2025 m. sausio 17 d.

 

JT: Sirijoje buvo surengtos mažiausiai penkios cheminio ginklo atakos

Paskelbta: 2013-12-13 08:27 Autorius: Naujienų redaktorius
JT cheminio ginklo ekspertas. EPA-Eltos nuotr.
JT cheminio ginklo ekspertas. EPA-Eltos nuotr.

Sirijos pilietiniame kare ne kartą buvo panaudotos nuodingosios dujos, rodo Jungtinių Tautų (JT) tyrimo ataskaita. Cheminio ginklo inspektoriai kalba apie mažiausiai penkias tokias atakas, tačiau kaltųjų neįvardija.

Ekspertai iš viso septyniose vietose ieškojo požymių apie mirtinų dujų panaudojimą. Penkiose šių vietų rasta „patikimų įrodymų, leidžiančių teigti, kad greičiausiai buvo panaudotas cheminis ginklas“. Tai teigiama švedų profesoriaus Ake Sellstroeme ekspertų ataskaitoje, kuri ketvirtadienį buvo pateikta JT generaliniam sekretoriui Ban Ki-moonui. Tarp vietų, kur buvo panaudotos nuodingosios dujos, yra ir Guta – Damasko priemiestis, kur rugpjūčio 21-ąją žuvo apie 1 400 žmonių. Tačiau kam tenka atsakomybė dėl atakų, per kurias žuvo ir civilių, taip pat vaikų, 82 puslapių dokumente nenurodoma.

Yra aiškių įrodymų, kad Gutoje netoli Damasko buvo paleistas zarinas, sakoma ataskaitoje. Per šią didelę ataką žuvo ir vaikų.

Civilių tarp aukų buvo ir per du ankstesnius incidentus – kovą Khan Al Asale ir balandį Sarakebe. Dar dvi atakos rugpjūtį, kurios, kaip ir Sarakebe, įvardijamos kaip „mažesnės“, esą buvo nukreiptos prieš kovotojus.

Šiose keturiose vietose cheminio ginklo panaudojimas tikėtinas, nors ir nebuvo vienareikšmiškai įrodytas, pabrėžiama ataskaitoje. Tam gauta per mažai nepriklausomų duomenų.

Ekspertai, darydami išvadas, rėmėsi žemės mėginiais, pacientų tyrimų rezultatais, pokalbiais su liudininkais ir ginklų vertinimu. Dviejose iš septynių tirtų vietų nuodingųjų dujų pėdsakų nerasta.

Sirijos režimas ir sukilėliai kaltina vieni kitus naudojus dujas. Vyriausybė Damaske pavasarį pati pasikvietė JT ekspertus, tačiau penkis mėnesius jų neįsileido. Tik vasaros pabaigoje A. Sellstroeme komandai buvo leista įvažiuoti į šalį, tačiau kai kuriuos tyrimus atlikti jau buvo per vėlu.

„Cheminio ginklo naudojimas yra rimtas nusižengimas tarptautinei teisei ir nepagarba žmonijai“, – sakė JT vadovas Ban Ki-moonas. Tarptautinė bendrija, anot jo, turi tęsti pastangas, kad šie „žiaurūs“ ginklai būtų sunaikinti – ir ne tik Sirijoje.

Ban Ki-moonas penktadienį informuos Generalinę Asamblėją apie tyrimo rezultatus. JT Saugumo Taryba pirmadienį tarsis dėl galimų padarinių.

Misija, tyrusi cheminio ginklo panaudojimą Sirijoje, turėjo Saugumo Tarybos mandatą. Jis nenumatė ieškoti kaltųjų dėl mirtinų dujų panaudojimo. 

Eltos inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras