2024 m. gegužės 25 d.

 

Kas padarė V. Putiną konservatoriumi

15
Paskelbta: 2013-12-14 07:13 Autorius: Tomas Viluckas | ekspertai.eu
V. Putinas. Nuotr. wikipedia.org
V. Putinas. Nuotr. wikipedia.org

Konstitucijos dienos proga Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kreipėsi į Rusijos Federalinį Susirinkimą su tradicine kasmetine kalba. Ji buvo jubiliejinė dvejopai: tai 20-oji Rusijos prezidento kalba naujausioje Rusijos istorijoje ir 10-oji V. Putino kalba.

Rusijos Federalinį Susirinkimą sudaro – ne tik Federacijos Tarybos ir Valstybės Dūmos deputatai, vyriausybės nariai, Konstitucinio, Aukščiausiojo ir Arbitražo teismų vadovai, bet ir tradicinių religinių konfesijų vadovai, visuomenės veikėjai.

Be abejo, sunki ekonominė Rusijos situacija tapo šios kalbos pagrindiniu akcentu. Visgi analitikai sutaria, kad kažkokios veiksmingos programos kaip išbristi iš prastos ekonominės padėties V. Putinas nepateikė. Ko gero, vieninteliu ryžtingesniu žingsniu vertėtų laikyti V. Putino pareiškimą, kad valstybės mokesčių politika neberems užsienyje registruotų ofšorinių įmonių. Tuo būdu siekiama, kad rusiškas kapitalas (šimtai milijardų dolerių) grįžtų į savo šalį.

Todėl natūralu, kad V. Putino kalbos ašimi tapo vertybiniai dalykai, Rusijos vaidmuo tarptautinėje arenoje. Čia gana netikėtai šiemet Rusija įgijo iniciatyvą. Būtent aktyvi V. Putino užsienio politika, kol JAV sau įprastu stiliumi žvangino ginklais, padėjo taikiai išspręsti Sirijos krizę.

Negana to, V.Putinas savo kalboje pasireiškė kaip konservatorius ir tradicinių vertybių gynėjas. „Žinome, kad pasaulyje daugėja žmonių, palaikančių mūsų poziciją dėl tradicinių vertybių, kurios tūkstantmečiais buvo dvasinis, moralinis kiekvienos tautos civilizacijos pamatas, apsaugos“, (…) „Šiandien daugelyje šalių persvarstomos moralės ir dorovės normos, nyksta nacionalinės tradicijos, skirtumai tarp valstybių ir kultūrų. Iš visuomenės dabar reikalaujama ne tik sveikai pripažinti kiekvieno teises į sąžinės, politinių įsitikinimų ir asmeninio gyvenimo laisvę, bet ir būtinai pripažinti gėrio ir blogio – savo prasme priešingų sąvokų - lygiavertiškumą“, - teigė V.Putinas.

Jis nedviprasmiškai įsipareigojo ginti tradicines šeimos vertybes, kurios, pasak jo, yra Rusijos didybės pamatas ir apsauga nuo „vadinamosios tolerancijos, belytės ir bevaisės“. Rusijos prezidentas aštriai sukritikavo „moralės normų persvarstymo“ kitose šalyse, pareiškęs, kad „Toks tradicinių vertybių ardymas iš viršaus nulemia negatyvias pasekmes visuomenei ir savo esme yra nedemokratinis, nes yra vykdomas prieš liaudies daugumos valią“.

Tokios retorikos V.Putinui galėtų pavydėti ne vienas konservatorius. Jei šių minčių autorius būtų nežinomas, po jomis pasirašytų ne vienas nuo liberalizmo diktato pavargęs Lietuvos ir Europos Sąjungos pilietis.

Susidaro įspūdis, kad kol vakarai inertiškai kritikavo Rusijos poziciją žmogaus teisių srityje ir jos vykdomus politinius suvaržymus, V.Putinas surado Achilo kulną vakarietiškoje gyvensenoje ir politinėje kultūroje. Vertybių krizė, ribų visuomenės sambūvio normose išplovimas, metodiškas bei nuoseklus religijos išstumimas į visuomenės paribius, etinis išgverimas sunaikino vakarietiškos gyvensenos pamatus. Ji tampa nebepajėgi ką nors, išskyrus materialinį gerbūvį, priešpastatyti ne tik rusų, bet ir islamo ar kinų civilizacijų sistemoms.

Taip V.Putinas mikliai išnaudojo kozirius, kuriuos jam patys įbruko bestuburiai Vakarų politikai. V.Putino metinis pranešimas parodė, kad jis pereina nuo šovinistinės prie konservatyvios retorikos ir veikimo. Tai jam neša sėkmę net ekonominės krizės sąlygomis. Ar ilgam? Kol kas V. Putino era paprastiems rusams atrodo esanti „aukso amžius“, nes jis jiems yra tas žmogus, kuris palengva grąžina Rusijai galią. Juk eiliniai rusai nenori jokių revoliucijų ar „euromaidanų“, o tik stabilumo.

Rusijos stabilumu suinteresuotos ir JAV bei ES. Tik tokia Rusija yra bent kažkiek prognozuotina. Todėl V.Putinas – konservatorius yra vakarams priimtinas variantas, net jei to kaina stiprėjančios Rusijos pozicijos tarptautinėje arenoje.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
15. Kritikas Pikčiurna
(2013-12-20 19:38:44)
(78.56.140.149) Parašė:

Šį straipsnį puikiai papildo Andriaus Švarplio replika (bit.ly/JLcw2j), kuri puikiai atskleidžia politinio veikimo įvairovę bei motyvus. Pilietinėje visuomenėje - Respublikoje -  rinktis kur ir kaip eiti tenka kiekvienam, nors asmeninio pasirinkimo rezultatas paveikia visus, todėl ypač svarbi yra atsakomybė. Kas blogiau - pasitikėti lyderiais bei patriarchais ar prisiimti atsakomybės naštą sau, ypač tada, kai jos pakankamai dar neturi? Sunkus klausimas. Aišku tik viena, kam nekyla klausimų ir kas nesiekia ieškoti atsakymų, pasirinkti neišmoksta. Vieni žmonės pirmiausiai ieško draugų, kiti - priešų. Mes, lietuviai, vis dabar toleruojame patyčių kultūrą, todėl ieškome ir prisidarome priešų. Matyt manome, kad esame labai stiprūs ir galime visus tuos priešus nugalėti… 320 818 parašų, palaikančių referendumą “Tautos Valia” (nors trokštančių pasirašyti buvo žymiai daugiau, bet su savimi neturėjo dokumentų), rodo, kad jau mokame atrasti draugų net tarp savų, nežiūrint įnirtingų “elito” pastangų tai sutrukdyti. Troškimas išlikti ir gerai gyventi yra instinktyvus tęstinumo siekis, būdingas visai gyvai gamtai, bet jis yra bevertis, jei nėra užtikrinamas biologinis ir kultūrinis tęstinumas. Kodėl iš nuobodžiai sotaus gyvenimo kylančio noro mėgautis besaike laisve eksperimentuoti lyties malonumų srityje, reikia paaukoti biologinį, kultūrinį bei etninį ar rasinį tęstinumą? Ar tai yra geriau, nei atsisakyti žmogaus teisių ir pilietinių laisvių vardan imperijos tęstinumo? Juk tęstinumo nėra be žmogaus, o jis yra mirtingas. Štai kokią dilemą mums kelia Putino Rusija ir Komisarų valdoma ES. Argi nėra trečio kelio? Gal Žemė gali virsti spalvingu žydinčiu sodu pasirinkusi tokią laisvę, kuri pasibaigia ten, kur prasideda kito laisvė, ne tik žmogaus, bet ir bendruomenių, visuomenių bei valstybių lygiu. Juk ekologija mus jau išmokė, kad neribotą laisvę išnaudoti žemę, gamtą ir jos turtus taip pat reikia apriboti vardan gyvybės tęstinumo Žemėje. Tai kodėl nepasimokom? Ypač mes, lietuviai, kurie tirpstame kaip žvakė, po to, kai atgavome Nepriklausomybę ir žmogaus teises…14. valdas
(2013-12-19 15:54:16)
(78.60.4.205) Parašė:

Rusijos Dūma uždraudė sodomijos propagandą, Putinas ją palaikė - ir taip įsiutino liberalus.13. marux
(2013-12-16 07:36:08)
(86.1.121.149) Parašė:

tiek visi linksniuoja "seimos vertybes", bet kazkaip nesigirdi kad kas minetu smurta seimoj, alkoholizma, nesantuokini seksa, santuokine neistikimybe, skyrybas, vaiku negimdyma vardan karjeros ar geros figuros. susidaro ispudis, kad yra tik dvi seimos vertybes, vertos kovos, tai - heteroseksualumas ir homofobija. visa kita - yra tai ka mes patys darom ir saves uz tai smerkti kazkaip negalim. mes smerkiam tik tuos "kitus", kurie nedaro kaip mes.12. V.Ladas
(2013-12-15 19:45:02)
(5.20.137.87) Parašė:

Na, ekonominiai dalykai ir ES, ir USA, ir visame likusiame pasaulyje neblizga. O Rusijos deklaruojama ir realiai vykdoma konservatyvi tradicinės šeimos stiprinimo ir iškrypimų neigimo politika yra tai, ko reikia Dievo sukurtam pasauliui. Ir pasaulis ją vertina. O mes iš tradicijos ją aplojame. Bet, šuneliai loja, o karavanas eina...11. Jo
(2013-12-15 15:55:29)
(78.60.2.142) Parašė:

jis is tikro uzkonservavo Gulaga,teismu sistema,laisva ziniasklaida.Kol ks laiko uzkonservaves sovoku smegenis ir dar sovietu gamybos raketas.Konservavimui labai padeda naftos kainos,kurios Jelcino laikais buvo 7-9$ uz bareli,o jo laikais jau ir 110$ vosvos uztenka.Kai tik kris kainos,tai ir atsikonservuos.10. stasys to algiui
(2013-12-15 14:49:54)
(78.63.67.199) Parašė:

baimės akys didelės, o stereotipai tamsiuose protuose, vis dar gajus.9. DIRBA RUSO AGENTURA
(2013-12-15 13:45:33)
(63.141.204.160) Parašė:

PANASU KAD PORTALA'EKSPERTAI.EU' TIE PATYS RUSAI IR NUSIPIRKO,JIE DABAR PASTOVIAI RUSU MESLYNA REKLAMUOJA ,NET PUTINA SOVINISTA- NACIONALISTA ,BANDO KONSERVATORIUMI PAVERSTI8. Jurgis
(2013-12-14 23:00:07)
(78.57.208.170) Parašė:

Jei Rusijos ekonomika taip ir toliau vystysis, tai padarys Putiną ne šiaip konservatorium, o tikru Kubilium.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras