Pirmadienį Vašingtone susitiko JAV prekybos departamento pareigūnas Michaelas Fromanas ir Europos Sąjungos prekybos komisaras Karelas De Guchtas. Pareigūnai ruošiasi kitą mėnesį vyksiančiam ketvirtajam derybų dėl laisvosios prekybos zonos etapui, praneša „EUbusiness“.
Abi šalys derasi dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) jau nuo praėjusių metų – šiuo susitarimu siekiama išplėsti prekybinius ryšius, paskatinti investicijas ir nuolatinį bendradarbiavimą tarp dviejų didžiųjų pasaulio ekonomikų.
M. Fromanas ir K. De Guchtas kalbėjosi su žiniasklaida Vašingtone likus vos dviem dienoms prieš trečiadienį vyksiančius uždarus ES ir JAV prekybos atstovų pasitarimus. Pats ketvirtasis derybų etapas vyks Briuselyje kovo 10 d.
„Pradėdami šias derybas žinojome, kad projektas mums suteiks didelių galimybių, tiesa, dėl jo kils ir iššūkių, – kalbėjo M. Fromanas. – Manau, kad būsiu sąžiningas, sakydamas, jog po trijų derybų etapų aiškiai matau sutarties pliusus ir minusus. Diskutuosime, kaip suteikti geriausias galimybes mūsų apdirbamajai pramonei, žemdirbiams ir gyvulininkystės sektoriaus atstovams bei paslaugų tiekėjams, taip pat svarstysime, kaip gauti platesnę prieigą prie abiejų pusių rinkų.“
Jis pabrėžė, kad būtina pasiekti „sveikatos, saugumo ir aplinkosaugos lygį, kuris specialistams ir reguliuojančių institucijų atrodo tinkamas".
K. De Guchtas pareiškė, kad per derybas abi pusės jau pasiekė labai daug. „Derybos tarp draugiškus santykius palaikančių šalių taip pat ne visada būna lengvos, todėl nors ir suprantame, kad mūsų dar laukia nemažai iššūkių, juos įveikti turime drauge“, – tvirtino jis.
ES tikisi, kad pasirašius laisvosios prekybos sutartį regiono eksportas pašoks 28 procentais. Tiesa, derybų metu kilo įvairių problemų, o ypač nesutariama dėl žemės ūkio ir genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), kurių auginimas regione labai griežtai reglamentuojamas.
Eltos inf.