Skandalingasis „Femen“ judėjimas patyrė smūgį iš vidaus. Buvusi organizacijos narė Alicija (vardas pakeistas) po pusantrų metų dalyvavimo akcijose pasakoja daug naujų dalykų greit pasirodysiančioje savo knygoje. Buvusi Prancūzijos sekstremistė dalijasi savo „nusivylimu“ akcijomis, kurios yra „neorganizuotos“ ir kalba apie „diskriminaciją“ judėjime. Ji taip pat liudija, kad „feministinės idėjos, kurias skelbia grupė, neveikia joje pačioje.“
Pasakodama pie „Femen“ metodus, ji mini spaudimą, vienodo mąstymo diegimą ir bandymą perkurti žmonių sąmonę: „Jūsų dvasia yra parengiama kontaktui su išoriniu pasauliu. Jūs neturite egzistuoti kaip asmuo. Jūs mąstote ne kaip laisvas žmogus, o kaip grupės dalis, godžiai praryjantis viską, ko esate mokomas. „Femen“ pakeičia jūsų kūną ir protą.“ „Nuolatinis pagrindinių principų kalimas yra būtinas, kad jie būtų išmokstami mintinai kaip pamokos, – tęsia ji . – Tad palaipsniui atsisakote kritinio mąstymo ir tampate grupės dalimi. O tie, kurie kalba per daug, greitai „savo valia“ išeina iš judėjimo.“
„Pirmasis asmeninės laisvės paglemžimas – nuolatinės parengties reikalavimas“, – teigia ji. „Jūs turite būti ryšyje ištisą parą, spjauti į darbą ir asmeninį gyvenimą. Po truputį jūs sutinkate su paklusnumu, su kuriuo kovojate visuomenėje. Už ką jūs ketinote kovoti čia? Ak, taip! Su pažemintos moters padėtimi patriarchalinėje sistemoje. Ir ką jūs gaunate mainais? Galimybę pasakyti sau, kai grįžti namo naktį visai viena, kad jūs kovojote už laisvę, kuri, pasirodo, yra atimta,“ – liudija Alicija.
Nusivylimo jausmą didina ir toks paradoksas: nepaisant visos išorinės ideologijos pats „Femen“ „negerbia moterų, o jo lyderiams naujokės yra kaip patrankų mėsa, – pabrėžia Alicijos literatūrinis agentas Omri Ezrati. Ji pirmoji iš „Femen“ aktyvisčių, nusprendusi pasisakyti prieš savo klaną. Nors kai kurie žurnalistai jau yra dalijęsi įspūdžiais po kelių savaičių buvimo organizacijoje, tačiau dabar pirmą kartą galime skaityti išsamų pasakojimą žmogaus, kuris praėjo visus etapus: nuo verbavimo iki smegenų plovimo, nuo kovinio parengimo iki prieštaringų gatvių protestų. Beje, Alicija buvo viena iš tų, kurios išniekino Notr Damo katedrą Paryžiuje.
Kita nusivylimo priežastis – visiškas pasitikėjimo trūkumas. „Jo ten nėra nė kvapo, – piktinasi ji. – Jei esate tikrai įsipareigojusi, jums nemalonu sužinoti apie akcijas iš „Facebooko“. Kaip jaustis, kai jumis pasinaudoja, o po to iš karto pamiršta apie jus? Jūs – daiktas, kuriuo pasinaudojo ir nuvalę padėjo ant lentynos, kol jis vėl taps reikalingas. „Visa tai griauna judėjimą“, nes jis „negali būti gyvybingas su tokiais principais“. Pasak jos, iš 40 aktyvisčių šiuo metu yra ne daugiau kaip 15. Visgi Alicija nesitraukia nuo savo praeities ir vis dar remia „Femen“ ideologiją. Todėl ji negali būti vadinama „atsivertusia" , ji tiesiog yra „nusivylusi“.
Parengta pagal „Le Figaro“
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]