Šveicarijos referendumo rezultatai, kuriais remiantis pritarta imigracijos apribojimui šalyje, kelia grėsmę Konfederacijos ir Europos Sąjungos ekonominiams santykiams, tačiau iš dalies gali būti naudingi Vokietijai. Tokią nuomonę antradienį pareiškė Niurnbergo darbo rinkos ir tyrimų instituto profesorius, migrantų srautų ekspertas Herbertas Bruckeris.
Vokietijos vyriausybė anksčiau skelbė, kad Šveicarijos tautos valios pareiškimas „sukelia didelių problemų“, tačiau detaliai to nekomentavo. H. Bruckeris šiai nuomonei absoliučiai pritarė. Pasak jo, „čia reikėtų remtis laisvėmis, kurios yra Europos ekonominės integracijos pamatas“.
„Viena iš tokių laisvių yra darbo jėgos judėjimo laisvė konkrečioje bendroje ekonominėje erdvėje. Dabar, kai Šveicarijos piliečiai faktiškai balsavo už tokios laisvės atšaukimą, kyla abejonių, ar Konfederacija bus pajėgi vykdyti dvišalius susitarimus, kuriais remiantis ji yra vidinės Europos rinkos dalis. Tai savo ruožtu kelia pavojų Šveicarijos prekybos ekonominiams santykiams su ES šalimis narėmis“, – nurodė ekspertas.
H. Bruckerio nuomone, imigracijos kvotų įvedimas Šveicarijoje gali būti iš dalies naudingas Vokietijai. Pavyzdžiui, pastaraisiais metais iš Vokietijos dirbti į vokiškai kalbančius Šveicarijos kantonus vis dažniau išvykdavo kvalifikuoti mokytojai. Dabar situacija gali kardinaliai pasikeisti, ir tai neabejotinai gali turėti teigiamos įtakos Vokietijos darbo rinkai, kuri kenčia nuo darbo jėgos trūkumo. „Tokie įvykiai padarys žalos Šveicarijai, bet tikrai ne Vokietijai“, – tvirtina ekspertas.
Profesorius nurodė, kad nei būtinybės, nei teisinio pagrindo surengti analogišką referendumą Vokietijoje nėra. „Čia galioja darbo jėgos judėjimo laisvė, ir jos atšaukti negalės nei Vokietijos įstatymai, nei bet koks valios pareiškimas“, – teigė K. Bruckeris.
Remiantis galutiniais referendumo rezultatais, už imigracijos kvotų įvedimą pasisakė 50,3 proc. rinkėjų. Šveicarijos referendumo rezultatus jau griežtai sukritikavo Europos Parlamentas ir Europos Komisija.
Eltos inf.