Europos Sąjungai ilgainiui nebeprireiks tarptautinių kreditorių - Europos Komisijos, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Europos centrinio banko (ECB) - pagalbos, tokią nuomonę išsakė buvęs ECB prezidentas Žanas Klodas Trišė (Jean Claude Trichet), ėjęs šias pareigas 2003-2011 metais.
Tokį įsitikinimą jis išsakė antradienį atsakydamas į europarlamentarų klausimus Strasbūre.
Naujasis antikrizinis mechanizmas ES bus sukurtas pagal problemų perspėjimo, o ne jų sprendimo kelių ieškojimo principą, teigia Ž. K. Trišė.
Ž. K. Trišė vadovo ECB sunkiausiu skolų krizės ES laikotarpiu.
Ž. K. Trišė pareiškė, kad „kreditorių trejetas“ gana sėkmingai įvykdė savo įsipareigojimus tokiomis sudėtingomis ekonominėmis ir politinėmis sąlygomis.
„Situacija priimant sprendimus (dėl paramos šalims suteikimo) buvo dramatiška“, - ne kartą pakartojo buvęs ECB vadovas. Pasak jo, ypač sudėtinga situacija buvo Ispanijoje ir Graikijoje, kurių ekonomikos sudaro 40 proc. bendro euro zonos šalių BVP.
Kartu Ž. K. Trišė pabrėžė, kad visus sprendimus kreditoriai priimdavo dalyvaujant Europos valstybių vadovams. Iš dalies dėl šios priežasties ECB vilkino sprendimą dėl Graikijos valstybės skolos restruktūrizavimo, sakė Ž. K. Trišė. Pasak jo, jam buvo būtina gauti garantijas iš visų Europos lyderių, kad jie neseks „Graikijos modelio“ pavyzdžiu, kas veikiau sukeltų masines spekuliacijas nei investicijų į ES srautus.
„Kreditorių trejeto" koncepcija laipsniškai išnyks“, - sakė buvęs ECB vadovas. „Griežtesnė valdymo sistema, paremta problemų perspėjimu, o ne jų sprendimo būdų ieškojimu, taptų sėkmės laidu, o „trejeto“ būtinybė išnyktų“, - sakė Ž. K. Trišė.
Eltos inf.