Tikėtina, kad pasaulinio atšilimo poveikis bus „drastiškas, paplitęs ir negrįžtamas“, įspėjama Jungtinių Tautų (JT) ataskaitoje, kuria remiasi BBC.
Japonijoje susitikusių mokslininkų ir šalių pareigūnų teigimu, šis JT dokumentas yra išsamiausias kada padarytas klimato atšilimo įtakos pasauliui įvertinimas. Dėl ataskaitos galutinai buvo susitarta praėjus savaitei intensyvių diskusijų Jokohamoje.
JT Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija (IPCC) pateikė nenuginčijamų įrodymų dėl šio poveikio masto.
Didžiausia žala prognozuojama gamtos sistemoms, tačiau taip pat baiminamasi dėl didėjančio poveikio žmonijai. Remiantis ataskaita, kylanti temperatūra grėsmę kelia žmonių sveikatai, aplinkai, maistui ir saugumui. Kalbama apie svarbius trumpalaikius padarinius gamtos sistemoms ateinančius 20–30 metų. Be kita ko, įvardijamos penkios nerimą keliančios priežastys, tarp kurių – grėsmė tokioms sistemoms kaip jūros ledas Arkties vandenyne ir koraliniai rifai oro temperatūrai pakilus 2 laipsniais Celsijaus. Taip pat įvardijamas poveikis jūroms ir gėlo vandens sistemoms, gyvūnams, augalams ir kitoms rūšims sausumoje, taip pat žmonėms.
Tai jau antras iš daugelio IPCC pranešimų šiais metais, kuriame pristatomos pasaulinio atšilimo priežastys, padariniai ir galimi sprendimai šiai problemai spręsti.
Naujausioje ataskaitoje akcentuojamas faktas, kad mokslinių įrodymų, pagrindžiančių atšilimo poveikį, padaugėjo beveik dvigubai nuo paskutinės ataskaitos 2007 metais. Teigiama, kad visuose žemynuose ir vandenynuose dėl klimato kaitos pastaraisiais dešimtmečiais pastebimas poveikis gamtos ir žmonijos sistemoms. „Didėjančio atšilimo poveikis, tikėtina, bus drastiškas, paplitęs ir negrįžtamas“, – rašoma ataskaitoje.
„Niekas šioje planetoje neliks nepaliestas klimato kaitos“, – žurnalistams Jokohamoje per spaudos konferenciją sakė IPCC pirmininkas Radžendra Pačauris.
Pasaulio meteorologijos organizacijos generalinis sekretorius Michelis Jarraud pabrėžė, kad anksčiau žmonės galėjo kenkti Žemės klimatui dėl „neišmanymo". „Dabar neišmanymas nebėra tinkamas pasiteisinimas“, – sakė M. Jarraud.
Pasak M. Jarraud, ataskaita paremta peržiūrėjus daugiau nei 12 tūkst. mokslinių tyrimų. Jo teigimu, „tai yra patikimiausias įrodymas bet kokioje mokslo disciplinoje“.
Eltos inf.