Tai, kad susišaudymas tarp Šiaurės ir Pietų Korėjų 2010-aisiais nevirto tikru karu, yra Jungtinių Valstijų nuopelnas – savo memuaruose tvirtina buvęs JAV gynybos sekretorius Robertas Geitsas (Robert Gates), praneša agentūra AFP.
R. Geitsas, nuo 2006 iki 2011 metų vadovavęs Pentagonui, savo autobiografijoje „Pareiga: karo sekretoriaus memuarai“ („Duty: Memoirs of a Secretary of War“) rašo, kad Šiaurės Pchenjano įvykdytas Pietų Korėjos salos Jonpjongo apšaudymas 2010-aisiais Seule sukėlė „pavojingą krizę”.
Tuomečio prezidento Li Men Bako (Lee Myung-bak) vyriausybė į tai norėjo reaguoti, „mūsų vertinimu, nederamai agresyviu“ kariniu smūgiu, panaudodama karinę aviaciją ir artileriją, teigia R. Geitsas. JAV esą buvo sunerimusios, kad įtampa toliau didės. Po Šiaurės Korėjos atakos JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama), tuometė valstybės sekretorė Hilari Klinton (Hillary Clinton) ir jis pats ilgai kalbėjosi su kolegomis Pietų Korėjoje, kad įtikintų šalį atsisakyti plataus masto karinio smūgio. „Galiausiai Pietų Korėja atsakė artilerijos ataka prieš tuos Šiaurės Korėjos dalinius, kurie sukėlė konfliktą“, – prisimena R. Geitsas.
Pietų Korėjos vyriausybė, paprašyta pakomentuoti šiuos teiginius, atsisakė tai daryti.
Šiaurės Korėja 2010 metų lapkričio 23-iąją užpuolė Pietų Korėjos salą Jonpjongą Geltonojoje jūroje. Pietų Korėja atsakė ugnimi. Per salos apšaudymą žuvo 4 pietų korėjiečiai, dar 17 buvo sužeista. Tai buvo pirmoji Pchenjano ataka prieš Seulą nuo 1950-1953 metų karo.
Eltos inf.