukti komplimento iš savo šalyje ir už jos ribų labai gerbiamo žmogaus“. Taip sakydamas Trampas prideda: „Aš su Putinu pasikalbėčiau, bandyčiau su juo rasti sąlyčio taškus“.
Bene svarbiausia, mano manymu, yra tai, kad Donaldas Trampas savo kritikams ne kartą yra pareiškęs, jog neatsiprašinės dėl to, kad palankiai atsiliepia apie Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kadangi turi savo tvirtą nuomonę ir nuosekliai jos laikosi!..
Trampas ne kartą retoriškai klausė: „Ar JAV reikalingos dar didesnės problemos su valstybe, kuri galėtų ir norėtų turėti gerus santykius su Amerika? Kodėl būtent mes turime būti tie, kurie veda pasaulį į naują pasaulinį karą su Rusija?!..“, – piktinosi jis.
Savo ruožtu Vladimiras Putinas ne kartą sakė, kad gali tik pritarti Trampo pasisakymams apie galimą dialogą: „Trampas sako, kad nori pereiti prie kitokių santykių: tvirtesnių, gilesnių santykių su Rusija. Argi mes galime to nesveikinti? Žinoma, mes tai sveikiname!..“.
- Kaip pastebi politologas A. Nosovičius, vadovaujantis tokia logika, amerikiečiai prabalsavo UŽ „Putino žmogų“, nes savo lyderiu išrinko D. Trampą, žadėjusį atkurti gerus santykius su Rusija. JAV piliečiai atstūmė H. Klinton, klykiančią apie „Rusijos sulaikymą“?..
- Akivaizdu, jog dauguma amerikiečių rinkėjų, balsuodami už Donaldą Trampą, tuo pačiu prabalsavo UŽ dialogą su Rusija, už gerus santykius su rusais. Amerikiečiai balsavo prieš tai, kad JAV pasaulyje visur kištųsi ir lietų amerikiečių kareivių kraują dėl globalizmo, liberalizmo ar kitokių „demokratinių vertybių“. Amerikiečiai balsavo PRIEŠ globalizaciją ir NATO, prieš „neįgalias tautas“ – vargingąsias JAV sąjungininkes Rytų Europoje, dėl kurių konfrontacijos su Rusija pati Amerika gali būti įtraukta į Trečiojo pasaulinio karo girnas!.. JAV aiškiai stiprėja izoliacionistinės tendencijos. Patikėkite manimi, noras atsitraukti nuo globalistinių reikalų pas mus didėja, tai aiškiai matau. Ypač paprastų žmonių tarpe, niekas iš tikrųjų nenori konfrontacijos su globalistų propagandos demonizuojama „teroristine valstybe“ Rusija!..
- Kaip žinote, savo priešrinkiminėje programoje Trampas pavadino NATO pasenusia organizacija, o tai reiškia?..
- Jog naujomis tarptautinėmis sąlygomis NATO aljansas yra nereikalingas ir neefektyvus!.. „Šiuo metu didžiausia grėsmė mums – „Islamo valstybė“. Argi ne taip?.. NATO nepritaikyta kovoti su terorizmu, organizacija buvo suformuota kaip priešprieša Tarybų Sąjungai, bet dabar Tarybų Sąjungos nėra“, – kalbėjo būsimas JAV prezidentas. „Aš skeptiškai žvelgiu į tarptautines sąjungas, kurios mus kausto ilgalaikiais įsipareigojimais“, – taip apie NATO pernai pavasarį pirminiuose rinkimuose kalbėjo tuometinis kandidatas į Respublikonų partijos kandidatus Donaldas Trampas. O dabar, Trampui tapus JAV prezidentu, Vašingtono politinė sistema, nori nenori, privalės kažkaip vykdyti Trampo priešrinkiminius pažadus, tame tarpe ir gerų santykių su Rusija atkūrimą. Už tai prabalsavo Amerikos liaudis!..
- Akivaizdu, jog Vašingtono nomenklatūrinis „elitas“ ieško būdų, kaip užkirsti kelią prezidento Donaldo Trampo „rusiškam pavasariui“. Pavyzdžiui, liūdnai pagarsėjęs rusofobas senatorius Džonas Makeinas, respublikonas iš Arizonos, Trampo planus Sirijoje bendradarbiauti su Putinu pavadino „nepriimtinais“. Kitas senatorius Lindsis Gremas, respublikonas iš Pietų Karolinos, giriasi turįs konkretų planą, kaip sutrukdyti „žalingai“ Trampo politikai Rusijos klausimu. „Mano požiūris nepasikeitė – ir visai nesvarbu, kad D. Trampas laimėjo rinkimus. Rusų veiksmai kelia pavojų visam pasauliui, jiems reikia užkirsti kelią“, – pareiškė L. Gremas. Kaip pakomentuotumėte užkietėjusių rusofobų pasisakymus?
- Būtent šie du senatoriai neseniai lankėsi Lietuvoje ir kitose postarybinėse „bananinėse respublikose“. Iš tikrųjų jie patys didžiausi respublikonų rinkiminės kampanijos nevykėliai, kuriuos Trampas pavertė pajuokos objektu.
Papasakosiu, kaip Trampas su Lindsiu Gremu pasielgė. Kai rinkiminės kampanijos įkarštyje pastarasis viešai ir labai įžūliai pradėjo varyti ant Trampo, vadindamas jį „asilu“, kitais įžeidžiančiais epitetais, visaip ėmė jam kenkti, Trampas nuvyko į Pietų Karolinos valstiją, kur L. Gremas buvo išrinktas į Senatą, sušaukė ten didžiulę minią ir viešai pavadino Gremą „IDIOTU“, papasakodamas, kaip šis per vienus rinkimus jam lindo į vieną vietą, norėdamas gauti finansinę paramą. Tokių santykių draugiškais nepavadinsi...
Aš nemanau, kad panašūs veikėjai gali turėti rimtos įtakos, realiai trukdyti prezidentui Trampui. Senatoriui Makeinui jau seniai laikas keliauti į vampyrų karalystę, nebent Lietuvoje ar Ukrainoje jis kažkam dar imponuoja. Rimtai vertinti tokius politikus gali tik neišmanėliai. Lietuvos propagandinėje žiniasklaidoje Makeinas vadinamas „įtakingu JAV senatoriumi“, nors dauguma amerikiečių (tiek kairėje, tiek ir dešinėje politinio spektro pusėse) į jį žiūri, kaip į užsismirdėjusį politinį lavoną!..
Džonas Makeinas – vienas didžiausių Donaldo Trampo priešų. Pamenat, pernai vasarą, rinkiminės kampanijos metu Trampas pasakė, kad karys, kuris patenka į nelaisvę, negali būti laikomas didvyriu, turėdamas galvoje Makeino praleistą laiką Vietnamo nelaisvėje. Deja, Trampas nepaminėjo svarbiausio, kaip Makeinas nelaisvėje elgėsi, kad buvo „stukačius“, bendradarbiavo su vietnamiečių žvalgyba ir netgi KGB, dalyvaudavo specialiose propagandinėse Vietnamo radijo laidose anglų kalba, skirtose Amerikos kareiviams, agituodavo juos pasiduoti...
Man labai knieti kiek plačiau pakalbėti apie Džono Makeino tikrąją biografiją, bet gal atidėkime tai ateičiai, bus puiki tema išsamiam pokalbiui.
- Atrodo, tapęs JAV prezidentu Donaldas Trampas keisti savo nuostatų neketina? Į svarbų nacionalinio saugumo patarėjo postą jis paskyrė atsargos generolą Maiklą FLINĄ, kuris užpernai per Maskvoje vykusią televizijos „Russia Today“ šventę, sėdėjo šalia prezidento V. Putino. Didžiausia grėsme pasauliui M. Flinas įvardina ne Rusiją, o islamistinį terorizmą, todėl norėtų drauge su Rusija kovoti prieš džihadistus...
— Be to, nepamirškime, naftininkas iš Teksaso, „Exxon Mobil“ korporacijos generalinis direktorius Reksas TILERSONAS paskirtas JAV valstybės sekretoriumi, nepaisant to, kad neturi darbo vyriausybėje patirties. Kaip rašė „Wall Street Journal“, R. Tilersonas gali radikaliai pakeisti Amerikos užsienio interesus. Tilersono draugai ir kolegos pastebi, kad mažai kas iš JAV piliečių artimiau nei jis yra bendravę su V. Putinu, su kuriuo pažįstamas nuo tų laikų, kai atstovavo „Exxon“ interesams Rusijoje. „Jis leido daugiau interaktyvaus laiko su V. Putinu nei, ko gero, bet kuris kitas amerikietis“, – sakė buvęs JAV gynybos sekretoriaus pavaduotojas, Vašingtono Strateginių ir tarptautinių tyrimų centro prezidentas Džonas Hemeris. Šio centro valdybos narys yra ir R. Tilersonas.
Kaip informavo žiniasklaida (tame tarpe ir Lietuvos), 2011 metais R. Tilersonas sudarė sutartį, pagal kurią „Exxon“ suteikiama prieiga prie Rusijos arktinių resursų ir leidžiama „Rosneft“ investuoti „Exxon“ koncesijoje visame pasaulyje. 2012 metais R. Tilersoną apdovanojo Rusijoje už tai Tautų draugystės ordinu!.. Šis sandoris galėjo transformuoti „Exxon“, o V. Putinas tada pavadino jį vienu svarbiausių tarp Rusijos ir JAV. Tačiau vėliau šį sandorį blokavo sankcijos, kurias Rusijai po dvejų metų įvedė Amerika. Kasmetiniame savo kompanijos posėdyje 2014 metais R. Tilersonas labai griežtai pasisakė PRIEŠ sankcijas: „Mes visada raginame žmones, kurie priima šiuos sprendimus, pagalvoti apie labai plačias su tuo susijusias rizikas ir apie tai, kam jie iš tikrųjų šiomis sankcijomis kenkia“, – sakė R. Tilersonas.
- Aklai pasitikėti Trampu būtų pernelyg naivu. Nėra aišku, kokią formą įgaus jo politika Rusijos atžvilgiu. Jūsų paminėtas Tilersonas, žinome, ką jis kalbėjo Senate apie Rusiją ir Krymą. Ką reiškia, kad Trampas paskyrė JAV Nacionalinės žvalgybos direktoriumi aršų rusofobą Deną KOUTSĄ, kuris kartu su Makeinu pateko į sąrašą žmonių, kuriems uždrausta atvykti į Rusiją?!.. Koutsas sakė, „didžiuojuosi patekęs į tą sąrašą“, o vėliau skatino B. Obamą griežtinti sankcijas Rusijai. Pats Makeinas apibūdina Koutsą kaip vieną mėgstamiausių žmonių...
- Sutinku, visokių netikėtumų Amerikos užsienio politikoje tikrai dar gali būti, todėl ir sakau: nereikia būti apsvaigusiems nuo euforijos, Trampui tapus JAV prezidentu!.. Pagrįstai Lietuvos LANDSGRYBIAI save ramina: Trampas – ne visa Amerika. Kad ir koks stiprus būtų Prezidentas, deja, jis nėra viską lemiantis. Tie, kurie mano, kad prezidentas Trampas galės daryti viską, ką panorės, paprasčiausiai nesupranta, joks Amerikos prezidentas niekada nebuvo visagalis, JAV nevaldo vienas žmogus. Jeigu Lietuvoje Rolandą Paksą iš prezidento posto „valstybininkai“ nuvertė, tai Amerikos prezidentą Džoną Kenedį netgi nušovė!...
Politikos „teatre“ matome visokių aktorių, tačiau rusofobai dažnai vaidina pagrindines roles. Rusofobų virvutes tampo „neokonai“, o šie niekur nedingo ir aš nemanau, kad greitu laiku dings. Vyksta rimtas geopolitinis žaidimas, kuriame nuo prezidento D. Trampo, deja, ne viskas priklauso!..
Nebūna taip, kad naujasis prezidentas kardinaliai pakeistų valstybės užsienio politikos kryptį, kuri formavosi dešimtmečiais. Trampas racionalus žmogus, todėl radikalių, drastiškų JAV politikos pokyčių neturėtų būti. Niekas jam neleis kardinaliai keisti JAV užsienio politikos kursą Rusijos atžvilgiu. Amerika visada buvo, yra ir, matyt, bus Rusijos geopolitinė varžovė. Tačiau nebūtinai draugiški, tiesiog normalūs Rusijos ir JAV santykiai galėtų užgarantuoti, išsaugoti taiką visame pasaulyje.
Donaldas Trampas suformavo pragmatikų komandą, kuri nėra nei pernelyg prorusiška, nei pernelyg antirusiška. Jis siekia optimalaus rezultato savo šaliai. Čia viskas labai paprasta: „America first“ – Trampo šūkis ir motto politinei ir praktinei veiklai!.. Nebeliko Obamos - Klinton komandose įsitvirtinusių kosmopolitų liberalų, kuriems Amerika tebuvo bazė permanentinei pasaulinei „liberaliosios demokratijos“ revoliucijai vykdyti (pasaulinė revoliucija – komunisto Trockio išradimas). Panašiai kažkada kosmopolitai komunistai Rusiją buvo pavertę placdarmu pasaulinei komunistinei revoliucijai. Rinkimai parodė, kad Amerika pagaliau kažkiek ATSITOKĖJO nuo „gerų norų padėti pasauliui“ savo sąskaita, todėl dabar, galimai, vykdys racionalesnę, mažiau ideologizuotą politiką.
O dėl Rekso Tilersono ir kitų Trampo administracijos būsimų ministrų kalbų, pasakytų tvirtinant juos Senate, manau, tai lyg rinkiminės agitacijos pareiškimai. Visi kandidatai į ministrus kalbėjo panašiai, kaip kalbėtų per rinkimus, siekdami patikti rinkėjams. Skirtumas tik toks, kad dabar jie nori patikti senatoriams, kad juos patvirtintų. Manau, tai kalbėjimas „kaip reikia“, siekiant praeiti pro Senato filtrą, nes jeigu jie kalbės kitaip, niekas jų netvirtins.
Kai R. Tilersonas pradės eiti JAV valstybės sekretoriaus pareigas, tuomet pamatysime ir išgirsime, koks jis yra iš tikrųjų. Nebūkime naivūs, negi dabar Senate jis gali atvirai sakyti: „Su Rusija mes draugausime“? Kažin, ar tokiems rusofobams, kaip senatorius Dž. Makeinas, tai patiktų!.. Trampo administracijos kandidatai Senate buvo apklausiami užkietėjusių rusofobų. Uždavinėjusieji klausimus yra suinteresuoti karo kurstymu ir ginklų prekyba!..
Aš ir nesitikėjau kitokių Rekso Tilersono atsakymų. Negi ims prieštarauti Senatui, kol jo nepatvirtino į atsakingą postą?!.. Kažkas anądien šmaikščiai pakomentavo: „Nejau rimtai galima buvo tikėtis, jog Reksas Tilersonas ateis į Senatą, apsivilkęs marškinėliais su Putino atvaizdu ir dainuodamas „Legendarnyj Sevastopol“?!..“. Kartoju, viską pamatysime, kai Donaldo Trampo komanda pradės savo darbą. Po Prezidento inauguracijos bus labai įdomu, kai visi pradės daryti tai, ką sutarė su Trampu.
Kita vertus, negalima ignoruoti fakto: Trampo aplinkoje yra aršių politikos „vanagų“, antirusiškumas jų kraujyje. Trampo komandoje yra keli vadinamieji „pasiutę šunys“. Pavyzdžiui, minėtas Denas Koutsas arba generolas Džeimsas Matisas, užimsiantis gynybos ministro postą, o taip pat Maiklas Pompėjas, vadovausiantis CŽV.
Štai ką kalba „pasiutusiu šunimi“ pravardžiuojamas generolas Dž. MATISAS: „Mano nuomone, problema ne tik Putinas, bet ir pati Rusija apskritai. Kalbama, kad vos tik Putinas pasitrauks, bus geriau. Manau, tai svajonės. Tad negalima leisti, kad žmonės vengtų niūrių faktų“. Jis netgi kritikavo išrinktąjį prezidentą Trampą, vadino „neišmanėliu“ – dėl pastarojo siūlymų draugauti su Rusija. Beje, kartą šis „pasiutęs šuo“ turėjo viešai atsiprašyti už savo žodžius, pasakęs, jog jam buvo smagu šaudyti žmones Afganistane!..
Be abejo, ateityje iškils daugybė klausimų. Amerikos politinis „elitas“ bei respublikonai laikosi priešingos pozicijos santykiuose su Rusija negu 45-asis JAV prezidentas Trampas. Bet šiuo atveju, aš manau, tai beveik nieko nekeičia. Juk dauguma britų politinio „elito“ atstovų labai nenorėjo, kad Didžioji Britanija išstotų iš Europos Sąjungos, bet gyventojai prabalsavo UŽ BREXIT, todėl dabar britų premjerės Terezos Mei, agitavusios už narystę ES, Vyriausybė turės užtikrinti Didžiosios Britanijos pasitraukimą iš ES. Taip referendume nutarė britai, o daugumos valiai politinis „elitas“ bent jau iš dalies turi paklusti!..
Manau, JAV respublikonų neokonservatoriams, propaguojantiems globalinį dominavimą – Amerikos geopolitinę viršenybę, geriausiu atveju, pavyks kažkiek pakoreguoti, sušvelninti „revoliucinę“ Donaldo Trampo užsienio politikos programą. Bet visiškai ją ignoruoti ir tęsti Rusijos „sulaikymą“, tiekiant ginklus, tarkim, kažkokiai išprotėjusiai, kiaurai supuvusiai Ukrainai, arba militarizuojant Rusijos pašonėje esantį Pabaltijį, tikiuosi, karo vanagai nepajėgs. Juk išrinkdami JAV prezidentu Trampą, Amerikos piliečiai nutarė visiškai kitaip. Donaldas Trampas – vilties prezidentas, Amerikai ir visam pasauliui sužibo nauja viltis.
Kodėl ir mums nepasvajojus, kaip teigia politologas Aleksandras Nosovičius minėtame straipsnyje, galbūt „buferinės zonos“ paslaugos ateityje Amerikai taps nereikalingos, todėl bus išvesta okupacinė NATO kariuomenė iš Pabaltijo ir Pabaltijys pagaliau vėl bus laisvas!..
- Dėkoju už pokalbį.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]