2025 m. sausio 11 d.

 

Naujoji Karo padėties įstatymo redakcija nustato sąlygas greitai ir efektyviai valstybės gynybai

6
Paskelbta: 2018-11-02 07:46 Autorius: ekspertai.eu
Nuotr. kam.lt
Nuotr. kam.lt

Vyriausybė trečiadienį pritarė Krašto apsaugos ministerijos siūlomiems Karo padėties konstitucinio įstatymo pakeitimams – jais tobulinamas karo padėties režimo teisinis reguliavimas mūsų valstybėje. Tikimasi, jog tai leistų sklandžiau pereiti iš taikos meto į karo padėties teisinį režimą, užtikrintų veiksmingą valstybės gynybą ir sklandžią valstybės institucijų ir ūkio subjektų veiklą užtikrinant valstybės ir visuomenės poreikį.

„Galiojantis Karo padėties įstatymas buvo patvirtintas prieš 18 metų. Per tą laiką Lietuva tapo Europos Sąjungos ir NATO nare, įvyko kiti geopolitinės situacijos pasikeitimai, kurių galiojantis įstatymas nebeatitinka. Atnaujinamas įstatymas – su krašto gynyba susijusios įstatyminės bazės peržiūros dalis“, - pasakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Pasak ministro, 2000 m. patvirtintame įstatyme kai kurie karo metu svarbūs klausimai buvo reglamentuojami tik fragmentiškai, nebuvo aiškiai apibrėžta valstybės gynybai vadovaujančių asmenų kompetencija, neaiškus ginkluotųjų pajėgų narių teisinis statusas, be to, kai kurios nuostatos neatitiko tarptautinės humanitarinės teisės ir ES teisės nuostatų.

Naujoje Karo padėties įstatymo redakcijoje detalizuojama valstybės gynybai vadovaujančių valstybės pareigūnų (Lietuvos Respublikos Prezidento, Ginkluotųjų pajėgų vado) kompetencija bei sudaromos teisinės sąlygos greitai ir efektyviai pradėti valstybės gynybą – ji būtų pradedama iš karto nuo LR Prezidento dekreto ar LR Seimo nutarimo pasirašymo.

Dokumente papildoma ginkluotųjų pajėgų sudėtis. Be Lietuvos kariuomenės, vidaus reikalų sistemos institucijų, į ginkluotąsias pajėgas įtraukiama ir karinės žvalgybos institucija – Antrasis operatyvinis tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos.

Nauja įstatyme ir tai, kad Ginkluotųjų pajėgų vado sprendimu ginkluotosioms pajėgoms būtų priskiriami neokupuotose teritorijose veikiantys koviniai asmenų ir jų organizacijų ginkluoto pasipriešinimo vienetai ir okupuotuose teritorijose veikiantys partizanų vienetai. Įstatymu suvienodinamas visų ginkluotųjų pajėgų narių statusas – jų teisės ir pareigos, socialinės garantijos.

Karo padėties įstatyme nustatomos ir naujos specialiosios priemonės, kurios padėtų užtikrinti valstybės gynybą ir funkcionavimą karo padėties metu. Jomis nustatomas karo prievolininkų teisės išvykti iš Lietuvos apribojimas, įpareigojimas užtikrinti ūkinės veiklos tęstinumą tam tikriems ūkio subjektams, valstybės sienų kontrolės atkūrimas, supaprastinamas valstybės ar savivaldybės turto perdavimas kitoms institucijoms ir įstaigoms.

Tai pat numatoma galimybė reguliuoti prekių ir paslaugų kainas, nustatoma speciali sveikatos priežiūros paslaugų koordinavimo tvarka, supaprastinamas valstybės biudžeto asignavimų paskirstymas ir buhalterinė apskaita. Be kita ko, nustatomi darbo ir valstybės tarnybos santykių apribojimai asmenims, vykdantiems valstybiškai svarbias funkcijas (specialus darbo ir poilsio laiko režimas, atleidimo apribojimai, apmokėjimo ypatumai), detalizuojama privataus turto laikinojo paėmimo ir rekvizavimo tvarka ir sąlygos.

Siekiant užtikrinti ginkluotųjų pajėgų sąveiką su savivaldybėmis, neginkluotos paramos teikimą ginkluotosioms pajėgoms ir būtinųjų visuomenės poreikių užtikrinimą, detalizuojamas karo komendanto statusas ir savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliojimai.

„Siūlomos nustatyti priemonės bus taikomos tik karo atveju, o jų apimtys priklausys nuo valstybės gynybos poreikių, socialinių, ekonominių ir kitų aplinkybių“, - pabrėžė R. Karoblis.

Vyriausybei pritarus Karo padėties įstatymo projektams, jie bus teikiami svarstyti LR Seimui. Numatoma, kad siūlomi pakeitimai įsigaliotų 2020 metų sausio 1 dieną.

Šaltinis: kam.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. Nesamone
(2018-11-02 21:50:15)
(78.62.225.181) Parašė:

"Silpnas ginklas niekada nelaimi"-Hitleris "Mano kova". Gamtos desnis.Kas pamirsta gamtos desnius, tas pralaimi. Tai tiek apie Lietuvos ginklavimosi varzibas su kremliazidziais.



5. Vytas
(2018-11-02 21:39:54)
(46.249.171.29) Parašė:

"Karo padėties" įvedimas. Klausimas gal ir svarbus, tik ar bebus kam įvedinėti ir ar bereiks įvedinėti, jei kils branduolinis karas? Ir kuo daugiau užsienio karių bus Lietuvoje, tuo didesnė tikimybė, kad to , t.y karo padėties įvedimo, neprireiks. Juk ir ministras nori, kad Lietuvoje būtų JAV (ar NATO) karinė bazė. Taigi, būsime taikiniu Nr.1. Nuostabu, atsidžiaugti negaliu.



4. URĄ
(2018-11-02 19:50:07)
(83.190.230.188) Parašė:

na jau šarvuošiąi būūs nūūpyrktii gąąlėėsyme puuulti URĄĄĄĄ



3. Senis Šaltis
(2018-11-02 15:17:24)
(88.222.97.16) Parašė:

Valio. tai tegu jau skelbia neatidėliotinai tą karo padėtį. Iškart sienas atstatys, kainas reguliuos, vagių turtą nacionalizuos. Nebeleis išbėgti emigruoti, nebereiks galvos sukti, kaip sulaikyti ir daug visokių gerų norų prirašė. Skelbkit tą padėtį, nes jau seniai kariaujat.



2. vaiku svajones
(2018-11-02 10:11:29)
(78.62.128.71) Parašė:

vargse motina ir apsikakoje jos vaikai,tokios kalbos tik perdimas i vandeni ir daugiau nieko,jums asi,as senai senai jus Nato pasake,kad jie negins,nes nespes,tai kaip jus apsiginsit,geriau pasiraitokit lenes ir per upeli...begam begam dangus griuva idjotau idjotai nors nerasytu,kad debilai esat



1. tautvė
(2018-11-02 08:45:48)
(176.10.99.200) Parašė:

Klounai. Manau, kad nebus jums kada ir kam tų įstatymų priimti :). Vietoj to, kad perrašinėjate istoriją iš jos mokintumėtės. Turite savus "didvyrius" kurie "per upelį brido", tik vat labai greit pamirštate. Taip pamirštate, kad yra DIPLOMATIJA, kurios Litchuanijos politikoje jau kelintas dešimtmetis nerasta.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras