2024 m. vasario 25 d.

 

Naujos ES taisyklės palengvins aklųjų prieigą prie knygų

Paskelbta: 2017-05-11 18:14 Autorius: ekspertai.eu
Kas 26 pasaulio žmogus yra aklasis arba silpnaregis.
Kas 26 pasaulio žmogus yra aklasis arba silpnaregis.

Trečiadienio popietę Europos Parlamento (EP) ir ES Tarybos derybininkai neformaliai sutarė dėl naujų taisyklių, kurios palengvins aklųjų ir silpnaregių prieigą prie jiems skirto specialiojo formato knygų.

Aklieji ir jų organizacijos galės įsigyti didesnį kiekį specialiojo formato (Brailio rašto, didelio šrifto ar įgarsintų) knygų, laikraščių ar kitų leidinių neprašydamos autorių teisių turėtojo leidimo. EP derybininkai taip pat užtikrino, kad nebus reikalaujama pirminio komercinės pasiūlos patikrinimo prieš įsigyjant akliesiems pritaikytus leidinius.

Šios nuostatos galios leidiniams ne tik iš ES, bet ir iš kitų 2014 m. Marakešo susitarimą pasirašiusių užsienio šalių. ES šalys turės galimybę sukurti dalinio kompensavimo schemas leidėjams, kurių knygos bus išleistos akliesiems pritaikytu formatu.

„Atėjo laikas akliesiems ir silpnaregiams turėti geresnę prieigą prie knygų, išleistų jiems pritaikytu formatu. Džiaugiuosi pasiektu kompromisu, kuris užtikrins akliesiems ir silpnaregiams pritaikytų darbų tarpvalstybinius mainus. Dabar labai svarbu, kad ES kuo greičiau prisijungtų prie kitų šalių, kurios jau ratifikavo Marakešo susitarimą“, – pažymėjo EP nuomonės pranešėjas Maksas Andersonas (Max Andersson, Žalieji, Švedija).

Šiam teisės aktui dar turės formaliai pritarti EP Teisės reikalų komitetas, visas Parlamentas ir ES Taryba. EP plenarinėje sesijoje dėl šio teksto ketinama balsuoti liepą.

Europoje yra apie 30 mln. aklųjų ir silpnaregių, o pasaulyje – 285 mln. Skaičiuojama, kad Europos Sąjungoje akliesiems ir silpnaregiams tinkamu formatu perleidžiama nuo 7 iki 20 proc. knygų, o besivystančiose – tik 1 proc.

Šaltinis: EP Spaudos tarnyba

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras