Penktadienį Ženevoje turi prasidėti pirmoji tikrųjų derybų diena Sirijos konfliktui išspręsti. Ketvirtadienį Jungtinių Tautų (JT) specialusis pasiuntinys Lakhdaras Brahimis bandė išsiaiškinti Sirijos vyriausybės ir sukilėlių pozicijas bei reikalavimus, informuoja BBC.
Vakarų diplomatų teigimu, didžiausias L. Brahimio rūpestis penktadienį bus užtikrinti, kad nė viena pusė nepasitrauktų nuo derybų stalo. Tvirtinama, kad pirma simbolinė pergalė jau pasiekta, nes Sirijos vyriausybės ir opozicinės Nacionalinės koalicijos atstovai sutiko būti vienoje patalpoje penktadienio sesijos metu.
Tačiau abi delegacijos viena su kita nebendraus – po L. Brahimio bendro kreipimosi delegacijos keliaus į atskiras patalpas, kur kiekvienos komandos nariai tarsis, kokių nuolaidų gali padaryti. Manoma, kad Damasko atstovai ir toliau reikalaus opozicijos „teroristinių veiksmų nutraukimo“, o Nacionalinė koalicija prašys nuo valdžios nusišalinti prezidentą Bašarą al Asadą.
Sirijos prezidento nusišalinimas nuo valdžios šiuo metu yra svarbiausias Nacionalinės koalicijos reikalavimas, jį palaiko ir Vakarų šalių atstovai. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ketvirtadienį „Al Arabiya“ televizijai sakė, kad B. al Asadas yra „didžiausias terorizmo magnetas“. Per derybų atidarymo ceremoniją Montrė miestelyje J. Kerry taip pat teigė, kad prezidentui nėra „jokių galimybių“ likti valdžioje, nes jis panaudojo jėgą prieš savo šalies piliečius.
Kitokios nuomonės laikosi Rusijos atstovai: vicepremjeras Arkadijus Dvorkovičius ketvirtadienį sakė, kad konfliktas Sirijoje yra kova dėl valdžios, bet ne dėl demokratijos. A. Dvorkovičiaus teigimu, nušalinus lyderius Libijoje ir Egipte prasidėjo suirutė, o Rusija šiuo atveju pageidautų stabilumo. Tačiau Nacionalinės koalicijos delegacijos lyderis Achmedas Džarba ketvirtadienį tvirtino gavęs Maskvos patikinimą, kad jie „nesilaiko įsikibę į B. al Asadą“.
Eltos inf.