Šį žiemišką savaitgalį ekspertai.eu skaitytojams siūlome šalčius palikti namuose ir apsilankyti įvairiuose kultūros renginiuose. Savaitgalis bus gan stipriai persmelktas vyriškumo: vizualiųjų menų mėgėjai pradės traukti į Klaipėdą apžiūrėti Salvadoro Dali darbų, taip pat atidaroma vyriškumo (de)konstrukciją nagrinėjanti tapybos paroda. Kaune bus atskleistas vyriško torto receptas. Vilniuje vaikai galės susipažinti su Mažuoju princu, o galbūt suks galvas, kodėl senelis yra Vyšnia. Ypatingas savaitgalio akcentas – kino režisieriaus Otaro Joselianio vizitas prancūzų kino festivalyje „Žiemos ekranai“. Režisierius pristatys savo filmus kino centre „Skalvija“. Kviečiame dalyvauti.
VILNIUS
Kultūros valanda „Sausio allegro“
Vilniaus paveikslų galerija, sausio 24 d. 17.00
„Santaros“ žurnalo šimtojo numerio ir Rainerio Marijos Rilkės „Sonetų Orfėjui" sutiktuvės. Dalyvauja Vokietijos ir Austrijos ambasadoriai Lietuvoje: Matthias Mūlmenstadt ir dr. Johann Spitzer, literatūrologė Viktorija Daujotytė, rašytojas Vytautas Martinkus, solistai: profesorius Vladimiras Prudnikovas, Saulė Šerytė, Agnė Stančikaitė, pianistai: Darius Mažintas, Austėja Valušytė, rašytojas vertėjas Alfonsas Bukontas, aktorius Petras Venslovas.
„Žiemos ekranai“
Kino centras Skalvija, kino teatras Pasaka, sausio 24 – vasario 2 d.
Šiemet prancūziško kino mėgėjus festivalis kvies mąstyti ir įsijausti į apsisprendimo laisvę. „Žiemos ekranai“ taip pat suteiks progą susitikti su tikru kino korifėjumi – Otaru Joselianiu. Jis Vilniuje lankysis sausio 23–27 d., o savaitgalį „Skalvijos“ kino centre žiūrovams pats pristatys tris savo filmus.
Visa festivalio programa ČIA.
Premjera. Jobo knyga
Menų spaustuvė, sausio 24 d. 19.00
Naujausias E. Nekrošiaus spektaklis sukurtas pagal vieną bene daugiausiai klausimų ir diskusijų sukeliančių Šventojo Rašto tekstų. „Jobo knyga“ jau antras E. Nekrošiaus kreipimasis į Biblijos tekstus. 2004 metais jis sukūrė jaudinančią odę meilei pagal „Giesmių Giesmę“. Tačiau esminiai žmogaus būties klausimai, žemiškojo gyvenimo prasmės ir amžinybės suvokimo dilema, pastangos suvokti ir atrasti Dievą, kaip jėgą, kuriančią ir griaunančią likimus, yra visų pastarųjų E. Nekrošiaus spektaklių esmė.
...iš peržiūrų
VDA parodų salės „Titanikas“, sausio 23 − vasario 8 d.
Kaip ir pernykštėje parodoje šiais metais taip pat dėmesys skirtas geriausiems architektūros, dizaino, kostiumo dizaino, grafinio dizaino, interjero dizaino, tekstilės dizaino programų studentų kursiniams darbams. Kūrinius katedros atrinko savarankiškai, pristatydamos bakalauro ir magistrantūros studijų atstovus.
Mano senelis buvo vyšnia
Keistuolių teatras, sausio 25 d. 12.00
„Mano senelis buvo vyšnia“ – tai linksmas pasakojimas apie berniuką Toniną. Apie jo gyvenimą mieste tarp keistų, vis kažkur skubančių suaugusiųjų. Apie Tonino nuotykius, patirtus gyvenant kaime su seneliu Otavianu, su žąsim Alfonsina ir vyšnia Feliče. Tai pasakojimas apie atvirumą, šilumą ir... meilę – apie tai, kas visam gyvenimui įstrigo berniuko širdyje: svarbiausia yra mylėti ir būti mylimam; tada galėsi įveikti bet kokią kliūtį. Juk pats senelis Otavianas sakė: „Kol tave kažkas myli, tol nesi miręs. Atmink tai.“
Tai spektaklis, kuriame žiūrovai – ne tik stebėtojai, bet ir... dalyviai.
Händelis ir Mozartas LKO koncerte su Georgu Marku ir Julia Novikova
Nacionalinė filharmonija, sausio 25 d. 19.00
Lietuvos kamerinio orkestro koncerte Nacionalinėje filharmonijoje karaliaus Händelio ir Mozarto muzika. Orkestrui diriguos mūsų publikos pamėgtas austrų dirigentas Georgas Markas, dainuos didžiųjų scenų šiuo metu graibstoma rusų solistė Julia Novikova (sopranas).
Mažasis princas
Nacionalinis dramos teatras, sausio 26 d. 12.00
Šiame kūrinyje rašytojas įsivaizduoja esąs dykumoje, kur sutinka Mažąjį princą, berniuką iš nykštukinio asteroido. Filosofinėje pasakoje pašiepiama to meto visuomenė ir suaugusiųjų pasaulio sustabarėjimas.
Saint Exupéry – pagrindinis savo knygų herojus, nes visos jos – tarsi lakūno dienoraštis. „Mažojo princo“ režisieriui Sauliui Mykolaičiui tai buvo ypač svarbu, todėl jis susitapatino su rašytojo asmenybe, aukštindamas gyvenimo meilę ir riziką. Jo gyvenime šis kūrinys tapo paskutiniu rizikingu skrydžiu: tragiškai pasitraukė iš gyvenimo baigiantis 2006-ųjų žiemai, po premjeros praėjus kiek mažiau nei mėnesiui.
„Mažojo princo“ skrydis – svaiginantis, scena alsuoja gyvybe, spektaklis sukausto, priverčia galvoti – ne veltui režisierius jį skyrė „vaikams nuo 6 iki 60“. „Mažajame prince“ yra ir tradicinio teatro elementų, ir novatoriškų stilistinių apraiškų. Skrydžiui pasirengusi kūrybinė grupė spektaklį kilsteli iki žiūrovams pasiekiamo dangaus – yra akimirkų, kada kartu su muzika spektaklis skrenda taip greitai… Spalvingas Sauliaus Mykolaičio skrydis su Antoine’o de Saint-Exupéry „Mažojo princo“ herojais virto nauju, viltingu gyvenimu.
Atgyjantys kūnai
Šv. Kotrynos bažnyčia, sausio 26 d. 19.00
„Gyčio Ivanausko teatro“ aktoriai pažadina Šv. Kotrynos bažnyčią pasakoti apie meilę. Viename gražiausių sostinės vėlyvojo baroko architektūros paminklų pristatoma spektaklio „Vyrai baltais sijonais“ adaptacija – „Atgyjantys kūnai“.
Gausaus dekoro apsuptyje, netikėtai pasigirdus Michael Galasso muzikai, viena po kitos altoriuje stovinčios skulptūros atgyja, lipa į sceną pasakodamos savo istoriją šokiu. Žiūrovams jos „kalba“ apie meilės paiešką ir jos laukimą; apie susitinkančius ir išsiskiriančius žmonių likimus, apie vienatvę ir liūdesį su saikingu humoro jausmu ir žiupsneliu ironijos, o jas įkūnyjo daugeliui puikiai pažįstami Edita Užaitė, Brigita Urbietytė, Gytis Ivanauskas, Evaldas Taujanskis ir Naglis Bierancas.
KAUNAS
Kauno fotoklubo 50-ties metų jubiliejui skirta paroda
Kauno fotografijos galerija, sausio 23 – vasario 16 d.
Parodoje bus eksponuojami originalūs buvusių fotoklubo narių kūrinių atspaudai ir tuometinių katalogų, straipsnių spaudoje reprodukcijos. Visa tai leis lankytojams ne tik prisiminti individualią atskirų autorių kūrybą, bet ir susipažinti su tuometinių fotografijos entuziastų bendru kūrybiniu judėjimu.
Pirmasis Lietuvoje fotoklubas Kaune įsikūrė 1963 m. rudenį, kuomet Laikinosios sostinės fotografai susibūrė tuometiniuose Kauno Profsąjungų kultūros rūmuose ir, kaip parodė vėlesnė jų veikla, pradėjo naują Lietuvos fotografijos raidos etapą.
Simfoninės muzikos vakaras
Kauno filharmonija, sausio 24 d. 18.00
KAUNO MIESTO SIMFONINIS ORKESTRAS
Vyr. dirigentas Constantine Orbelian
Vadovas Algimantas Treikauskas
Solistai: J. Naujalio muzikos gimnazijos, J. Gruodžio konservatorijos, VDU Muzikos akademijos gabiausi mokiniai, tarptautinių konkursų laureatai
Dirigentas JONAS JANULEVIČIUS
Jeruzalė
Nacionalinis Kauno dramos teatras, sausio 25 d. 18.00
„Jeruzalė" – tai rauda-juokas apie gyvybės eroziją, nykstantį gamtos grožį ir žmogaus sielos visišką susmulkėjimą. Čia komiškai apžvelgiamas šiuolaikinis pasaulis – juokiamasi iš beribio mūsų vartojimo, perdėtai propaguojamo sterilumo, nesibaigiančio malonumo siekio... Išnykstantis žmogus naikinamoje aplinkoje – turėtų skambėti grėsmingai, bet į tai žvelgiama ironiškai ir tuo pačiu elegiškai.
„Vyriško torto receptas“
Teatro klubas, sausio 26 d. 16.00
Daugiau nei du trečdalius gyvenimo prie vandens praleidęs jachtininkas Rimtautas Rimšas pristato knygą intriguojančiu pavadinimu „Vyriško torto receptas“. Ši knyga apie jūros gyvenimo „kulinariją“, kviečianti atitrūkti nuo šiandienybės ir sugrįžti į vaikystės svajonę. Pasakojimas sudarytas iš trijų dalių – Krantas, Laivas, Jūra. Jis persmelktas giliu buriavimo supratimu ir filosofiniu požiūriu į buriavimą, šmaikščiu anglišku humoru.
R. Rimšas produktyvus marinistas, parašęs nemažai įvairių straipsnių, 2005 m. išleidęs knygą „Klajonės po jūrą ir save“. Tai paprasto jūrininko pasakojimas apie mažo laivelio kasdienybę, jūrą ir, be abejo, moteris.
KLAIPĖDA
Naujų leidinių pristatymas
Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultetas, sausio 24 d. 15.00
Renginio dalyviai vartys „Terra urbana: urbanistinės kaitos žemėlapiai“ – Vilniaus dailės akademijos periodinio mokslinio leidinio numerį, kuriame pateikiami Klaipėdoje praėjusių metų birželio mėnesį vykusios mokslinės konferencijos pranešimai.
Taip pat bus pristatytas VGTU leidyklos „Technika“ leidinys „Urbanizacija: procesai, problemos, planavimas, plėtra“.
„Materialusis siurrealizmas“
KKKC parodų rūmai, sausio 22 – vasario 28 d.
Salvadoras Dali (1904–1989) – menininkas, kurio vardas pažįstamas kone kiekvienam: iš bendrojo išsilavinimo, meno istorijos studijų, popkultūros, kelionių arba bent jau parfumerijos vitrinų. Įvairialypį siurrealizmo genijaus kūrybos įspaudą pasaulio kultūroje atspindės Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (KKKC) veiksianti S. Dali litografijų, keramikos, skulptūros, medalių paroda „Materialusis siurrealizmas“ („Materialization of the Surreal“).
Adomo Danusevičiaus tapybos paroda „Kamufliažinis vyriškumas“
KKKC parodų rūmai, sausio 24 d. 18.00
Pavadinimas aiškiai pasako, kad autorių domina socialinės ir kultūrinės vyriškumo (de)konstrukcijos. Vyrų kūnai ir vyriškumo vaizdiniai retai sulaukia gilesnių tyrimų. Adomas vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjo kurti queer tematikos ir estetikos darbus, sukeistindamas įprastus „vyrų pasaulio“ ritualus, kvestionuodamas patriarchalines galios struktūras ir normatyvinį seksualumą.
„Jūros atspindžiai“
Koncertų salė, sausio 24 d. 18.00
Klaipėdos kamerinis orkestras, vedamas meno vadovo Mindaugo Bačkaus, kviečia paklausyti koncerto „Jūros atspindžiai“. Pavadinta pagal joje skambėsiantį Eduardo Balsio kūrinį jo programa taip pat pristatys Igorio Stravinskio ir Dmitrijaus Šostakovičiaus orkestrinius opusus. Jie iš atlikėjų reikalaus ne tik techninės meistrystės, bet ir susitelkimo, ansamblinės darnos. Juolab, kai programa, kaip dažnai būna šio orkestro koncertuose, bus atliekama be dirigento. Solo partiją A. Pärto kūrinyje grieš orkestro koncertmeisteris Linas Valickas.
„Paprastos beprotybės istorijos“
Žvejų rūmai, sausio 25 d. 18.00
„Paprastos beprotybės istorijos“ – ypatingo žanro spektaklis. Tai tarsi juodoji komedija, kurioje nerasite absoliučiai nieko „juodo“, – vien geraširdišką, su niekuo pasaulyje nesupainiojamą čekišką humorą, atveriantį kasdienybės siurrealizmą. Spektaklio herojai tokie vieniši, taip išsiilgę kito žmogaus artumo ir meilės, kad nuo savo vienatvės tiesiog kraustosi iš proto. Kraustosi tyliuoju būdu – be teatrališkų aistrų, paprastai ir buitiškai. Ir, kaip tautos išmintis byloja, – kiekvienas savaip... Petras Zelenka sugeba šią tylios beprotybės kroniką paversti švelnia poezija, bylojančia apie žmogiškąją egzistenciją, vienatvę ir begalinį meilės ilgesį.
Tai atvira ir geraširdiška istorija, kurioje juokingi herojai gyvena savo liūdnus gyvenimus. Taip, jie šiek tiek bepročiai, tačiau ne romantizuoti pamišėliai, draskomi didingų aistrų, ne asmenybės skilimo kankinami šizofrenikai ar šalti moderniųjų laikų maniakai. Jie – eiliniai miestelėnai, gyvenantys paprastus, iš pažiūros niekuo neišsiskiriančius gyvenimus. Kasdieninis jų palydovas – visa persmelkiantis troškimas ką nors mylėti ir būti mylimam. Herojai elgiasi beprotiškai, desperatiškai bandydami išsiveržti iš savosios vienatvės, krečia neįtikėtinas kvailystes ir ką jie bedarytų, viskas tik blogyn... Nes bepročiai, ko gero, visai ne jie – beprotiška pati kasdienybė, pats gyvenimas.
Dėdės Tito džiazas
Žvejų rūmai, sausio 26 d. 13.00
Spektaklį vaikams „Dėdės Tito džiazas" pagal garsaus vokiečių rašytojo Peterio Hackso knygą „Oro duobė. Nelaisvėje“ sukūrė režisierė Agnė Dilytė. Tai spektaklis, kurį verta pamatyti ir suaugusiems: čia daugybė puikios muzikos, nuotykių, humoro, išradingų pokštų ir tikros išminties.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]