2024 m. liepos 16 d.

 

Valstybiniame jaunimo teatre pirmą kartą vyks konferencija „Lietuvos teatrai vaikams ir jaunimui“

Paskelbta: 2014-05-18 17:26 Autorius: Loreta Šilenkaitė
V. Podolskaitė
V. Podolskaitė

Š. m. gegužės 21 d., nuo 11 val., Valstybiniame jaunimo teatre, režisierės Dalios Tamulevičiūtės vardo fojė, pirmą kartą vyks konferencija „Lietuvos teatrai vaikams ir jaunimui“. Konferencijos tikslai – apžvelgti teatrų vaikams ir jaunimui istoriją nuo pirmųjų spektaklių iki šiuolaikinių pastatymų ir pakalbėti apie tai, kuo teatras gali prisidėti prie vaikų ugdymo, ar jis gali konkuruoti su šiuolaikinėmis technologijomis, ar būtina ieškoti naujų raiškos priemonių. 

Konferenciją organizuoja Valstybinis jaunimo teatras ir Lietuvos teatrų vaikams ir jaunimui asociacija ASITEŽAS. Ši asociacija įkurta 2001 m. ir yra tarptautinės teatrų vaikams ir jaunimui asociacijos ASSITEJ narė. Svarbiausia Lietuvos ASITEŽO misija – pasitelkus teatro meną, turtinti ir ugdyti vaikų ir jaunimo dvasinį pasaulį, auginti kultūringą, harmoningą žmogų ir pristatyti profesionalaus teatro vaikams ir jaunimui kūrinius pasaulinei teatro bendruomenei.

Lietuvos ASITEŽAS – burianti organizacija. Pasak V. Podolskaitės, viena didžiausių problemų, su kuriomis susiduria kūrėjai – tai ryšių palaikymas, susivienijimas bendram tikslui. Dabar dažniausiai būna taip, kad kūrėjai dirba kiekvienas sau, neretai vieni kūrėjai nežino, ką daro kiti, nors iš esmės dirba dėl to paties. Taigi svarbu, turint bendrą tikslą, suvienyti jėgas, palaikyti ryšius, bendradarbiauti, nes kartu galima nuveikti kur kas daugiau, pasiekti puikių rezultatų ir efektyviau dirbti, užtikrinti veiklos tęstinumą. Todėl ir ši konferencija – tai dar vienas bandymas suburti visus į vieną vietą ir apžvelgti nueitą kelią, nusibrėžti gaires ateičiai, nes, kaip teigia organizatorė, kartais ta bendra žinia išjudina, padeda susivokti, išprovokuoja naujas idėjas, parodo, kokią gerąją patirtį galime perimti iš praeities, ko turime siekti ateityje, kurioje to ilgo kelio dalyje šiuo metu esame.

Kitas svarbus ir opus klausimas – finansavimas. Pasak V. Podolskaitės, nors šiemet buvo skirta parama teatrams vaikams ir jaunimui, reikėtų, kad ši sritis būtų remiama ir valstybės globojama nuolat – kad tai nebūtų pavienis reiškinys. Anot Lietuvos teatrų vaikams ir jaunimui asociacijos prezidentės, labai svarbu atsikovoti jaunąjį žiūrovą – atitraukti jį nuo kompiuterio, televizoriaus, atskleisti jaunimui meno reikšmę ir svarbą.

Konferencijos metu siekiama prisiminti praeitį, apžvelgti dabartį ir pagalvoti apie ateitį. Konferencijoje dalyvaujantys lektoriai – žymus Lietuvos teatrologai, teatro praktikai pasisakys skirtingomis temomis, apžvelgs ne tik šokio, dramos, teatro temas, bet kalbės ir apie tai, kaip, pasitelkdami teatro dvasią, mes ugdom vaikus; kaip meno, teatro terapija gali padėti mūsų vaikams augti. „Jaunam žiūrovui reikia turėti atsvarą šiame materialiame gyvenime. Teatras prabyla tiesiai į žmogaus širdį, pasiekia pačias giliausias sielos kertes. Teatras gali padėti jaunam žmogui suprasti, kad jis ne vienas yra šiame gyvenimo kelyje“, – sako V. Podolskaitė. Pasak konferencijos sumanytojos, itin svarbus teatro psichologinis vaidmuo. Teatre vaikai atsiveria. Teatras neprimestinai padeda vaikams išsiaiškinti įvairius klausimus, problemas, rasti išeitis iš sudėtingiausių situacijų. Teatras išlaisvina, atpalaiduoja, kartu priverčia susimąstyti, moko įsiklausyti ir svarbiausia – išgirsti kitą.

Pasak V. Podolskaitės, svarbu jaunam žmogui teatrą pristatyti aukčiausiam lygmeny. Suaugusįjį gali apgauti, o vaikai iškart pajunta melą ir atmeta tokį meną. Valstybinis jaunimo teatras turi gražią spektaklių vaikams ir jaunimui istoriją. Režisierės Dalios Tamulevičiūtės išugdytų aktorių spektakliai vaikams ir jaunimui ilgus dešimtmečius buvo itin populiarūs – juos noriai žiūrėdavo ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Teatro istorijoje – ne vienas įsimintinas spektaklis vaikams ir jaunimui, kuriuos ištikimieji teatro gerbėjai matė daugybę kartų. Vienas populiariausių kadaise buvo rež. V. Čibiro spektaklis „Pepė Ilgakojinė“. Šiuo metu teatre vėl rodoma nemažai puikių spektaklių vaikams ir jaunimui, kuriuos jau spėjo pamėgti lankytojai.

„Teatrų vaikams ir jaunimui tradicija Lietuvoje labai graži – turime puikių teatrų, orientuotų į vaikus, įvairių judėjimų. Štai „Keistuolių teatras“ – tai jau net ne teatras, ne judėjimas, o reiškinys. Džiugu, kad tokių reiškinių mūsų šalyje esama, nes mes dirbame pačiam brangiausiam žiūrovui. Jeigu nuo pat pradžių – iš mažens – vaikus sudominsime teatru, jie noriai eis į teatrą ir vėliau, jau ūgtelėję, dar vėliau patys atsives čia savo vaikus“, – teigia V. Podolskaitė.

Dalyvavimas konferencijoje – nemokamas. Kviečiame visus, kuriems rūpi teatras, menas, vaikai, jaunimas, galiausiai – tai, kokį kultūrinį pamatą paklosime ateities kartoms.

Visa konferencijos programa:

11.00 – 11.15 Pradžia. Konferencijos dalyvius sveikina asociacijos prezidentė Violeta Podolskaitė

11.15 – 11.30  Rimantas Driežis  „Pirmieji lėlių teatro spektakliai Lietuvoje“

11.30 – 11.45  Julijus Lozoraitis „Apie D.Tamulevičiūtės spektaklius jaunimui, ir ne tik...“

11.45 –12.00   Aušra Martišiūtė „Vaikų dramaturgijos klasikė  Aldona Liobytė“

12.00 – 12.15 Jūratė Grigaitienė  „Spektaklių vaikams ir jaunimui lietuvių teatre raidos tendencijos nuo 1990 m.“

12.15 – 12.30 Ramunė Balevičiūtė „Šiandieninio teatro vaikams ir jaunimui kaitos taškas“

(15 min. pertrauka)

12.45 – 13.00 Helmutas Šabasevičius „Šokio spektakliai vaikams“

13.00 -13.15 Birutė Banevičiūtė „Šiuolaikinio šokio vaikams edukaciniai aspektai“

13.15-13.30 Inesa Paliulytė „Vaikų ugdymas teatro menu“

13.30 – 13.45 Joana Čižauskaitė  „Teatro komunikacijos su vaikais formos ir būdai“

13.45-14.00  Jurgita Smiltė Jasiulionė  „Vaikų psichologijos kaita technologijų pasaulyje“

(14.00 – 15.00 pietų pertrauka)

15 val. DISKUSIJA 

Veda Lietuvos teatrų vaikams ir jaunimui asociacijos prezidentė Violeta Podolskaitė.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras