2024 m. birželio 14 d.

 

D. Volovskij: „Aš jiems pasakiau: neduosiu melagingų parodymų, aš noriu tiesos” (video)

34
Paskelbta: 2013-11-26 16:35 Autorius: ekspertai.eu

Jo parodymų labai bijo – kaip ir 2009-iais, nors tada bylą prieš Gatajevus kurpę VSD ir prokuratūra dar jautėsi visagaliai.

Tokia mintis pirmiausia šauna į galvą sužinojus apie plytą, ankstų lapkričio 20 d. rytą rastą Kaune ant automobilio, kuriuo iš Suomijos atvykęs Denisas Volovskis turėjo važiuoti liudyti į Klaipėdos apygardos teismo posėdį.

Bet galbūt tai ne grasinimas, o tik atsitiktinumas – tiesiog koks nors chuliganas ant kapoto padėjo plytos gabalą? Štai šitą:

Galbūt. Tačiau šitoje istorijoje pernelyg daug panašių sutapimų. Pavyzdžiui, kauniečiui Gintautui Bukauskui ir jo žmonai, kurie padėjo VSD pjudomai šeimai, buvo ne tik iškeltos baudžiamosios bylos (vėliau prokuratūra jas pralaimėjo), bet ir išdaužyti buto langai. Ir tai anaiptol ne vienintelis atvejis, kai žmonės, drįsę palaikyti Gatajevus, patyrė keistų nuotykių.

Pats D. Volovskis dėl nemalonių sutapimų prieš kelerius metus buvo priverstas palikti Lietuvą ir gavo politinį prieglobstį Suomijoje. Kaip ir jo įtėviai Chadižat ir Malikas. Tiems, kurie iki šiol netiki ar apsimeta netikį – nes tai pernelyg gėdinga – faktu, kad Suomija prieš pusantrų metų suteikė Gatajevams politinį prieglobstį, Denisas rodo tai liudijantį savo dokumentą:

„Lietuva buvo tapusi mano namais, bet VSD per vieną dieną sunaikino viską, ką turėjau”, – sako Gatajevų augintinis.

Ekspertai.eu skelbia filmuotą D. Volovskio liudijimą apie tai, kaip VSD prievartavo jį duoti parodymus prieš žmones, kurie žuvus tėvams jį priėmė į savo šeimą ir išaugino – kaip ir daugybę kitų Čečėnijos karo našlaičių.

Kokio brutalumo psichologinę prievartą prieš tuomet dvidešimtmetį Denisą panaudojo VSD pareigūnai, galima spręsti iš fakto, kad po visą dieną Kauno VSD būstinėje trukusios neteisėtos apklausos jam prireikė medikų pagalbos. Tarp tai patvirtinančių dokumentų – ir ši 2009 m. vasario 27 d. Kauno medicinos universiteto klinikos ligoninėje daryta nuotrauka:

Tai, apie ką pasakoja D. Volovskis, yra pakankamai baisu ir turėtų būti ištirta kaip galimai nusikalstamos veikos, o tuo nesuinteresuoti asmenys iš tiesų turi rimtą priežastį pageidauti, kad šis liudininkas nutiltų.

* * *

VSD nemalonę D. Volovskis užsitraukė 2009-iais. Už tai, kad atsisakė teisme liudyti prieš Chadižat ir Maliką Gatajevus – žmones, kurie jį priglaudė ir išaugino, kai per Čečėnijos karą žuvo abu tėvai.

„Gatajevų šeimoje aš gyvenu nuo 1999 metų, kai buvau dar visai mažas. Neturiu nei tėvo, nei  motinos, jie žuvo. Kai netekau tėvų, man buvo devyneri metai. Tada patekau į šitą šeimą, ir jie atsivežė mane į Lietuvą, kad mokyčiausi, gaučiau išsilavinimą, sukurčiau šeimą, ateitį. Visa tai man sugriovė VSD.

Ar tu myli savo įtėvius?

Taip, aš juos myliu. Nes jie mane auklėjo, jie padeda man gyvenime. Aš neturiu jiems jokių pretenzijų – ir taip pat jiems padėsiu, visada juos atsiminsiu.”

Nors Gatajavams iškeltoje byloje D. Volovskis buvo įrašytas kaip „nukentėjusysis”, tačiau nepakluso nurodymui liudyti prieš savo įtėvius. Kai paaiškėjo, kad jis neduos scenarijuje numatytų parodymų, VSD pareigūnai pabandė jį jei ne palaužti, tai bent jau nutildyti.

2009 m. vasario 25 d. rytą į butą, esantį V. Putvinskio g. 66-1, prisistatė du VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnai: Mantas Baikštys ir Jurijus Seniuta. Jie pareikalavo, kad D. Volovskis vyktų kartu su jais į VSD Kauno apygardos skyriaus būstinę, esančią Žemaičių pl. 62. Ten buvo atliekama neteisėta D. Volovskio apklausa.

Tokių veiksmų VSD ėmėsi prieš Kauno miesto apylinkės teismo posėdį, kuris buvo numatytas 2009 m. kovo 3 d.

Štai kaip tuos įvykius prisimena D. Volovskis:

„VSD mane sulaikė ryte, be jokių orderių, atvažiavę į namus. Mane pažadino sesuo Elina, pasakė, kad pas mane atvažiavo svečiai. Ten buvo Mantas ir dar vienas, kurį mačiau pirmą kartą...

– VSD darbuotojai?

– Taip, iš VSD grupės. Mantą aš gerai pažinojau, jis taip pat buvo. Ir jie mane neteisėtai išsivežė. Nuvežė į Šilainius, kur jie dirba, ir ten pralaikė, galima sakyti, iki vakaro. Iki 19 ar 20 val.

– O išsivežė kada?

– Ryte, dar 8 val. nebuvo, kai mane išsivežė iš namų.

– Ką jie pasakė, kai atėjo?

– Pasakė – reikia skubiai su tavim pasikalbėti, aptarti labai svarbų reikalą VSD. Aš neprieštaravau. Nespėjau net veido nusiprausti, tik apsirengti. Kai nuvažiavom pas juos, pradėjo sakyti, kad aš jiems trukdau, kad kur nors pasislėpčiau, išvažiuočiau į užsienį, nesimaišyčiau po kojomis... Bet aš atsakiau, kad niekam nesimaišau po kojomis, o tik darau tai, kas yra mano pareiga. Jie manęs klausia – ar tu duosi parodymus? Aš atsisakiau. Pasakiau, kad nenoriu sodinti jų į kalėjimą. Tada jie ėmė kalbėti, kad pasodins mane į kalėjimą arba surengs man deportaciją atgal į Rusiją.

– Jeigu nepasakysi...

– Jeigu neduosiu parodymų prieš Chadižat ir Maliką Gatajevus. Kai atsisakiau tai daryti, jie pasakė, kad deportuos. Tuo metu aš ne viską supratau lietuviškai, jie man atvedė neva vertėją, o vėliau paaiškėjo, kad ta vertėja dirbo prokuratūroje. Kai nuvažiavau ten pasiimti savo paso, pamačiau ją pirmame aukšte, kur informacija. Aš pasiklausiau, ką jie kalba, palinksėjau – atseit, taip, taip, išvažiuosiu. Bet pasislėpiau iki teismo, o kai teismas prasidėjo – posėdžiai vyko Kaune, pastate prie Laisvės alėjos – tą pačią dieną atėjau ir daviau parodymus.

– Kokius?

– Jie klausė, kas ir kaip vyko šeimoje, kiek metų aš toje šeimoje, kiek metų mes gyvename Lietuvoje, ar aš dirbu, ar mokausi, ar mane prievartavo duoti pinigus. Aš jiems pasakiau, kad nieko panašaus nebuvo – kaip visi vaikai turi padėti savo tėvams, taip ir jie paprašė, kad mes padėtume, nes tada iš tiesų buvo sunkus metas, pajamos mažos, o mokesčiai dideli. Kai pradėjau dirbti, aš jiems padėjau, savo noru. O jie užrašė atvirkščiai – kad mane prievartavo duoti pinigus...

– Užrašė tai, ko nesakei?

– Taip, užrašė tai, ko nesakiau. Jie sakė man, ką turiu sakyti, o jei ne – deportuos. Bet aš vaidinau, kad klausau jų, o pats dariau savo. Kai teismo posėdis baigėsi, Nomeda Oškutytė man pagrasino, kad „ant manęs pakabins lavoną”. Kad tave pasodinčiau – sakė – aš ant tavęs ir lavoną pakabinsiu...

– Kada ji tai pasakė?

– Kai baigėsi teismas ir mes išeidinėjome. Prie teismo pastato, praeidama pro mane, nežiūrėdama, pasakė: „Aš lavoną ant tavęs pakabinsiu”. Aš supratau, kad ji tai sako man, nes be manęs ir Zauro Gatajevo, daugiau niekas ten nestovėjo. Esu įsitikinęs, kad ji tai sakė ne Zaurui, o man.

– Zauras taip pat tai girdėjo?

– Taip, girdėjo. Dar Julė Gatajeva girdėjo. Tada aš tik pasijuokiau. Bet paskui paaiškėjo, kad jie ant manęs ne lavoną, o kažkokias nelegalias komunalines paslaugas pakabino. Ir man teko išvažiuoti į Suomiją. Mesti mokslą, viską palikti ir išvažiuoti į Suomiją. Pasiprašiau Suomijoje prieglobsčio ir jį gavau.”

Netrukus po to, kai D. Volovskis Kauno miesto apylinkės teisme paliudijo, kad VSD jį prievartavo duoti parodymus prieš įtėvius, jam pačiam buvo iškelta byla. Dėl to, kad neva bandė rinkti iš Kauno gyventojų mokestį už vandentieko valymo darbus, su kuriais neturėjo nieko bendra – mat kauniečiai savo pašto dėžutėse rado keistas sąskaitas su D. Volovskio pavarde...

Apie šią bylą operatyviai pranešė lrytas.lt, kurio intymūs santykiai su VSD žinomi nuo tada, kai po mirties buvo šmeižiamas pulkininkas Vytautas Pociūnas. Žinutėje apie sukčius, neva išradusius naują mulkinimo būdą, lrytas.lt žurnalistas Nerijus Povilaitis pabrėžė, kad tas D. Volovskis, kurio pavardė atspausdinta ant suklastotų sąskaitų – tai tas pats Gatajevų augintinis, teisme paliudijęs apie neteisėtus VSD metodus:

Nuo absurdiškos bylos, panašios į VSD kerštą, D. Volovskį apsaugojo Suomijos suteiktas politinis prieglobstis. Šiandien ta byla jau yra nutraukta.

Bet grįžkime prie neteisėto tardymo VSD.

Dėl psichologinio šoko, patirto per visą dieną trukusią apklausą, kurioje nedalyvavo jokie advokatai, D. Volovskis kreipėsi pagalbos į medikus. Kauno medicinos universiteto klinikose jam buvo diagnozuota reakcija į stiprų stresą, pastatyta lašelinė, pasiūlyta tęsti gydymą. Tai patvirtina išrašas iš medicinos dokumentų, kurį jis pateikė Klaipėdos apygardos teismui, liudydamas lapkričio 20 d. vykusiame teismo posėdyje.

D. Volovskis prisimena, kad toje neteisėtoje apklausoje dalyvavo ir Donatas Šumskis, tuo metu buvęs Kauno apygardos poskyrio viršininku, o po vadinamojo sekso skandalo, kai buvo paviešinti Gatajevų augintinių liudijimai apie intymų jo ryšį su savo įtėvius apkaltinusia Seda Esimbajeva, jis paliko darbą VSD.

D. Šumskis nebuvo įtrauktas į ikiteisminio tyrimo grupę – ją sudarė kiti 7 VSD pareigūnai – ir neseniai Klaipėdos apygardos teisme davęs priesaiką neigė artimai pažinojęs S. Esimbajevą ir dalyvavęs VSD veiksmuose prieš Gatajevus. Ekspertai.eu jau rašė, kad šie jo parodymai prieštarauja byloje esančiam dokumentui.

D. Volovskis taip pat liudija apie aktyvų D. Šumskio vaidmenį Gatajevų byloje.

„Patalpa (VSD būstinėje Kaune) buvo be langų, ir toks ilgas ilgas stalas, prie kurio sėdėjome ir kalbėjomės. Ten jie man pradėjo grasinti. Pats pirmasis pradėjo grasinti Donatas Šumskis.

– Jis ten buvo?

– Taip. Jis pats pradėjo grasinti. Kai mane įvedė į tą kambarį, iš pradžių buvo išjungta šviesa, jis man pradėjo kalbėti – duok parodymus, pats sau problemas daraisi, jeigu duosi melagingus parodymus. Aš pasakiau – atvirkščiai, aš neduosiu melagingų parodymų, aš noriu tiesos. Ir jis man pradėjo grasinti.”

D. Volovskis ekspertai.eu patvirtino pats buvęs artimų VSD pareigūno D. Šumskio santykių su S. Esimbajeva liudininku.

„Jis (D. Šumskis) veždavo į apklausas, pats atvažiuodavo ir nuveždavo, ir su švyturėliais mane lydėdavo iki tos vietos, Šilainių, kur jie dirba.

– Bet dabar jis teisme sakė, kad jis visai nedalyvavo tame...

– Dalyvavo, pats asmeniškai. Bekmuratas Mustijevas gali patvirtinti, jis su manimi buvo, kai jie atvažiuodavo, nuveždavo, parveždavo, viską patys darė. Ir jis turi romaną su Seda Esimbajeva. Žinau, kad tarp jų buvo romanas. Aš pats mačiau, eidamas į teismą – jie bučiavosi mašinoje. Turbūt atsisveikindami linkėjo vienas kitam sėkmės...

– Pats tai matei?

– Taip, savo akimis. Trise matėme, kaip jie bučiavosi atsisveikindami – dar Ali Latajevas ir Magomed Salakh Gabajevas. Tą dieną kaip tik ėjome į teismą.

– Ką dar žinai apie D. Šumskį?

– Žinau, kad Šumskis išlaikė Sedą Esimbajevą, nuomojo jai butą Šilainiuose, šalia tos vietos, kur jie dirbo.

– Prie VSD?

– Taip. Ir turbūt ji beveik visą laiką su Donatu buvo. Nes kai su manimi susitikdavo, ji visada atvažiuodavo su Donatu, jis arba Mantas atveždavo į Putvinskio gatvę arba Karmėlavą. Po to vieną kartą ji atėjo girta, sakė, kad gailisi, kad taip išskyrė šeimą. Verkė girta, atsiprašinėjo mūsų... Bet aš nepriėmiau to rimtai, žinojau, kad tai nuo girtumo. Ji po to išėjo ir tiek.”

D. Volovskis prisimena, kad S. Esimbajeva iš anksto, likus pusmečiui iki Ch. ir M. Gatajevų suėmimo, jau žinojo apie jų laukiančius nemalonumus, o būdama girta pasipasakojo, kad diktofoną slaptam įtėvių įrašinėjimui jai davė D. Šumskis.

„Kai Gatajevai, Malikas ir Chadižat, išvažiavo į Švediją – ten jie turėjo tapti kažkokios organizacijos vienais iš vadovų – tą dieną Seda Esimbajeva man pasakė, kad jų laukia labai didelės problemos, kai grįš į Lietuvą. Bet aš rimtai nesureagavau, man net mintis neatėjo į galvą, kad vyks tokie dalykai, kad bus Donatas Šumskis, Seda...

– Kada ji tai pasakė?

– Balandžio pradžioje.

– 2008 metais?

– Taip, 2008-iais.

– Ji tai pasakė dar prieš suėmimą?

– Prieš suėmimą. Jie grįžo iš Švedijos į Lietuvą, po to dar buvo išvežę vaikus atostogauti į Baltarusiją. O kai vaikus parvežė, (spalį) juos suėmė. Tada aš jau supratau, kokia jų laukia „problema”. Bet iš pradžių netikėjau, kad juos suėmė, galvojau, apgaudinėja mane, skambina, sako – Maliką ir Chadižat suėmė. O paskui paaiškėjo, kad tikrai...

– O Seda visa tai žinojo iš anksto?

– Taip, ji viską žinojo jau prieš pusę metų. Po suėmimo, kai ji pasakė, kad padarė (barnio su įtėviais) įrašą ir atidavė VSD, aš jos paklausiau – iš kur tu gavai diktofoną? Aš juk žinau, kad ji neturi diktofono, jie tada labai brangūs buvo. Ir ji man pasakė, kad davė Donatas Šumskis. Tą dieną ji buvo prisigėrusi, sakė, kad gailisi išardžiusi šeimą – ir viską pasisakė, iš kur, kas... Girta besisklaidydama, man dar va čia prie akies cigarete nudegino...”

Susiję:

Abejingumas ir (ar) priklausomybė nuo VSD

Dar keli štrichai buvusio VSD pareigūno portretui

Buvęs VSD pareigūnas D. Šumskis melavo teismui

Susipažinkite: VSD sekso skandalo herojus D. Šumskis

Ekspertų išvados Gatajevų byloje griauna VSD versiją

Skausmo kronika: neteisingumas valstybės vardu (video)

„Gatajevai prašo atlyginti žalą, patirtą dėl neteisėtų prokuratūros ir teismo veiksmų“

„Liudijimai: VSD, seksas ir M. Gatajevo klausimai“

„Buvęs VSD pareigūnas neigia naudojęs seksą kaip operatyvinę priemonę“

„Gatajevai prašo VSD pateikti teismui pareigūno Donato Šumskio DNR tyrimą“

„Pareigūnai civiliniais rūbais kelia siaubą Lietuvoje likusiam Gatajevų augintiniui“

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
34. 34-am
(2013-12-17 00:12:46)
(78.57.208.170) Parašė:

visiems doriems išeiti į gatves ir pasakyti garsiai pavardes, kurias jums į ausį pašnibždėjo tie kurie mus šitaip žlugdo33. tikrai
(2013-12-03 13:37:45)
(87.247.107.203) Parašė:

yra tik vienas budas issivaduoti is ubagystes ir beteisiskumo tai visiems doriems iseiti y gatves ir pasakyti garsiai kas tie kurie mus sitaip zlugdo. ir musu gyvenimus zlugdo. ukrainieciai mums pavyzdys o lietuviai bailiai.32. juras
(2013-12-03 13:35:02)
(87.247.107.203) Parašė:

tai tikri issigimeliai. o ka veikia grybauskaites generalinis? kodel bylos nera? kiek dar tie sadistai is vsd. siautes? juk tai lietuvos priesai. kur seimas ziuri?31. Manau kai Paulauska isrinks prez ne vienas Kauno saugumietis ir prokuroras eis i kalejima
(2013-11-28 13:52:41)
(198.50.236.216) Parašė:

viska ka sis vyrukas pasake daroma kiekviena diena Kauno vsd ir kai kuriu Kauno prokuroru.Itarimu klastojimas klastojant dokumentus kaip pvz su komunaline spargalke-bet kuri zmogu taip galima persekioti.Jie turi savo slaptus etatinius liudytojus kuriems pakisa ju parasytus skundus arba pranesimus ant kuriu tie taip vadinami liuditojai pasiraso ir taip jie gauna pagrinda uzvesti bylas.Kadangi jiems dege byla tai ta vyruka jie atvirai santazavo.Siaip paprastai uzveda slapta ikiteismini tyrima ir renka asmeninius duomenis.iesko bet ko kad galetu suimti.Ka pasake ozkutyte taip pat daug ka pasako kad ji saugumo prokurore tai jie daro gana daznai noredami sutepti zmogu,paskleisti itarimus.Taip pat daznai jie iraso zmoniu su kuriais nori susidoroti telefonu numerius prie telefonu sarasu kurie susyje su narkotiku prekyba ar kontrobanda.o paskui pats velnias nesupras kaip to zmogaus numeris tenai atsirado.Ta nuolat daro Kauno saugumieciai dirbantis organizuotoje gaujoje su kriminalistais.Ka dare Sumskis tai nera atsitiktiniu ivykiu eile tai ju darbo specifika.Taip jie dirba uz istatymu ribu kasdien.30. V
(2013-11-27 19:05:44)
(79.132.179.205) Parašė:

Informacinis karas prieš Lietuvą tęsiasi.. Jau atsibodo tokios nesamonės ..29. va taip
(2013-11-27 18:03:04)
(78.61.121.33) Parašė:

Ąžuolai vėtroms nesilenkia.28. konferencija
(2013-11-27 14:26:58)
(213.164.112.144) Parašė:

Alke jau atsirado Z. Vaišvilos vakarykštės konferencijos video įrašas. Ypač kviečiu žiūrėti maždaug nuo 30 min. - nepaprastos svarbos klausimai- atsakymai (bent 2 pirmieji, kuriuos ką tik išklausiau). Kviečiu žiūrėti.27. Raigerdui
(2013-11-27 10:46:05)
(88.119.21.95) Parašė:

ir kitiems. Pažiūrėkit: youtube.com/watch?v=FsNH0lLc1hI ir suprasit kodėl seimas nieko nedaroParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 Naujausi