2024 m. balandžio 15 d.

 

Akcija "Nepirkime vandens plastikiniuose buteliuose"

Paskelbta: 2010-08-22 09:37 Autorius: ekspertai.eu
AkcijaMes neigiame Lietuvoje giliai įsišaknijusį mitą, kad vandens iš čiaupo negalima gerti. Atvirkščiai, mūsų vanduo bėgantis iš čiaupo yra vienas geriausių pasaulyje, nes atkeliauja iš požeminių telkinių, kurie nėra užteršti nitratais. Mes drąsiai galime didžiuotis ne tik krepšiniu, alumi ir gražiomis moterimis, bet ir savo vandeniu! Turint gerą vandenį atkrenta būtinybė pirkti brangų vandenį buteliuose, kuris nėra niekuo geresnis nei vanduo iš čiaupo, o kartais dėl neteisingų laikymo sąlygų gali būti - liaudiškai tariant - „užsistovėjęs“. Suprantate, ką norime pasakyti?Atrodo, aišku kaip dukart du, bet apsidairykite aplink ir pamatysite, kiek daug žmonių – o ypač karštą vasaros dieną! – gurkšnoja vandenį iš plastikinių butelių. Kai atkreipi dėmesį, akis pradeda skaudėti, nes iš karto pamatai ir kalnus plastiko atliekų suverstų sąvartynuose ar dreifuojančių vandenyne. Pamatai naftos gręžinius, kurie pumpuoja naftą ir tam, kad pagamintų mums plastikinių butelių, ir pamatai nuo išsiliejančios naftos mirštančius gyvūnus. Gera diena būna sugadinta. Pakeisti šį žalingą įprotį, kuris pasaulyje yra prilyginamas besilaukiančios moters rūkymui, nėra sunku. Jei nori, viskas įmanoma. Bėda ta, kad Lietuvoje nėra įpročio naudoti vandenį iš čiaupo, nes tie, kurie ilgą laiką pelnėsi iš prekybos vandens buteliuose, pasistengė, kad būtų apribota žmonių pasirinkimo laisvė. Kavinės ir restoranai retai kada tiekia vandenį grafinuose, parduotuvėse nėra geriamo vandens aparatų, iš kurių žmonės prisipiltų vandens į savo tarą, viešose vietose nerasi geriamo vandens fontanėlių. Nepaisant to, jog daug investuota į vandens valymo ir gerinimo technologijas, kad vanduo iš čiaupo būtų švarus, saugus ir skanus, valstybinės institucijos įvairiems renginiams bei pasitarimams ir toliau perka vandenį buteliuose. Toks elgesys nesiderina su būtinybe racionaliai naudoti mokesčių mokėtojų lėšas ir aplinkai draugiškesniu gyvenimo būdu. Įvairios įmonės ir organizacijos, viešai deklaruojančios socialiai atsakingo verslo vertybes, perka vandenį buteliuose, nors atsisakyti tokio įpročio nėra sudėtinga. Mes kviečiame išvaduoti Lietuvą nuo plastikinių butelių teroro ir sukurti aplinkai draugiškesnę vandens vartojimo kultūrą. Akcijos tikslai:
  • Lietuvos kavinėse ir restoranuose būtų galima gauti tinkamai paruošto vandens iš čiaupo nemokamai.
  • Prekybos centruose, parduotuvėse ir degalinėse būtų įrengti geriamo vandens aparatai, iš kurių žmonės galėtų prisipilti vandens į savo tarą nemokamai arba už simbolišką kainą.
  • Viešose vietose veiktų geriamo vandens fontanėliai ar aparatai, iš kurių žmonės galėtų gerti vandenį nemokamai.
  • Valstybinės institucijos būtų įstatymu įpareigotos nepirkti vandens buteliuose ir vartoti vandenį iš čiaupo.
  • Lietuvos įmonės ir organizacijos naudotų vandenį iš čiaupo.
  • Tose Lietuvos vietose, kur vanduo iš čiaupo dar nėra skanus ir tinkamas gerti, būtų investuojama į vandens gerinimo technologijas.
  • Taip pat norime atkreipti dėmesį į paviršinio vandens - mūsų šulinių ir šaltinių – taršos šaltinius ir aktyviai siekti, kad būtų kovojama su aplinkos tarša. Nesitikėkime švarios aplinkos, jei patys ją teršiame pvz., naudodami pesticidus žemės ūkyje ar aplinkai žalingas valymo priemones buityje.
Palaikydama akciją, Lietuvos restoranų ir viešbučių asociacija ragina savo narius keisti vandens vartojimo kultūrą – gerbiant klientus vaišinti juos vandeniu iš čiaupo, kaip yra įprasta didelėje pasaulio dalyje. Apie tai galima paskaityti asociacijos svetainėje. LRVA prezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad akcijos idėją ji palaiko ir asmeniškai, teigdama, jog dauguma Lietuvos restoranų ir viešbučių, vis dar vengiantys tiekti klientams vandenį iš čiaupo, yra pasenusio įpročio įkaitai: „Tebėra giliai įsišaknijęs praeities įsitikinimas, jog vanduo iš čiaupo yra blogas, taigi juos kausto higienos kotrolierių baimė. O ir vandens skonis skirtinguose to paties miesto rajonuose skiriasi: vienur jis skanus, kitur – nelabai. Pilstyti vandenį iš čiaupo kavinių, restoranų savinininkams reiškia ir pajamų iš prekybos fasuotu vandeniu praradimą. Tačiau visi jau matome, kaip keičiasi klimatas, todėl visi būsime priversti keisti savo vartojimo įpročius.“ Neseniai JAV Kalifornijos valstijoje viešėjusi ponia Evalda sako labai smagiai jautusis, kai tenykščių kavinių ir restoranų padavėjai net neprašomi atnešdavo vandens iš čiaupo su ledu: „Neabejoju, jog po kurio laiko ir Lietuvoje  tai taip pat taps įprastu dalyku, ir atrodys keista, kad kažkada šia tema reikėjo diskutuoti.“ Akcijos tinklapis gyva.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras