2023 m. birželio 7 d.

 

Užsimerkti prieš tokią problemą kaip Seimo neteisėtumas, kažin ar būtų išmintinga

17
Paskelbta: 2016-09-17 08:30 Autorius: Jonas Ivoška
VRK vadovas Z. Vaigauskas.
VRK vadovas Z. Vaigauskas.

Dėl 2016 metų LR Seimo rinkimų neatitikties LR Konstitucijos nuostatoms.

Parengus ir įvairiose auditorijose pradėjus aptarinėti naujos Lietuvos Respublikos Konstitucijos projektą , iškilo LR Seimo rinkimų teisėtumo problema. Gilinantis į galiojančios LR Konstitucijos 55 straipsnio ir naujos LR Konstitucijos projekto 54 straipsnio 3 dalies redakcijas, paaiškėjo, kad konstitucinė norma, nustatanti visuotinę, lygią ir tiesioginę rinkimų teisę, nepalieka galimybės vykdyti rinkimus pagal dabar galiojančiu Seimo rinkimų įstatymu numatytą tvarką.

Pusės Seimo sudarymas pagal partijų parengtus sąrašus, kai sąrašiniai kandidatai lygiagrečiai pretenduoja į Seimą vienmandatėse apygardose – nėra nei tiesioginiai, nei lygiateisiai rinkimai. Balsuojant už partiją kaip juridinį asmenį, iš rinkėjo atimama teisė pareikšti savo valią dėl Seimo sudėties, nes reitingavimas nedaro lemiančios įtakos, pakeičiant sąrašo sudarytojo valią. Nesant neigiamo reitingavimo, iš rinkėjo atimta galimybė išeliminuoti Tautos atstovybei visiškai netinkamus asmenis. Todėl tokius Seimo rinkimus laikyti tiesioginiais nėra loginio pagrindo.

LR Seimo rinkimai nėra ir lygūs (lygiateisiai), nes vienmandatėje apygardoje negavęs rinkėjų pasitikėjimo partinis kandidatas pakartotinai pretenduoja į Seimą sąrašiniu būdu. Kitų sąraše esančių kandidatų priedangoje jis tampa Seimo nariu ne rinkėjų valia. Sąrašuose nesantys vienmandatininkai antros galimybės kandidatuoti neturi.

Ar galima dėti lygybės ženklą tarp turinčio teisę pretenduoti į Seimą tuose pačiuose rinkimuose du kartus ir vieną kartą? Kadangi 2 nėra lygu 1, tai sąrašiniai rinkimai pagal dabartinę tvarką, kaip prieštaraujantys LR Konstitucijai, yra neteisėti.

Vadovaujantis LR Konstitucijos 7 straipsniu, esama tvarka Seimo suformavimo aktą, kaip prieštaraujantį Konstitucijai, reikia pripažinti negaliojančiu. Tai reiškia, kad pagal tokią tvarką sudarytas LR Seimas nėra legitimus.

Pastebėtina, kad nelegitimaus Seimo ne tik teisėkūrinės veiklos rezultatai (įstatymai), bet ir parlamentinės kontrolės aktai, kurie dažnai siejasi su žmogaus teisėmis, yra problemiški teisėtumo požiūriu, todėl jie gali atsidurti Europos teisminėse institucijose.

Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad analizuojant LR Seimo legitimumo problemą dabartinio Seimo rinkimų įstatymo kontekste, niekas iš diskusijų dalyvių nesuabejojo, kad dabartinė Seimo formavimo tvarka prieštarauja LR Konstitucijai. LR Konstitucijos ir Seimo rinkimų įstatymo dalinis suderinamumas galėtų būti toleruojamas tik su išlyga, kad sąrašinių pretendentų į Seimą išrinkimo rezultatus lemtų vien kandidatų reitingavimo balai.

Dėl diskusijų rinkimų klausimu dalyvių nuomonių sutapties ir šio klausimo sprendimo operatyvumo nuspręsta po kreipimusi į valstybės institucijas piliečių parašų nerinkti.

Nors LR Seimo rinkimai jau netrukus, valstybę vienam po kito krečiant teisinio nihilizmo prigimties skandalams, užsimerkti prieš tokią problemą kaip Seimo neteisėtumas, kažin ar būtų išmintinga. Dėl to dabartinio Seimo įgaliojimai, vadovaujantis LR Konstitucijos 59 straipsniu, galėtų prasitęsti iki bus pakeistas Seimo rinkimų įstatymas pagal LR Konstitucijos 55 straipsnio nuostatas. Tinkamai pakeisto Seimo rinkimų įstatymo pagrindu neatidėliodami išrinksime legitimų Seimą.

Prašyčiau Vyriausąją rinkimų komisiją šį klausimą išnagrinėti skubos tvarka, kad, esant reikalui, iki rinkimų liktų laiko kitoms teisinėms procedūroms.

Pagarbiai, advokatas Jonas Ivoška

Nuorašai: Lietuvos Respublikos Seimui, Lietuvos Respublikos Prezidentei, Lietuvos Respublikos Vyriausybei

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)


 
Komentarai

 
17. SatsysG---> Stasiui 83.190.105.129 (nebe ...137)
(2016-09-21 16:03:08)
(82.140.168.97) Parašė:

Kokios žmogiškos priežastys? Gramatinės klaidos? Jas galima automatiškai ištaisyti.---Beje, jei nesupyksite, tai priminsiu, kad perskaičiau ir dr. J. Ramanausko naują Kreipimąsi dėl rinkimų prie jo straipsnio Ultimatumas Seimui. Tiesa, tas straipsnis su tuo Kreipimusi jau išvažiavo iš I-mo puslapio ir nebesimato.16. stasys
(2016-09-21 15:42:42)
(83.190.105.129) Parašė:

StasyG ..skubate su savomis išvadomis, o priežastys nepublikavimo gali būti labai žmogiškos.15. StasysG
(2016-09-21 15:21:57)
(82.140.168.97) Parašė:

Pasirodė dr. J. Ramanausko straipsnis "Lietuvos liaudies priešai, partijos ir patriotai". Bet tik kaip komentaras prie jo straipsnio R Paulausko būdai. Matyt, yra priežastys kodėl viešai nespasdina.14. Juods jumors
(2016-09-20 03:09:49)
(188.69.193.133) Parašė:

Susisvajojo Jonas, kad yr mokslų daktars, brakšt prisirašė dr. ir jau yr dr.Jonas. Ein miestu dr.Jonas, bet nieks nemato nei dr. nei Jono. Kun daryt? Gaisras, gaisras rėk dr. Jonas! Subėga žmones, bet gaisro nėr, tik dr.Jonas apšlapęs rėk ir kriok. Gavo dr.Jonas baudų už viešų vietų šlapinimu. Parėj numo ir valdžiai keršij! Esi valdžiuke neligitimi! Rinkta esi ne konstituciškai! Ir paleidc dr.Jonas zodzių sriautą. Ir Seiman ir paciam konstutuciniam ir visur visur. Nieko. Lieka tik pasvajoti - seimas lekia su lauztuvais griaut antikonstitucinio įstatymo, o konstitucinis, kai dr.Jonas ein pro šalį, išlek plikom galvom pasisveikint su dr. Jonu.13. dr. Jonas Ramanauskas [email protected]
(2016-09-18 00:54:23)
(98.212.66.159) Parašė:

Pabandykim įsivaizduoti tokį fantastinį vaizdelį apie Seimo narių pareigos jausmą. Vidurnaktį kažkas paskambina, kad yra pažeista Konstitucija kuriai prisiekė, reikia keisti įstatymą nedelsiant. Pašoka Seimo nariai iš lovų, įsispiria į šlepetes ir vienmarškiniai pasiėmė laužtuvus skuba į Seimo salę priimti įstatymo ir panaikinti prieštaravimus Konstitucijai. Laužtuvai reikalingi tam, kad jeigu kartais sargas neįleistų nakčia į posėdžių salę, tai reiktų laužtuvais duris išsilaužti, kad bet kokia kaina sumažinti tą laiką tarp sužinojimo, kad Konstitucija sulaužyta ir to sulaužymo panaikinimo. Konstitucijos sulaužymo kuo greitesnis panaikinimas yra gerokai vertingesnis nei Seimo durys, jas galima po to ir naujas nusipirkti. O va garbės, kad Konstitucija ir priesaika sulaužyta kažin ar beatgausi. Kaip pavyzdys, kažin ar Paksas savo garbę atgavo, kai nusikaltėliai jį nukabino nuo pjedestalo? Kažin ar kada turėsim tokių Seimo narių su tokiu pareigos jausmu?12. Radvila
(2016-09-17 22:50:28)
(78.56.124.235) Parašė:

2013 m. balandžio 8d. straipsnyje „Teisingumo ministras Juozas Bernatonis: nauja rinkimų sistema paskatintų jaunimą balsuoti aktyviau“ rašoma: „Socialdemokrato manymu, dabar Lietuvoje veikianti rinkimų sistema yra per daug sudėtinga. Kiekvienas rinkėjas turi septynis balsus: galimybę už kandidatus balsuoti vienmandatėje apygardoje ir daugiamandatėje už sąrašą, o tame sąraše dar reitinguoti penkis kandidatus. „O [viso to] rezultatas yra toks, kad mes turime dviejų rūšių Seimo narius, nors iš esmės pagal Konstituciją mandatas turėtų būti laisvas ir visi Seimo nariai – lygūs.“ Tai čia parodoma, kad pagal Konstituciją turi būti kitaip, kas reiškia, kad esama rinkimų sistema yra antikonstitucinė ir negali pagal ją būti išrinkta teisėta Seimo sudėtis.11. hm
(2016-09-17 22:24:18)
(88.222.184.129) Parašė:

visu pirma reiktu prabilti apie teisetuma buties E Sajungoje.. visi kiti "teisetumai" tampa salutiniais10. Dzūkija
(2016-09-17 21:17:55)
(78.62.212.240) Parašė:

Jeigu LR Seimas nėra legitimus,tai ir visas jo darbas yra niekinis ...Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras